Epson Expression Photo HD XP-15000: Opravdu povedená velkoformátová fototiskárna

21.3.2018 8:00 | katalog-tiskaren.cz

Kategorie: Počítače a hardware

V dnešní recenzi se trochu podrobněji podíváme na inkoustovou fototiskárnu Epson Expression Photo HD XP-15000. Ta se vyznačuje hlavně schopností tisku ve formátu A3+, vysokou kvalitou tisku a příjemně kompaktními rozměry.

Tato třída fototiskáren není příliš rozsáhlá a moc modelů v ní nenajdeme, přičemž mezi ty nejlepší určitě patří konkurenční Canon Pixma iP8720. Obě tyto tiskárny jsou pouze jednoúčelové, jsou postaveny na systému se šesti náplněmi, a hlavně fotografie tisknou v opravdu špičkové kvalitě. Dnes testovaný Epson Expression Photo HD XP-15000 nabídne proti svému konkurentovi o trochu lepší vlastnosti v oblasti práce s papírem, příjemnější ovládací panel a nepatrně rozsáhlejší konektivitu. Tento nový model nahrazuje v portfoliu výrobce mnohem větší a robustnější tiskárnu Artisan 1430 a proti ní je dobře patrná hlavně výrazně kompaktnější velikost. Expression Photo HD XP-15000 disponuje rozměry 479‎ x 370 x 159 mm, takže to není zbytečně přerostlý model a s usazením na místo by neměly být žádné výraznější problémy, ačkoliv to bude chtít už trochu větší stůl. Hmotnost se zastavila na hodnotě 8.5 kg a manipulace tak není nijak extra obtížná ani pro jednoho člověka. Ovládání probíhá prostřednictvím 2.4 palcového barevného displeje, který je doplněný o několik funkčních tlačítek. Moc toho není, ale jedná se o jednoúčelovou tiskárnu, která komplexní ovládací panel vyloženě nepotřebuje a díky tomu je ovládání i nastavení velmi snadné.

Epson Expression Photo HD XP-15000: Opravdu povedená velkoformátová fototiskárna

Uživatelské rozhraní je nekomplikované, jednoduché a přejde poměrně rychle do krve, takže v tomto ohledu nejsou vůbec žádné problémy. Kromě klasického tisku z počítače tento model samozřejmě zvládne také tisk z mobilního telefonu nebo online datového úložiště (cloud), přičemž o přímou komunikaci s mobilním telefonem se stará klasické rozhraní WiFi Direct. Tiskárna dále podporuje službu Epson Connect, která zastřešuje třeba tisk z emailu nebo vzdálený tisk a z podporovaných aplikací bychom měli zmínit hlavně Epson iPrint App (iOS i Android), Creative Print App (iOS i Android). Samozřejmě neschází ani podpora aplikací třetích stran (Apple AirPrint nebo Google Cloud Print) a tiskárna disponuje také certifikací Mopria. Kromě toho tento model umožňuje i bezdrátový tisk fotografií přímo z mobilního fotoaparátu prostřednictvím rozhraní Wireless PictBridge. Vstupní kapacita tohoto modelu je rozdělena do dvou zásobníků, jeden zvládne pojmout až 200 listů papíru a druhý pak 50 listů fotopapíru. Ten je umístěný vzadu a slouží hlavně pro vkládání fotopapíru či papíru o velkém rozměru, což je ostatně jeden z hlavních prodejních artiklů této tiskárny.

Epson Expression Photo HD XP-15000: Opravdu povedená velkoformátová fototiskárna

Poradí si totiž s papírem o velikosti až A3+ a za zmínku určitě stojí také schopnost potisku optických médií (CD/DVD/Bluray). Konektivní výbava je velmi dobrá a obsahuje klasický USB port, rozhraní Ethernet, vestavěný WiFi přijímač s rozhraním WiFi Direct a neschází ani již zmíněné rozhraní Wireless PictBridge. O pohodlný oboustranný tisk se pak stará klasický automatický duplexer. Uvedení do provozu je poměrně snadné, pro tiskárnu stačí najít vhodné místo na stole, zapojit kabeláž, naplnit zásobník papírem a poté se můžete pustit do práce. Spolu s tiskárnou dostanete také CD s doprovodnými ovladači a software, nicméně minimálně ovladače určitě doporučujeme stáhnout z webu výrobce a mít tak jistotu, že máte ty aktuální. Co se týče operačních systémů, tak tento model podporuje jak klasické Windows (XP, 7, 8 / 8.1 a 10), tak Mac OS X od Applu (10.6.8 a vyšší). Nyní se můžeme přesunout k rychlosti tisku, která je veskrze průměrná a v tomto odvětí Epson Expression Photo HD XP-15000 nijak zvlášť nevyniká. Výrobce na svých stránkách uvádí nejvyšší rychlost monochromatického tisku 9.2 stránky za minutu (ppm), což není žádný zázrak a v reálném světě je tato tiskárna ještě nepatrně pomalejší (7.9 ppm).

Epson Expression Photo HD XP-15000: Opravdu povedená velkoformátová fototiskárna

Při kombinovaném tisku, který zahrnoval soubory Acrobat, PowerPoint a Excel, klesla rychlost na 3.9 ppm, takže žádný rychlostí démon tato tiskárna opravdu není. Klasické barevné fotografie o rozměru 4x6 palce ve vysoké kvalitě se dočkáte po 37 sekundách, což ale vyloženě špatné není. Kvalita tisku je pak ale naštěstí úplně o něčem jiném a v této oblasti patří Epson Expression Photo HD XP-15000 na samotou špičku nejenom ve své třídě. Vynikají samozřejmě hlavně barevné fotografie, které jsou plné detailů, příkladně ostré a disponují skvělým podáním barev. Pokud hledáte tiskárnu v první řadě s nekompromisní kvalitou tisku barevných fotografií, v konzumní sféře moc lepších modelů nenajdete. Dobrá je také kvalita tisku grafiky, která se určitě neztratí a výsledky jsou použitelné i pro pracovní nasazení. Tiskárna si bez problémů poradila i s tenkými linkami. Ani text není špatný, jednotlivá písmena jsou bez problémů čitelná i při použití menšího fontu a čitelnost je v drtivé většině případů bezproblémová. Provozní náklady jsou sice vyšší, ale s tím se musí u takto zaměřené tiskárny počítat.

Epson Expression Photo HD XP-15000: Opravdu povedená velkoformátová fototiskárna

Epson Expression Photo HD XP-15000 je skvělá fototiskárna, která vyniká hlavně kombinací tisku na formát A3+ a kompaktními rozměry. Kromě toho nabídne také parádní kvalitu tisku barevných fotografií, dobrou konektivitu a rozsáhlé možnosti v oblasti mobilního tisku. Mezi nevýhody řadíme spíše nižší rychlost tisku a vyšší provozní náklady, nicméně s tím se tak nějak počítá. Cena tohoto modelu se na našem trhu pohybuje okolo 8 300 Kč s DPH.

Fotografie

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře:
372844

Shareware

Counter-Strike 1.6

Mód hry Half-Life.

238133

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče.

211408

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizace SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

158880

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Vypalování CD a DVD.

143205

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

142449

Freeware

Daemon Tools 10.2.0114 Lite

Emulace CD/DVD-ROM disků.

127403

Freeware

FreeRapid Downloader 0.9 Update 4

Stahování souborů ze serverů RapidShare a dalších.

127206

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačítek.

124988

Shareware

Cheat Engine 6.5

Prohlížení a úprava dat procesů.

114899

Freeware

další programy »

DVBViewer 5.3.1

Přehrávání a záznam digitální televize.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizace Outlooku a Gmail kalendáře.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kouzlo s digitálními fotografiemi

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikající program pro hudebníky.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizace souborů.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Instalace software ve vyhrazeném prostoru.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Uživatelské rozhraní pro PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplňek k zařízení Bluetooth.

52

Shareware

Nature Illusion Studio 3.60

Editor obrázků.

31

Trial

pdfMachine 14.85

Tvorba PDF dokumentů.

31

Demo

další prodávané »

11013 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 285 dny

Příklad: ESET NOD32 Antivir Rozšířené hledání
Thumbnail Cheat Engine

Cheat Engine 6.5

Prohlížení a úprava dat procesů.

TOPlist