Lenovo Yoga Book: Zajímavý hybridní notebook pro kreativní jedince

13.9.2016 8:00 | katalognotebooku.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Čínské Lenovo představilo na veletrhu IFA 2016 poměrně hodně zajímavý a originální přístroj Yoga Book. Na první pohled vypadá tento model jako klasický notebook, ale má hodně netradičně řešenou základnu, která funguje ve více režimech.

Při letmém pohledu se zdá, že je to klasický konvertibilní notebook s otočným displejem s tím, že ho lze používat jako klasický tablet. To je ale pouze jedna z několika funkcí tohoto originálního přístroje, který navíc vypadá až překvapivě použitelně. Není to tedy jenom nějaký koncept nebo nástřel toho, kterým směrem by se mohly notebooky vydat v budoucnosti, je to plně funkční stroj a už dostal i svou cenovku. Právě to je výhoda obrovských společností, jako je Lenovo. Nemusí se bát přivést k životu projekt, který je úplně jiný a který tak trochu vybočuje z řady, protože ani případný neúspěch by neznamenal žádné závažnější problémy. Výrobce uvádí, že je to nejtenčí a nejlehčí přístroj 2v1 a není důvod mu nevěřit, protože celkově tento model váží pouhých 690 gramů. Jeho tloušťka je příjemných 10 mm (samotný displej má pouze 4 mm) a jedná se tak o přístroj jako stvořený například do větší kabelky nebo na cesty do příručního zavazadla. Na konstrukci byla použita slitina magnézia a můžeme tak čekat také kvalitní dílenské zpracování.

Lenovo Yoga Book: Zajímavý hybridní notebook pro kreativní jedinceLenovo Yoga Book: Zajímavý hybridní notebook pro kreativní jedince

Displej je k základně ukotvený klasickým kloubem, který Lenovo používá i u jiných svých přístrojů a jedná se tak o prověřené a dobré řešení, které něco vydrží. Základna klasických notebooků většinou obsahuje klávesnici, nicméně Yoga Book není ani v nejmenším klasický notebook a právě originálně pojatá základna je to, v čem tento model vyniká. Jedná se vlastně o velkou dotykovou plochu, která sice zobrazuje klávesnici, ale ne fyzickou a pouze dotykovou. Klávesnice ale nabídne vibrační odezvu, takže by měla být použitelná a pod ní pak sedí rozměrný touchpad. Stačí ale stisknout tlačítko a klávesnice i s touchpadem zmizí a před uživatelem zůstane pouze velká dotyková plocha. Ta přenáší fyzický dotyk do digitální podoby na displej, takže je jako stvořená například pro kreslení nebo ruční psaní poznámek. K psaní nebo kreslení po dotykové ploše slouží speciální stylus od firmy Wacom (Real Pen), nicméně se dá použít i obyčejné pero v kombinaci s papírem. Dotykovou plochu je možné překrýt papírem a při psaní klasických poznámek pak máte jistotu, že je dotyková plocha přenese do digitální podoby a budete tak mít virtuální kopii.

Lenovo Yoga Book: Zajímavý hybridní notebook pro kreativní jedinceLenovo Yoga Book: Zajímavý hybridní notebook pro kreativní jedince

Dotyková základna si poradí s jakýmkoliv papírem, ale Lenovo bude s tímto modelem dodávat i speciální papír, který bude přece jenom vhodnější. Skvěle vypadá hlavně kreslení v reálném čase, kdy budete na spodní dotykové části kreslit, a digitální obrázek se bude ve stejné době vykreslovat na displeji. Dotykový displej otočný o 360 stupňů (Yoga Book tedy může fungovat také jako tablet) disponuje úhlopříčkou 10.1 palce a výrobce na ní použil klasické fullHD rozlišení, tedy 1920 x 1080 pixelů. Jemnost tak dosahuje slušné hodnoty čítající 218 ppi a dá se čekat, že displej je postavený na IPS panelu (je to ale pouze domněnka, výrobce nic takového bohužel nespecifikoval). Co se týče hardwaru, tak v tomto ohledu se bude jednat o víceméně standardní stroj postavený na úsporném procesoru Intel Atom x5. Ten sice nedisponuje nějak drtivým výkonem, ale zase je nenáročný a nabídne tak dobrou výdrž na baterii. Ta má kapacitu 8000 mAh a podle výrobce by měl tento hybridní notebook vydržet reálně běžet na baterii až 15 hodin, což je vskutku parádní výsledek.

Lenovo Yoga Book: Zajímavý hybridní notebook pro kreativní jedince

Navíc by se měla poměrně rychle nabíjet, takže to bude opravdu mobilní stroj v tom nejlepším slova smyslu. Operační paměť disponuje standardní kapacitou 4 GB RAM a pro data je zde přichystáno vnitřní úložiště o velikosti 64 GB. Konektivní výbava je také víceméně klasická a zahrnuje rozhraní microUSB, microHDMI, audio jack, slot na paměťové karty microSD, vestavěný WiFi přijímač a Bluetooth. Do prodeje by se měly dostat i varianty s integrovaným SIM slotem a podporou LTE sítí, takže Lenovo cílí i na uživatele mobilního internetu. Další zajímavost je ta, že výrobce bude prodávat dvě verze, jednu s operačním systémem Windows 10 a druhou s Androidem ve verzi 6.0. Varianta s Androidem dostane speciální uživatelské prostředí, které trochu připomíná Windows a v oblasti softwaru si tak na své přijdou také ti, co Windows nijak zvlášť nefandí. Varianta s Androidem dostane zlatý nebo kovový kabátek a cena této verze byla stanovena na 499 eur, tedy po přepočtu na 13 485 Kč bez DPH. Model s Windows vyjde na 599 eur (16 185 Kč bez daně) a bude k dispozici v černém provedení.

Lenovo Yoga Book: Zajímavý hybridní notebook pro kreativní jedince

Fotografie

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře:
369966

Shareware

Counter-Strike 1.6

Mód hry Half-Life.

226365

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče.

198919

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizace SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

149719

Freeware

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

140952

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Vypalování CD a DVD.

139239

Trial

FreeRapid Downloader 0.9 Update 4

Stahování souborů ze serverů RapidShare a dalších.

124264

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačítek.

123426

Shareware

Daemon Tools 10.2.0114 Lite

Emulace CD/DVD-ROM disků.

115572

Freeware

Cheat Engine 6.5

Prohlížení a úprava dat procesů.

103104

Freeware

další programy »

gSyncit 4.1.65

Synchronizace Outlooku a Gmail kalendáře.

147

Trial

DVBViewer 5.3.1

Přehrávání a záznam digitální televize.

147

Demo

Photomatix Pro 5.1.1

Kouzlo s digitálními fotografiemi

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikající program pro hudebníky.

105

Trial

GoodSync 9.9.39.9

Synchronizace souborů.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Instalace software ve vyhrazeném prostoru.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Uživatelské rozhraní pro PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplňek k zařízení Bluetooth.

52

Shareware

Posel smrti

Skvělá česká hororová adventura.

31

Demo

JetAudio 8.1.4

Multimediální přehrávač.

31

Shareware

další prodávané »

11016 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 8 dny

Příklad: ESET NOD32 Antivir Rozšířené hledání
Thumbnail Cheat Engine

Cheat Engine 6.5

Prohlížení a úprava dat procesů.

TOPlist