Jak zaplatit mobilem? Platba telefonem - Jak na ní?

4.11.2021 15:37  | 
Sosej.cz

Kategorie: Mobil

Chystáte se začít využívat mobilní telefon namísto platební karty? V takovém případě se vám určitě bude hodit znalost toho, jak zaplatit mobilem, respektive jak platit kartou v mobilu, neboť k placení mobilem je samozřejmě potřeba vlastnit i kreditní / debetní kartu vázanou na vaše bankovní konto, případně na některou z finančních společností (PayPal apod.).

Návod, jak platit mobilem si rozdělme do dvou hlavních kategorií, a to sice jak platit mobilem iPhone a platba mobilem Android, tedy jak platit telefonem Huawei či jak na placení telefonem Samsung, neboť placení telefonem Android a zařízeními od Applu si žádá jinou platební aplikaci. Obecný princip placení přes telefon je ale u obou operačních systémů podobný. Jak platit kartou přes mobil?

Co budete k placení mobilem potřebovat?

K tomu, abyste pochopili, co budete potřebovat k placení mobilem, je potřeba vědět, jak funguje platba mobilem. Platba mobilním telefonem zjednodušeně řečeno funguje na principu předání platebních informací z karty uložené v mobilu, a to nejčastěji pomocí aplikace na placení telefonem v kombinaci s NFC čipem, do platební brány či platebního terminálu obchodníka.

Mobil a de facto i platební karta tak v celém procesu slouží pouze jakožto jakýsi zprostředkovatelé, vše důležité je na mobilní aplikaci a čipu NFC pro bezkontaktní placení telefonem.

Je přitom vlastně jedno, jakou banku máte - za předpokladu, že podporuje placení mobilem a vydává karty kompatibilní s tímto typem placení, což jsou v ČR samozřejmě všichni velcí hráči na trhu. Následující řádky, kde si podrobněji představíme jednotlivé aplikace a NFC tagy, tak jsou univerzálním návodem pro to:


  • jak platit mobilem Česká spořitelna
  • jak platit mobilem ČSOB
  • jak platit mobilem AirBank
  • jak platit mobilem Moneta
  • jak platit mobilem mBank
  • jak platit mobilem KB
  • jak platit mobilem Equa Bank
  • jak platit mobilem Raiffeisen
  • jak platit mobilem UniCredit
  • jak platit mobilem FIO

Google Pay

Jak platit pomocí Google Pay? Stačí si bezplatně stáhnout mobilní aplikaci Google Pay a následně provést všechny potřebné kroky pro to, abyste aktivovali placení telefonem. Jak nastavit placení mobilem v této aplikaci od Googlu? Klíčové je samozřejmě přidání platební karty - k němu budete vyzváni při prvním spuštění aplikace, případně se k němu snadno dostanete z úvodní obrazovky.

Dále si je potřeba tuto aplikaci pro placení telefonem důkladně zabezpečit, služba Google Pay podporuje zabezpečení pomocí PINu, hesla, gesta, otisku prstu či oční rohovky. Pakliže jste si již v minulosti instalovali některou z platebních aplikací, tak v nastavení vašeho smartphonu si ověřte, že Google Pay je nastavena jakožto výchozí platební aplikace.

P.S. Myslete i na zabezpečení celého telefonu, s ním vám pomůže třeba Kaspersky Internet Security for Android.

Apple Pay

Jak nastavit platbu mobilem na iPhonu? K tomu vám poslouží rovněž bezplatná aplikace Apple Pay, jež funguje na podobné bázi jako Google Pay - taktéž je potřeba si do appky přidat platební kartu (tu lze přidat i z mobilní aplikace dané banky) a důkladně si ji zabezpečit. Hlavními rozdíly tak zůstává skutečnost, že Apple Pay podporuje zabezpečení pomocí Face ID a je integrováno do systému od Applu. Jedná se tedy mimo jiné i o způsob, jak platit Apple Watch, kdyby vám náhodou platba telefonem nepřišla příliš vhodná.

Jak dostat NFC do mobilu?

K tomu, aby platba přes telefon byla skutečně proveditelná, tak je potřeba, aby váš smartphone podporoval NFC platby mobilem. Ujistěte se, že vaše zařízení disponuje technologií NFC a má ji zapnutou - v takovém případě nemusíte řešit to, jak dostat NFC do telefonu. V opačném případě si je ale potřeba na mobil nalepit tzv. NFC tag, který nahradí funkci integrovaného NFC čipu.

Existuje nicméně i způsob, jak platit telefonem bez NFC. Jak platit mobilem bez NFC? Jeho roli lze nahradit QR kódem, avšak k přijetí platby je potřeba, aby obchodník disponoval čtečkou QR kódů - stáhnout si čtečku a generátor QR kódů můžete zde.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

228

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

183

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

162

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

153

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

149

Shareware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

130

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

122

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

114

Freeware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

104

Trial

Opera 76.0 / 4017.123

Rychlý a nezávislý internetový prohlížeč

89

Freeware

další programy »


logo

11453 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 8 dny

TOPlist