HP LaserJet Pro MFP M281fdw: Povedený laserový model s dobrou výbavou

10.1.2018 8:00 | katalog-tiskaren.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Multifunkční tiskárna LaserJet Pro MFP M281fdw od společnosti HP je základním modelem ve své třídě a tento kousek potěší hlavně kompaktními rozměry a dobrou kvalitou tisku. Pojďme se na něj tedy podívat trochu podrobněji.

Jedná se o klasickou laserovou multifunkční tiskárnu, která nabídne také skener, kopírku a jednotku faxu, takže je to model určený hlavně do kanceláří. To ale samozřejmě není všechno a potěšilo nás, že tiskárna umí pracovat s USB flash diskem, který se připojuje do portu hned pod ovládacím panelem. Na toto médium umí jednak skenovat a zvládne z něj také tisknout, což je hlavně v kancelářském prostředí velmi užitečné a praktické. Výrobce pak samozřejmě nezapomněl ani na mobilní tisk, bez kterého by to v dnešní době víceméně nešlo a z těch hlavních technologií se lze spolehnout na Apple AirPrint, certifikaci Mopria či rozhraní Wireless Direct, což není nic jiného než ekvivalent HP k hojně používanému rozhraní WiFi Direct. Kromě toho umí tiskárna spolupracovat také s programy a aplikacemi přímo od HP, jako je například HP ePrint. Kompletní rozměry tohoto modelu jsou 421.6 x 419.1 x 335.2 mm, takže je to ve své třídě poměrně kompaktní kousek a měl by bez větších problémů vejít i na průměrně velký stůl. Hmotnost se zastavila na hodnotě 18.7 kg, takže manipulace pro jednoho člověka není zrovna dvakrát pohodlná a bude lepší si k sobě někoho přizvat na pomoc.

HP LaserJet Pro MFP M281fdw: Povedený laserový model s dobrou výbavou

Ovládání a nastavení probíhá pomocí dotykového panelu, který obsahuje barevný dotykový displej s úhlopříčkou 2.7 palce a tři doprovodná tlačítka (Back, Home a Help). Uživatelské rozhraní je velmi jednoduché, intuitivní a poměrně rychle přejde do krve, ale s větší úhlopříčkou mohlo být ovládání ještě příjemnější. Některé objekty na displeji jsou zkrátka příliš malé a bez většího soustředění se obtížněji trefují. Konkurenční tiskárny používají i displeje s úhlopříčkou okolo 5 palců, což bychom brali i zde. Vstupní kapacita je veskrze průměrná a tato tiskárna zvládne pojmout 251 listů papíru, přičemž tento objem je rozdělen mezi 250 listů v hlavním a jeden list v podavači na vrcholu tiskárny. Výstupní podavač pak umí pojmout maximálně 100 listů papíru. Na trhu jsou v tomto ohledu, jak lepší, tak horší tiskárny a jak jsme se již zmínili, je to takový průměr. Maximální měsíční výtěžnost čítá velmi hezkých 40000 výtisků s tím, že výrobcem doporučené maximum je 2500 výtisků, což je pořád nadprůměr. Automatický podavač zvládne pojmout 50 listů papíru, ale bohužel neumožňuje automatické oboustranné skenování, a to je určitě škoda.

HP LaserJet Pro MFP M281fdw: Povedený laserový model s dobrou výbavou

Automatický duplexer pro pohodlný oboustranný tisk ale ve výbavě neschází a potěšila nás také dobrá konektivní výbava, která obsahuje klasický USB port, rozhraní Ethernet, vestavěný WiFi přijímač a již zmíněné rozhraní Wireless Direct. Uvedení do provozu není nijak zvlášť obtížné, stačí najít vhodné místo, naplnit zásobník papírem a po instalaci a prvotním nastavení se můžete pustit do práce. Součástí balení je také doprovodný software a ovladače, nicméně alespoň u ovladačů určitě doporučujeme stáhnout si je přímo z webu výrobce a mít tak jistotu, že je máte ty aktuální. Co se týče operačních systémů, tak tato tiskárna umí pracovat pod Windows XP, Vista, 7, 8 / 8.1 a 10 a poradí si také s pracovními systémy Windows Server. Ochuzeni pak nebudou ani uživatelé systému Mac OS X od Applu a dokonce ani Linuxu a Unixu. Nyní se můžeme přesunout k rychlosti tisku, která není vůbec špatná a která spadá určitě do lehčího nadprůměru. Výrobce na svých stránkách uvádí nejvyšší rychlost tisku 22 stránek za minutu (ppm), což platí pro tisk textu s minimálními úpravami.

HP LaserJet Pro MFP M281fdw: Povedený laserový model s dobrou výbavou

V reálném světě se tiskárna na tuto hodnotu víceméně skoro dostane a zvládá tisknout rychlostí 21.7 ppm. Po přidání grafiky či fotografií rychlost tisku samozřejmě klesla, nicméně výsledných 11.8 ppm není na základní laserovou tiskárnu vůbec špatný výkon. Barevná fotografie o velikosti 4 x 6 palce jí zabrala průměrně 29 sekund, což není ve světě laserových tiskáren žádný zázrak, ale špatné to určitě není. Kvalita tisku je velmi dobrá, nicméně na úplnou špičku nedosáhne. Jednotlivá písmena jsou dostatečně ostrá a čitelnost je dobrá až do velikosti 7 bodů, což není špatné, ale primárně kancelářská tiskárna by měla v tomto ohledu zvládnout trochu víc. Kvalita tisku grafiky je určitě nadprůměrná, výsledky nabídly dobrou čitelnost a tiskárna si poradila i s tenkými linkami. Jediným výraznějším nedostatkem bylo horší barevné podání u tmavšího pozadí. Kvalita tisku fotografií je na tom nejhůř a tiskárna měla problémy hlavně s podáním barev. Hodně fotografií bylo až moc tmavých, jasné barvy působily vybledle a celkově postrádaly barvy jak na věrnosti, tak na živosti.

HP LaserJet Pro MFP M281fdw: Povedený laserový model s dobrou výbavou

HP LaserJet Pro MFP M281fdw je povedená multifunkční laserová tiskárna, která je určena hlavně pro použití ve středně velkých kancelářích. Mezi její nejlepší vlastnosti patří relativně kompaktní rozměry, velmi dobrá konektivita, dobré možnosti v mobilním tisku a dobrá kvalita tisku textu a grafiky. Kvalita tisku fotografií už tak dobrá bohužel není a ve skutečnosti to bohužel byla nejhorší vlastnost této tiskárny. Cena tohoto modelu se na našem trhu pohybuje okolo 8 700 Kč s DPH.

Fotografie

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře:
372617

Shareware

Counter-Strike 1.6

Mód hry Half-Life.

235570

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče.

210236

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizace SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

158191

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Vypalování CD a DVD.

142840

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

142304

Freeware

FreeRapid Downloader 0.9 Update 4

Stahování souborů ze serverů RapidShare a dalších.

127029

Freeware

Daemon Tools 10.2.0114 Lite

Emulace CD/DVD-ROM disků.

126636

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačítek.

124862

Shareware

Cheat Engine 6.5

Prohlížení a úprava dat procesů.

114369

Freeware

další programy »

DVBViewer 5.3.1

Přehrávání a záznam digitální televize.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizace Outlooku a Gmail kalendáře.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kouzlo s digitálními fotografiemi

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikající program pro hudebníky.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizace souborů.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Instalace software ve vyhrazeném prostoru.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Uživatelské rozhraní pro PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplňek k zařízení Bluetooth.

52

Shareware

JetAudio 8.1.4

Multimediální přehrávač.

31

Shareware

Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

Editace MPEG a authoringu DVD.

31

Trial

další prodávané »

Coolhousing

11013 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 220 dny

Příklad: ESET NOD32 Antivir Rozšířené hledání
Thumbnail Cheat Engine

Cheat Engine 6.5

Prohlížení a úprava dat procesů.

TOPlist