Co je NFC?

3.7.2021 6:31  | 
Sosej.cz

Kategorie: Ostatní

Setkali jste se někdy s pojmem NFC, ale nemáte ponětí, o co se jedná? Pak přesně pro vás tu je článek vysvětlující, co to je NFC.

Nejlépe si tuto moderní technologii, jež je dnes už běžně součástí většiny mobilů, chytrých hodinek či sluchátek vysvětlíme na tom, co znamená zkratka NFC. Jde o zkratku anglického Near Field Communication neboli v překladu komunikace na krátkou vzdálenost.

A právě komunikace mezi dvěma zařízeními nacházejícími se v bezprostřední blízkosti (do 5-20 centimetrů) je hlavní funkcionalitou technologie NFC. Pakliže má tedy zařízení NFC čip, případně se na jeho povrchu nachází NFC nálepka, tak jej lze aktivně i pasivně spojit se zařízením, které je rovněž vybaveno touto technologií, jež prvně spatřila světlo světa už v roce 2002.

Co je funkce NFC?

Co je NFC technologie jsme si vysvětlili, ale jaké je její praktické využití v praxi? Používá se primárně pro odesílání a přijímání dat mezi dvěma zařízeními, a to rychlostí od 106 do 424 kilobitů za sekundu. A též v obchodě - jsou jí totiž vybaveny všechny moderní čtečky karet, třeba NFC čtečka Android, a dotykové platební terminály.

V praxi se tedy používá například k bezdotykovému placení mobilem nebo chytrými hodinkami. Díky této technologii si je tak možné si nakoupit třeba lístky na MHD či zaplatit za nákup v supermarketu. Jaké další výhody s sebou NFC přináší? To se dozvíte zde.


Co je NFC v telefoně?

Jak již bylo naznačeno, nejběžnější použití NFC čipů a nálepek se týká mobilních telefonů, ty totiž každý z nás nosí dnes a denně u sebe, tudíž dokáží skvěle suplovat roli debetní karty. Z praktického hlediska je tuto bezdrátovou technologii na menší vzdálenost možno použít i jakožto identifikátor - mobil tak díky technologii NFC může zastávat roli ID karty nebo klíčenky.

Takovýto mobil s funkcí NFC, kam můžeme zařadit například modely Xiaomi Poco x3 NFC či Xiaomi Redmi 9c NFC, vám usnadní i přenos souborů - můžete si totiž skrze něj posílat fotografie, videa či soubory, a to aniž byste k tomu museli použít internet.

Ztratil se vám váš telefon s NFC? Nezoufejte, poradíme vám, jak najít ztracený telefon.

Jaké další telefony jsou vybaveny technologií NFC?

  • NFC iPhone 12
  • NFC Huawei P30 Lite
  • NFC Samsung A51
  • Redmi Note 10, tedy NFC Android od Xiaomi

Kompletní seznam všech mobilních telefonů s podporou NFC je poté k nalezení zde.

Jak vyzkoušet funkčnost NFC?

Co je to NFC na mobilu je vám už asi zřejmé, avšak jak jej aktivovat? K zapnutí funkce NFC se vydejte do Nastavení, kde zvolte možnost Bezdrátová připojení a sítě, a následně klikněte na Další. Tam už byste měli uvidět přepínatelnou ikonku s nápisem NFC.

K samotnému ověření funkčnosti není potřeba žádná speciální NFC aplikace Android, bohatě vám postačí si funkčnost vyzkoušet s dalším zařízením, případně s čtečkou NFC tagů. Neexistuje totiž prakticky šance, že by se telefon s funkčním NFC s ní úspěšně nepropojil - úspěšnost spárování se pohybuje na hranici 100 %.

Co je NFC u hodinek?

Chytré hodinky NFC a jejich využití je stejné jako v případě NFC mobilních telefonů. I u NFC čipů na chytrých hodinkách lze kdykoliv načíst, pozměnit či doplnit data a sdílet je s dalšími přístroji vybavenými touto technologií. Stejně tak i chytré hodinky dokáží komunikovat se čtečkou NFC tagů - čtečka NFC tagů, co to je? Jde o zařízení umožňující z hodinek nasnímat NFC štítek (nalepený i integrovaný) a přečíst informace z něj.

Mezi nejoblíbenější modely NFC hodinek se pak řadí Apple Watch 6, Garmin vívoactive 4S či Samsung Galaxy Watch 3.

NFC sluchátka

Co znamená NFC u sluchátek? Pokud vidíte u svých bezdrátových sluchátek uvedenu podporu NFC, pak můžete snadno svá sluchátka automaticky spárovat s dalšími NFC zařízeními. Kupříkladu tedy pokud je na vašem smartphonu umístěna NFC nálepka, tak si můžete přednastavit okamžité spárování NFC sluchátek s telefonem a spuštění aplikace pro přehrání vaší oblíbené hudby. I takovéto možnosti dnes technologie NFC nabízí.

Jste hudebními fanoušky a rádi byste si zorganizovali hudbu ve vašem zařízení? Poté určitě vyzkoušejte aplikaci Music Label.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

207

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

162

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

151

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

137

Shareware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

115

Freeware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

110

Trial

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

98

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

97

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

75

Freeware

uTorrent 3.5.5

Torrent klient na stahování souborů

74

Freeware

další programy »


logo

11453 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 12 dny

TOPlist