Jak udělat Print Screen na Mac OS?

16.2.2020 20:39  | 
Sosej.cz

Kategorie: Apple

Vytvořit screenshot v MacBooku není žádný problém. Pokud znáte klávesové zkratky vytvoříte si snímek obrazovky, tedy Print Screen na Mac kdykoliv to budete potřebovat.

Pokud jste jedním z majitelů MacBooku jistě máte tu čest s operačním systémem Mac. Mac patří hned po Windows mezi nejpoužívanější operační systémy. Pokud jste s ním pracovali i v minulosti jistě umíte tento systém používat. Nicméně je-li pro vás Mac novinkou, jistě vám na první pohled chybí tlačítko Print Screen. Pokud chcete vědět, jak na Mac OS udělat Screenshot čtěte dále. Pro nové, ale i starších uživatelů tohoto operačního systému máme návod na to, jak vytvořit Print Screen na Macu!

Screenshot Mac

Screenshot je jiný název pro vytvoření fotografie obrazovky. Díky této funkci můžete zachytit, co právě děláte/vidíte na počítači či notebooku. Krom fotografie se vytvořený snímek obrazovky uloží a vy s ním můžete dále pracovat stejně jako s jinými fotografií, které máte uložené v počítači.

Vytvořit fotografii na Macu není obtížné, i přes absenci tlačítka Print Screen na notebooku či počítači. Pokud se v tomto systému trochu vyznáte, tak víte co stisknout. Ať už chcete vytvořit foto obrazovky, nebo jen její části vždy existuje několik možností jak to udělat - v závislosti na verzi operačního systému, kterou používáte.

Pro Print Screen na Mac si stačí zapamatovat pár jednoduchých kroků a aktuální snímek monitoru Macu si můžete udělat vždy, kdy budete potřebovat. Je jedno zda chcete vytvořit screenshot na MacBook Air, nebo chcete vytvořit screenshot na MacBook Pro - jde to jednoduše a rychle. 


Print Screen Mac – celá obrazovka

Možná ne často, ale stává se, že v komunikaci přes internet potřebujete vytvořit obrázek celé obrazovky a výsledný snímek poslat adresátovi. Chybějící tlačítko ale neznamená, že Print screen na PC se nedá udělat.

Shift + Command + 3

Pro vytvoření Print Screen celé obrazovky stačí stisknout klávesy Shift + Command + 3. Touto kombinací kláves vytvoříte snímek obrazovky zcela okamžitě. Vytvořený snímek se uloží na plochu.

Poznámka:
Pokud používáte verzi Mac OS Mojave, stiskněte klávesy Shift + Command + 5. Zobrazí se vám okénko s možností vytvořit všechny typy snímků obrazovky Mac. Můžete si vybrat, zda vytvoříte sken obrazovky, její části nebo nahrajete video. Před jejím uložením se v dolním rohu zobrazí miniaturu snímku. 

Print Screen – část obrazovky

Print Screen na Macu se sice nenachází pod jedním tlačítkem na klávesnici, ale pokud vám říká něco výraz Print Screen Mac shortcut = klávesové zkratky na Macu, víte jak na to.

Shift + Command + 5

U verze Mojave stačí stisknout již zmíněné klávesy Shift + Command + 5. Vyberte z nabídky, která se zobrazí příslušnou ikonu Zachytit vybranou část - Print Screen partial (čárkovaný čtverec) a tažením kurzoru vyberte část obrazovky, kterou chcete zachytit. Po označení pusťte tlačítko na myši a klikněte na položku "zachytit". Obrázek se uloží na plochu. 

Poznámka:
Pokud máte starší verzi Macu, stiskněte klávesy Shift + Command + 4. Tažením kurzoru vyberte část obrazovky, kterou chcete zachytit. Jakmile tlačítko myši pustíte, snímek obrazovky se uloží na ploše. 

Print Screen Mac – celé okno

Máte otevřeno více stránek a potřebujete vytvořit sken obrazovky, či spíše konkrétní stránky? Nemusíte už vyhledávat Print Screen Mac all page. Postup najdete níže.

Shift + Command + 4

Vytvořit screenshot OS X můžete také na konkrétní stránce. Stiskněte klávesy Shift + Command + 4, stiskněte mezerník (kurzor se změní na kameru). Teď už jen stačí vybrat okno, které chcete zachytit. Kliknutím na něj vytvoříte snímek dané stránky, kterou najdete na ploše.

Poznámka:
U verze operačního systému Mojito použít klávesy Shift + Command + 5. Vyberte příslušnou ikonu. Když se kurzor změní na kameru, klepnutím na stránku, kterou chcete zachytit, dokončíte celý proces. 

Screen Touch Bar

Máte jeden z novějších MacBooků a chcete například vytvořit screenshot na MacBook Pro můžete vytvořit snímky použít Mac s Touch barem. Jde o prostor nad klávesnicí, který si můžete přizpůsobit svým potřebám.

Shift + Command + 6

Stiskněte klávesy Shift + Command + 6 - vytvoříte aktuální snímek obrazovky Mac. Print Screen si můžete nastavit i v Touch Bar a získáte tak rychlý přístup k vytváření snímků obrazovky.

Print Screen Mac keyboard už můžete mít na vaší klávesnici. Vytvořit screen Touch Bar je opravdu jednoduché. Odteď si už nemusíte pamatovat, které klávesy třeba stisknout abyste mohli vytvořit snímků obrazovky.

Snímek obrazovky Mac

Snímky obrazovky Macu se vždy ukládají na plochu ve formátu PNG. Tento formát zabírá hodně místa, pokud soubor posíláte mailem. Proto je lepší si PNG změnit na jiný formát, například s příponou JPG.

Otevřete soubor přes program Preview, klepněte na Soubor a Exportovat. Následně uložte soubor do formátu JPG. Nyní máte Print Screen Mac JPG, který vám zabere minimum místa ve zprávě, či mailu. 

Klávesové zkratky Mac – Print Screen

Možná jste se již setkali s výrazem Print Screen mac shortcut - jde o klávesové zkratky pomocí kterých si můžete vytvořit snímek obrazovky. Stačí jen vědět, které klávesy stisknout a můžete mít foto obrazovky nebo jen její části.

Myslete na to, že záleží na verzi operačního systému. Podle systému se volí konkrétní klávesové zkratky, aby byl Print Screen vytvořen..

Mac OS Mojito - univerzální klávesové zkratky pro tuto verzi jsou: Shift + Command + 5. Následně se vám zobrazí nabídka ovládacích prvků, ze které si můžete vybrat.

Dominika Ježová

Dominika je kreativní copywriterka a začínající blogerka, kterou inspirují témata technologií a svět internetu. Ze všech programů jí je nejbližší WordPress, protože s tím si jako online pisatelka přímo tyká. Miluje přírodu, kávu, knihy a čas, který může trávit psaním textů, které lidem usnadňují život a rozšiřují obzory. Na její práci nejvíce zbožňuje právě možnost neustále se vzdělávat v různých tématech. Jejím záměrem je zjednodušit text i při složitějších tématech a vystihnout pointu tak, aby čtenář našel potřebnou informaci a využil ji v praxi. V jejích článcích můžete najít různá témata, která popisují mobilní aplikace, počítačové programy a rady, které se týkají práce s počítačem.
Pokud byste se o ní chtěli dozvědět více, můžete si prohlédnout její blog.

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

369

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

161

Freeware

LibreOffice 7.0.1

Volně dostupný kancelářský balíček

160

Freeware

Skype 7.16.0.102 Portable

Hlasová komunikace.

119

Freeware

AkelPad 4.9.7

Textový editor - alternativa notepadu.

117

Freeware

WhatsApp

Chatovací aplikace do mobilu

110

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volání a chatování přes internet

104

Freeware

Animated Screensaver Maker 4.2.5

Tvorba vlastních spořičů.

99

Shareware

Lidl Plus 14.25.1

Mobilní aplikace pro chytré a levnější nakupování

75

Freeware

Waze 4.86.0.6

Nejlepší navigace do mobilu

70

Freeware

další programy »


Nové programy

Reddit 2024.22.1

Sociální síť do mobilu

Freeware

0 kB

Google Pay

Platba telefonem

Freeware

0 kB

TheaeroClock 8.31

Hodiny na plochu PC

Freeware

0 kB

Peel Remote Universal Smart TV 10.1

Dálkové ovládání TV v mobilu

Freeware

0 kB

MieNet´s Libraries 2.3

Ikony na plochu

Freeware

0 kB

Pokémon GO 0.315.1

Hra do mobilu (Android, iPhone)

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

RarZilla Free Unrar 7.00

Rozbalování RAR souborů

Freeware

0 kB

Slots Max 1.0

Kasíno PC hra

Demo

0 kB

Zvonění na budík 4.06

Budík s vlastní melodií

Freeware

0 kB

Demo

0 kB

Goodgame Big Farm 1.0

Online PC hra

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Binary Viewer 6.17.1.08

Otevírání souborů v různých formátech

Freeware

0 kB

Adware

0 kB

Richard Burns Rally 1.0

Závodní PC hra

Demo

0 kB

Gramps 5.1.5

Program na tvorbu rodokmenu

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Brain Trainer: Hlavolamy 1.80.1

Logická mobilní hra

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Yawcam 0.8.0

Práce a obsluha webkamery

Freeware

0 kB

Notepad++ 8.4.6

Poznámkový blok

Freeware

0 kB

Subtitle Edit 4.0.3

Editace, převod titulků k filmům

Freeware

0 kB

SeaMonkey 2.53.18

Webový prohlížeč.

Freeware

0 kB

TESCO Clubcard - Aplikace 3.4.1

Moje Clubcard TESCO do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilní aplikace pro chytré a levnější nakupování

Freeware

0 kB

COOP Jednota (aplikace) 3.8.3

Slevy, akce a letáky do mobilu

Freeware

0 kB

AV Voice Changer Software 4.0.54

Změna hlasu v real-timu.

Demo

0 kB

Spotify

Poslouchat hudbu online

Ad-supported

0 kB

ZwCAD Professional 2008i

CAD program kompatibilní se soubory s AutoCAD

Trial

60 MB

GeoGebra 6.0.560.0

Výukový program pro matematiku a geometrii

Freeware

48,6 MB

Adobe AIR 32

Tvorba internetovej aplikácie

Freeware

0 kB

Krokoměr (pedometr) do mobilu 1.1.2

Aplikace na počítání kroků a monitorování kalorií

Freeware

0 kB

Wattpad

Sociální síť pro čtenáře i spisovatele příběhů

Freeware

0 kB

foodora CZ 23.11.0

Objednávání a donáška jídla (aplikace)

Freeware

0 kB

Složenky 2.0

Elektronické vyplňování poštovních poukázek

Freeware

0 kB

Python 3.10.2

Výkonný programovací jazyk.

Freeware

26,9 MB

Nokia Suite 3.8

Synchronizace PC a mobilního telefonu

Freeware

0 kB

Google mapy

Aplikace Google mapy pro Android

Ad-supported

0 kB

3DMark 6

Test výkonu PC - graficky náročné hry

Freeware

584,8 MB

další aktualizace »

logo

11858 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 2 dny

Košík je prázdný

Reklama | Kontakty |

TOPlist