Jak udělat Print Screen na Mac OS?

16.2.2020 20:39  | 
Sosej.cz

Kategorie: Apple

Vytvořit screenshot v MacBooku není žádný problém. Pokud znáte klávesové zkratky vytvoříte si snímek obrazovky, tedy Print Screen na Mac kdykoliv to budete potřebovat.

Pokud jste jedním z majitelů MacBooku jistě máte tu čest s operačním systémem Mac. Mac patří hned po Windows mezi nejpoužívanější operační systémy. Pokud jste s ním pracovali i v minulosti jistě umíte tento systém používat. Nicméně je-li pro vás Mac novinkou, jistě vám na první pohled chybí tlačítko Print Screen. Pokud chcete vědět, jak na Mac OS udělat Screenshot čtěte dále. Pro nové, ale i starších uživatelů tohoto operačního systému máme návod na to, jak vytvořit Print Screen na Macu!

Screenshot Mac

Screenshot je jiný název pro vytvoření fotografie obrazovky. Díky této funkci můžete zachytit, co právě děláte/vidíte na počítači či notebooku. Krom fotografie se vytvořený snímek obrazovky uloží a vy s ním můžete dále pracovat stejně jako s jinými fotografií, které máte uložené v počítači.

Vytvořit fotografii na Macu není obtížné, i přes absenci tlačítka Print Screen na notebooku či počítači. Pokud se v tomto systému trochu vyznáte, tak víte co stisknout. Ať už chcete vytvořit foto obrazovky, nebo jen její části vždy existuje několik možností jak to udělat - v závislosti na verzi operačního systému, kterou používáte.

Pro Print Screen na Mac si stačí zapamatovat pár jednoduchých kroků a aktuální snímek monitoru Macu si můžete udělat vždy, kdy budete potřebovat. Je jedno zda chcete vytvořit screenshot na MacBook Air, nebo chcete vytvořit screenshot na MacBook Pro - jde to jednoduše a rychle. 


Print Screen Mac – celá obrazovka

Možná ne často, ale stává se, že v komunikaci přes internet potřebujete vytvořit obrázek celé obrazovky a výsledný snímek poslat adresátovi. Chybějící tlačítko ale neznamená, že Print screen na PC se nedá udělat.

Shift + Command + 3

Pro vytvoření Print Screen celé obrazovky stačí stisknout klávesy Shift + Command + 3. Touto kombinací kláves vytvoříte snímek obrazovky zcela okamžitě. Vytvořený snímek se uloží na plochu.

Poznámka:
Pokud používáte verzi Mac OS Mojave, stiskněte klávesy Shift + Command + 5. Zobrazí se vám okénko s možností vytvořit všechny typy snímků obrazovky Mac. Můžete si vybrat, zda vytvoříte sken obrazovky, její části nebo nahrajete video. Před jejím uložením se v dolním rohu zobrazí miniaturu snímku. 

Print Screen – část obrazovky

Print Screen na Macu se sice nenachází pod jedním tlačítkem na klávesnici, ale pokud vám říká něco výraz Print Screen Mac shortcut = klávesové zkratky na Macu, víte jak na to.

Shift + Command + 5

U verze Mojave stačí stisknout již zmíněné klávesy Shift + Command + 5. Vyberte z nabídky, která se zobrazí příslušnou ikonu Zachytit vybranou část - Print Screen partial (čárkovaný čtverec) a tažením kurzoru vyberte část obrazovky, kterou chcete zachytit. Po označení pusťte tlačítko na myši a klikněte na položku "zachytit". Obrázek se uloží na plochu. 

Poznámka:
Pokud máte starší verzi Macu, stiskněte klávesy Shift + Command + 4. Tažením kurzoru vyberte část obrazovky, kterou chcete zachytit. Jakmile tlačítko myši pustíte, snímek obrazovky se uloží na ploše. 

Print Screen Mac – celé okno

Máte otevřeno více stránek a potřebujete vytvořit sken obrazovky, či spíše konkrétní stránky? Nemusíte už vyhledávat Print Screen Mac all page. Postup najdete níže.

Shift + Command + 4

Vytvořit screenshot OS X můžete také na konkrétní stránce. Stiskněte klávesy Shift + Command + 4, stiskněte mezerník (kurzor se změní na kameru). Teď už jen stačí vybrat okno, které chcete zachytit. Kliknutím na něj vytvoříte snímek dané stránky, kterou najdete na ploše.

Poznámka:
U verze operačního systému Mojito použít klávesy Shift + Command + 5. Vyberte příslušnou ikonu. Když se kurzor změní na kameru, klepnutím na stránku, kterou chcete zachytit, dokončíte celý proces. 

Screen Touch Bar

Máte jeden z novějších MacBooků a chcete například vytvořit screenshot na MacBook Pro můžete vytvořit snímky použít Mac s Touch barem. Jde o prostor nad klávesnicí, který si můžete přizpůsobit svým potřebám.

Shift + Command + 6

Stiskněte klávesy Shift + Command + 6 - vytvoříte aktuální snímek obrazovky Mac. Print Screen si můžete nastavit i v Touch Bar a získáte tak rychlý přístup k vytváření snímků obrazovky.

Print Screen Mac keyboard už můžete mít na vaší klávesnici. Vytvořit screen Touch Bar je opravdu jednoduché. Odteď si už nemusíte pamatovat, které klávesy třeba stisknout abyste mohli vytvořit snímků obrazovky.

Snímek obrazovky Mac

Snímky obrazovky Macu se vždy ukládají na plochu ve formátu PNG. Tento formát zabírá hodně místa, pokud soubor posíláte mailem. Proto je lepší si PNG změnit na jiný formát, například s příponou JPG.

Otevřete soubor přes program Preview, klepněte na Soubor a Exportovat. Následně uložte soubor do formátu JPG. Nyní máte Print Screen Mac JPG, který vám zabere minimum místa ve zprávě, či mailu. 

Klávesové zkratky Mac – Print Screen

Možná jste se již setkali s výrazem Print Screen mac shortcut - jde o klávesové zkratky pomocí kterých si můžete vytvořit snímek obrazovky. Stačí jen vědět, které klávesy stisknout a můžete mít foto obrazovky nebo jen její části.

Myslete na to, že záleží na verzi operačního systému. Podle systému se volí konkrétní klávesové zkratky, aby byl Print Screen vytvořen..

Mac OS Mojito - univerzální klávesové zkratky pro tuto verzi jsou: Shift + Command + 5. Následně se vám zobrazí nabídka ovládacích prvků, ze které si můžete vybrat.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

248

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

163

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

129

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

123

Shareware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

120

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

117

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

109

Freeware

Google Chrome 84.0.4147.125

Internetový prohlížeč od společnosti Google

75

Freeware

365 dní 7.1.0.6

Programy televizí, radií a předpověď počasí.

73

Trial

další programy »


logo

11454 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 13 hodinami

TOPlist