Jak udělat správně číslování stran ve Wordu (Microsoft Office)?

2.11.2020 6:34  | 
Sosej.cz

Kategorie: Ostatní

Píšete bakalářskou nebo diplomovou práci a nevíte si rady s číslování stran ve Wordu? Po přečtení tohoto článku pro vás už budou problémy s číslováním stran minulostí - naleznete zde přehledný návod, díky kterému s tím budete hotoví raz dva.

Jak číslovat strany ve Wordu?

V první řadě si vysvětlíme, jak očíslovat strany ve Wordu, když chcete s číslováním začít hned na první straně. Pokud píšete například běžné zadání do školy, ve kterém netřeba úvodní stranu, je nejlepší využít tento způsob.

1. Otevřete si MS Word dokument, ve kterém chcete nastavit číslování stran a poklepejte na stranu tam, kde je hlavička nebo pata.

2. Na horním panelu se vám úplně na posledním místě zobrazí karta Návrh, v rámci které najdete další karty jako Hlavička, Pata, nebo Číslo strany. Kliknete na kartu "Číslo strany", kde si vyberete, kde chcete mít číslo umístěny (horní nebo dolní část strany). Je zde i možnost, kde si můžete zvolit, zda číslo chcete mít napravo, nalevo nebo ve středu.

3. Hotovo - číslování stran od první strany je ještě jednoduché. Jak však číslovat strany ve Wordu od určité strany?

Číslování stran od určité strany

Při psaní seminární práce, ve které musíte mít titulní stranu, je třeba mít nastavené číslování stran od druhé strany dokumentu MS Word. Postup je následující:


1. Po dvojitém kliknutí na záhlaví nebo zápatí dokumentu vyberete v kartě Návrh možnost "jiné než na první straně".

2. Kurzor nastavíte tak, aby byl na záhlaví nebo zápatí DRUHÉ strany (kliknete na hlavičku druhé strany) a postupujete tak, jako kdyby jste číslovaly klasicky od první strany (kliknete na "číslo strany" a vyberete umístění čísla).

Nastavení číslování dokumentu ve Wordu od určité, libovolné strany je už trochu náročnější, podle tohoto návodu to však zvládnete velmi rychle. Když musíte mít například první čtyři strany neočíslované a na dalších už čísla stránek potřebujete, vždy si kurzor nejprve nastavte zcela na konec poslední strany, kterou nechcete mít očíslovanou (v našem případě čtvrtá strana). Dále postupujte takto:

1. Nahoře v nabídce si najdete kartu "Rozložení" a v možnosti "Lomy" zvolíte "Lomy sekcí" a "Následující strana". Nyní máte dokument rozdělen na část, která nebude očíslována a část, ve které nastavíme číslování od aktuální strany.

2. Klikněte dvakrát na patu nebo hlavičku první ze stran, které chcete číslovat (u nás pátá strana).

3. Úplně nahoře na liště klikněte na kartu "Nástroje záhlaví a zápatí", pak na kartu "Návrh" a zrušte "Propojení s předchozím" - po zrušení to nemůže být označeny šedou barvou. Následně pokračujte jako kdybyste číslovaly klasicky od první strany (kliknete na "číslo strany" a vyberete umístění čísla).

Pozn .: Pokud potřebujete označit stranu libovolným číslem, všimněte si v sekci "Číslo strany" možnost "Formátovat čísla stránek". V dolní části je okénko, kde napíšete, jakým číslem chcete danou stranu označit, resp. jakým číslem začnete číslování následujících stran.

Číslování stran v MS Word do určité strany

Častým problémem při psaní bakalářské nebo diplomové práce bývá to, jak ve Wordu ukončit číslování stran. Například při přílohách v závěrečné práci se už číslování neuvádí. Proto si ještě vysvětlíme, jak ve Wordu odstranit číslování na těch stranách, na kterých ho nepotřebujete.

1. V dokumentu, který už máte očíslovaný si nastavte kurzor zcela na konec poslední strany, kterou ještě chcete mít očíslovanou (například strana osm), klepněte na kartu "Rozložení" a z karty "Lomy" vyberte možnost "Následující strana".

2. Poklepejte na patu následující strany (té, která již očíslovaná nemá být - v našem případě strana devět) a nahoře pod kartou "Nástroje záhlaví a zápatí" vyberte kartu "Návrh", pak zrušte "Propojení s předchozím" (po zrušení karta nesmí být označené šedou barvou).

3. Jako poslední klikněte na kartu "Čísla stran" a v dolní části vyberte možnost "Odstranit čísla stránek".

Číslování stran Word 2007, 2010, 2013, 2016

Číslování stran v různých verzích Wordu (2007, 2010, 2013 nebo 2016) se od sebe v podstatě neliší. V těchto verzích mohou být mírně pozměněny pouze názvy karet, princip je ale všude stejný. V případě, že by vám více vyhovoval videonávod, v tomto krátkém videu je jednoduše vysvětleno jak nastavit číslování stran ve Wordu. Jasně jsou zde popsány a ukázány kroky, které jsme si zmínili v článku, včetně nastavení číslování od určité strany nebo zrušení číslování ve Wordu 2007, 2010 a 2013.

Pozn. Pokud nejste spokojeni s Wordem, který máte nainstalovaný, můžete si zdarma stáhnout celý balík MS Office 2013 zde nebo MS Office 2016 zde .

Správné číslování stran v bakalářské/diplomové práci

Na závěr si ještě v krátkosti shrneme, jak se správně číslují strany v závěrečné práci. Ať už píšete bakalářskou nebo diplomovou práci, číslování začíná od úvodu, strany předtím (titulní strana, čestné prohlášení, obsah) se nečíslují. Číslování končí na poslední straně závěrečného seznamu použité literatury. Do číslování se nezapočítává pouze titulní strana a přílohy. Čísla stran by se měly nacházet v patě uprostřed, nebo na pravé straně dokumentu. Pokud byste potřebovali více informací o formátování závěrečných prací, navštivte tuto stránku.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné stahování souborů

377858

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Oblíbená akční střílečka - multiplayer hra

253129

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

219032

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizace SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163064

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Vypalování CD a DVD.

146869

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144242

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

137493

Freeware

FreeRapid Downloader 0.9u4

Hromadné stahování souborů

133909

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačítek.

128171

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prohlížení a úprava dat procesů.

121695

Freeware

další programy »

gSyncit 4.1.65

Synchronizace Outlooku a Gmail kalendáře.

147

Trial

DVBViewer 5.3.1

Přehrávání a záznam digitální televize.

147

Demo

Photomatix Pro 5.1.1

Kouzlo s digitálními fotografiemi

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikající program pro hudebníky.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizace souborů.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Instalace software ve vyhrazeném prostoru.

63

Shareware

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplňek k zařízení Bluetooth.

52

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Uživatelské rozhraní pro PDA.

52

Trial

Nature Illusion Studio 3.60

Editor obrázků.

31

Trial

Reaper 5.12

Editace audio souborů.

31

Shareware

další prodávané »


logo

11387 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 6 hodinami

TOPlist