Co dělat, když si polijete telefon?

10.1.2022 16:16  | 
Sosej.cz

Kategorie: Mobil

Mobilní telefon vás dnes už doprovází prakticky na každém kroku, a tak se může snadno stát nehoda, při které skončí politý nebo utopený ve vodě.

Už samotný název „mobilní“ jasně vystihuje, že si telefon můžete vzít všude s sebou. Navíc dnešní mobil je už i „chytrý“, a tak kromě volání a psaní SMS umožňuje i připojení na internet, správu sociálních sítí, hraní her atd. Stal se díky tomu nepostradatelnou součástí našich životů. Ruku na srdce, možná i vy patříte k uživatelům, kteří si telefon berou s sebou dokonce i na toaletu. Přitom právě pád do záchodové mísy je jedním z častých způsobů, jak si lidé mobil utopí a nenávratně poškodí. Další variantou je výlet k vodě nebo pobyt u bazénu, při kterém se telefon namočí spolu se svým majitelem.

Najdou se i lidé, kterým mobil spadl do vany při koupání. Stačí ale i malá neopatrnost při stolování, kdy se na telefon (respektive do něj) vylije obsah skleničky, a neštěstí je na světě. Voda v mobilu totiž umí nadělat pěknou paseku.

I když se ale nepovede telefon zachránit, nemusí to znamenat, že přijdete o všechny v něm uložené informace nebo cenné vzpomínky na fotkách. Důležité soubory můžete zálohovat online pomocí mobilní aplikace a sdílet je třeba i s vaším notebookem.

Mobil ve vodě, jak ho zachránit?

První reakce při namočení telefonu je okamžitá a takřka instinktivní – mobil vylovit zpod hladiny nebo vytáhnout z rozlité louže tekutiny. Co ale udělat dál a jak telefon zachránit?


Pravděpodobně byste mobil nejraději v rámci možností osušili a hned zkontrolovali, jestli ještě funguje, že ano? Tak to rozhodně nedělejte. Ani uložit celý mokrý telefon do rýže není tím nejlepším způsobem, jak zachránit mobil.

Správný postup při kontaktu telefonu s vodou spočívá v krocích, popsaných dále.

 • Namočený telefon ihned vypněte. Zabráníte tak poškození citlivé vnitřní elektroniky, ve které by mohlo dojít ke zkratům, pokud se k ní voda dostala. Navíc elektrický proud způsobuje velmi rychlou korozi kovových kontaktů v přístroji.
 • Vyjměte baterii. Pokud to váš model telefonu umožňuje bez složitého rozebírání, ihned akumulátor odstraňte a osušte zvlášť.
 • Vyndejte z utopeného telefonu SIM a SD karty. Tento krok by se dal popsat jako fáze „zachraňte, co se dá“. SIM karty a paměťové microSD karty z telefonu vyndejte a očistěte.Než je zkusíte zprovoznit v jiném zařízení, nechejte je dostatečně oschnout. Pokud jste svůj telefon pravidelně nerestartovali, můžete narazit na problém se zapomenutým PINem. SIM karta se ale naštěstí dá odblokovat.
 • Telefon před vysoušením očistěte. V první chvíli jste jistě použili nějaký kus látky nebo třeba papírové ubrousky, abyste namočený telefon osušili z toho nejhoršího, ještě než jste se pustili do vyndávání baterie a SIM karty. Po vyjmutí všech těchto součástek je dobré telefon ještě před konečným sušením očistit, a to hlavně v případě, že jste ho vykoupali ve slané vodě, polili pivem, sladkým džusem nebo třeba kávou. K opláchnutí telefonu je nejlepší použít destilovanou vodu, aby po vysušení nezůstaly v elektronice minerální látky a nečistoty, způsobující korozi a zkraty.
 • Vysušte politý nebo utopený přístroj. Způsobů, jak vysušit mobil, existuje celá řada. Než se do toho pustíte, přečtěte si, jak namočený telefon usušit bezpečně, aby vás nečekal zbytečný servis.

Jak vysušit mokrý telefon?

Pokud vám dotykový mobil spadl do vody a zvládli jste celý výše uvedený „nouzový postup“, čeká vás hloubkové sušení telefonu. Nikdy nesušte mobil na topení nebo na přímém slunci, mohlo by to totiž vést k jeho trvalému poškození.

Není také vhodné používat k vysušení fén, ani se snažit vodu z přístroje vyfoukat stlačeným vzduchem. Oba tyto postupy by mohly vlhkost zbytečně dostat hlouběji do citlivé elektroniky.

Metoda, jak vysušit mobil správně, přitom není nijak složitá. Vyžaduje jen pár základních věcí a k tomu dostatek trpělivosti. Potřebovat budete uzavíratelnou nádobu a něco, do čeho se bude vlhkost z mobilu absorbovat. Nejčastěji se používá rýže, protože je snadno a rychle dostupná. Ještě lepší službu ale odvede silica gel, který jistě znáte z malých bílých sáčků, přidávaných k některým druhům zboží. Dá se ale běžně koupit i ve formě bezprašného steliva pro kočky.

Telefon do rýže

Doporučený postup pro dosoušení namočeného telefonu je prostý. Stačí vzít uzavíratelnou nádobu, mobil do ní vložit a zasypat rýží. Ta dokáže do svých zrnek absorbovat zbytek vlhkosti z telefonu.

Je důležité vědět, jak dlouho nechat mobil v rýži. Minimum je 24 hodin, a to platí jen za ideálních podmínek, když se dostal telefon pod vodu jen na chvíli a povedlo se ho dobře vysušit hned na začátku. Lepší je ponechat ho v uzavřené nádobě s rýží alespoň 48 – 72 hodin, a teprve potom vyzkoušet zapnutí.

Oprava utopeného telefonu

I když rýže nebo silica gel dokáže odstranit z telefonu vlhkost, rozhodně nedokáže odstranit začínající korozi nebo vzniklé elektrické zkraty. Pokud chcete mít co nejlepší šanci na záchranu mobilu, svěřte zařízení do rukou odborného servisu.

Při opravě utopeného telefonu je cena obvykle jen pár stokorun. Máte-li mokrý telefon a nevíte, co dělat, hlavně ho co nejrychleji vypněte a pak odneste do nejbližšího servisu.

Většina firem už nabízí v rámci opravy utopeného telefonu i rychlý svoz kurýrem, takže stačí si tuto službu objednat přes internet a nemusíte s namočeným telefonem nikam cestovat.

Kromě toho jsou případy, na které je i rýže krátká, a pro důkladné vysušení je potřeba telefon rozebrat. Voda pod displejem v mobilu se bez takového odborného zásahu vyřešit nedá, stejně jako vlhkost v jiných hlubších strukturách přístroje.

Reklamace telefonu po namočení

Zatímco servisy pro mobilní telefony jsou na opravy namočených a utopených telefonů zvyklé a patří do jejich standardní nabídky, u výrobce takový přístup nečekejte. Pokud se vám telefon utopení a přestane fungovat, s reklamací pravděpodobně neuspějete. Jedinou výjimkou by byla situace, kdy přestal po namočení fungovat telefon, který je nabízený jako mobil odolný proti vodě.

Telefon pod vodu (mobil odolný proti vodě)

Dnes již existuje celá škála mobilních telefonů, které jsou odolné proti vodě. Pokud vás zajímá, jestli mezi ně patří i ten váš, hledejte příslušné označení IP, klíčová je druhá část čísla, rozluštit se dá podle následujícího klíče:

 • IPx0 - bez ochrany
 • IPx1 - chráněno proti kapající vodě
 • IPx2 - chráněno proti intenzivněji kapající vodě
 • IPx3 - chráněno proti stříkající vodě
 • IPx3 - chráněno proti stříkající vodě ze všech směrů
 • IPx5 - chráněno proti tryskající vodě
 • IPx6 - chráněno proti intenzivně tryskající vodě
 • IPx7 - chráněno proti ponoření do vody do hloubky až 1 metru na dobu až 30 minut
 • IPx8 - chráněno proti nepřetržitému potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení
 • IPx9 - chráněno proti tryskající vysokotlaké teplé vodě

U odolných mobilů se nejčastěji setkáte s označením IP68, tedy s dostatečnou ochranou pro ponoření do vody. Takový telefon by měl bez problémů zvládnout všechny běžné situace, při kterých může k jeho namočení dojít. Zároveň jde obvykle o modely celkově odolnější, s pevnějším šasi. Pokud jste tedy už nějaký ten mobil utopili, popřemýšlejte o volbě nového telefonu, určeného i pod vodu.
WhatsApp

Chatovací aplikace do mobilu

376

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

230

Freeware

Seznam filmů 1706080

Tvorba databáze - zhlédnuté filmy

210

Freeware

Cain & Abel 4.9.56

Obnova zapomenutých hesel.

202

Freeware

TESCO Clubcard - Aplikace 3.4.1

Moje Clubcard TESCO do mobilu

201

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

153

Freeware

Nokia Suite 3.8

Synchronizace PC a mobilního telefonu

148

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volání a chatování přes internet

141

Freeware

Facebook Messenger 374.0.0.23.110

Facebook chat do mobilu

133

Freeware

Lidl Plus 14.25.1

Mobilní aplikace pro chytré a levnější nakupování

129

Freeware

další programy »


Nové programy

ELLA malování 2.0

Online kreslení pro děti

Freeware

0 kB

Rules of Survival 1.0

PC Hra o přežití

Shareware

0 kB

OPTIMIK 3.51

Tvorba plánu řezání

Demo

0 kB

Tuning Car Studio 1.0

Tuning automobilů

Freeware

0 kB

PixWords (slovenský) 1.90

Slovní hra s křížovkami do mobilních telefonů

Freeware

0 kB

My Horse and Me 1.0

Simulátor ježdění na koni (PC hra)

Demo

0 kB

Real Guitar Free

Hra na kytaru - simulátor (aplikace)

Freeware

0 kB

Design Home: Lifestyle Game 1.96.091

Interiérový designér (mobilní hra)

Demo

0 kB

Farm Heroes Saga 6.13.1

Mobilná hra s farmárskou tematikou

Demo

0 kB

FocusWriter 1.8.4 64-bit

Jednoduchý minimalistický textový editor

Freeware

0 kB

Google Lens

Rozpoznávání objektů a překlad textu

Freeware

0 kB

Edraw Mind Map 7.3

Tvorba myšlenkových map

Freeware

0 kB

Rusko - český slovník 2.8.9.2

Offline slovník do mobilního telefonu

Shareware

0 kB

Microsoft SwiftKey Keyboard 9.10.10.5

Snadné a rychlé psaní na mobilu (aplikace)

Freeware

0 kB

Taxi Sim 2022 Evolution 1.3.3

Taxi simulátor do mobilu (hra)

Freeware

0 kB

PixWords 2.60

Slovní hra do mobilu

Freeware

0 kB

EasePaint Watermark Remover 1.0

Odstranění nevhodných objektů z fotky/videa

Freeware

0 kB

Zesilovač zvuku 5.2.2

Zvýšení hlasitosti telefonu (aplikace)

Freeware

0 kB

Graph Paper Maker 3.0.1

Program pro tvorbu milimetrového papíru

Demo

0 kB

About You do mobilu 6.71.0

Online nákupní aplikace

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Složenky 2.0

Elektronické vyplňování poštovních poukázek

Freeware

0 kB

Python 3.10.2

Výkonný programovací jazyk.

Freeware

26,9 MB

Nokia Suite 3.8

Synchronizace PC a mobilního telefonu

Freeware

0 kB

Google mapy

Aplikace Google mapy pro Android

Ad-supported

0 kB

3DMark 6

Test výkonu PC - graficky náročné hry

Freeware

584,8 MB

Detwinner 2.03.001

Hledání duplicitních či podobných souborů

Freeware

0 kB

FaceApp 4.5.0.9

Úprava / Vylepšení selfie fotky

Ad-supported

0 kB

Google Chrome 107.0.5304.63

Rychlý internetový prohlížeč

Freeware

84,6 MB

Spotify

Poslouchat hudbu online

Ad-supported

0 kB

Stocard

Aplikace pro věrnostní karty

Freeware

0 kB

Norton Security 20.2.0.19

Profesionální antivir - ochrana zařízení

Trial

0 kB

BitLord 2.4.6-355

Stahování a streamování torrentů

Freeware

0 kB

Waze 4.86.0.6

Nejlepší navigace do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilní aplikace pro chytré a levnější nakupování

Freeware

0 kB

VariCAD Viewer 2022-2.0

Prohlížení, tisk a konverze CAD souborů

Freeware

0 kB

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pro strojní inženýrství

Trial

0 kB

Seznam filmů 1706080

Tvorba databáze - zhlédnuté filmy

Freeware

0 kB

NoRec Extra 4.1.0.9

Normování jídel

Shareware

0 kB

Adobe Photoshop CS5 12.0.4

Editor obrázků a fotek

Trial

0 kB

Safari 5.1.7

Webový prohlížeč od Apple

Freeware

0 kB

další aktualizace »

logo

11549 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 4 dny

Reklama | Kontakty |

TOPlist