Co je NFC?

3.7.2021 6:31  | 
Sosej.cz

Kategorie: Ostatní

Setkali jste se někdy s pojmem NFC, ale nemáte ponětí, o co se jedná? Pak přesně pro vás tu je článek vysvětlující, co to je NFC.

Nejlépe si tuto moderní technologii, jež je dnes už běžně součástí většiny mobilů, chytrých hodinek či sluchátek vysvětlíme na tom, co znamená zkratka NFC. Jde o zkratku anglického Near Field Communication neboli v překladu komunikace na krátkou vzdálenost.

A právě komunikace mezi dvěma zařízeními nacházejícími se v bezprostřední blízkosti (do 5-20 centimetrů) je hlavní funkcionalitou technologie NFC. Pakliže má tedy zařízení NFC čip, případně se na jeho povrchu nachází NFC nálepka, tak jej lze aktivně i pasivně spojit se zařízením, které je rovněž vybaveno touto technologií, jež prvně spatřila světlo světa už v roce 2002.

Co je funkce NFC?

Co je NFC technologie jsme si vysvětlili, ale jaké je její praktické využití v praxi? Používá se primárně pro odesílání a přijímání dat mezi dvěma zařízeními, a to rychlostí od 106 do 424 kilobitů za sekundu. A též v obchodě - jsou jí totiž vybaveny všechny moderní čtečky karet, třeba NFC čtečka Android, a dotykové platební terminály.

V praxi se tedy používá například k bezdotykovému placení mobilem nebo chytrými hodinkami. Díky této technologii si je tak možné si nakoupit třeba lístky na MHD či zaplatit za nákup v supermarketu. Jaké další výhody s sebou NFC přináší? To se dozvíte zde.


Co je NFC v telefoně?

Jak již bylo naznačeno, nejběžnější použití NFC čipů a nálepek se týká mobilních telefonů, ty totiž každý z nás nosí dnes a denně u sebe, tudíž dokáží skvěle suplovat roli debetní karty. Z praktického hlediska je tuto bezdrátovou technologii na menší vzdálenost možno použít i jakožto identifikátor - mobil tak díky technologii NFC může zastávat roli ID karty nebo klíčenky.

Takovýto mobil s funkcí NFC, kam můžeme zařadit například modely Xiaomi Poco x3 NFC či Xiaomi Redmi 9c NFC, vám usnadní i přenos souborů - můžete si totiž skrze něj posílat fotografie, videa či soubory, a to aniž byste k tomu museli použít internet.

Ztratil se vám váš telefon s NFC? Nezoufejte, poradíme vám, jak najít ztracený telefon.

Jaké další telefony jsou vybaveny technologií NFC?

  • NFC iPhone 12
  • NFC Huawei P30 Lite
  • NFC Samsung A51
  • Redmi Note 10, tedy NFC Android od Xiaomi

Kompletní seznam všech mobilních telefonů s podporou NFC je poté k nalezení zde.

Jak vyzkoušet funkčnost NFC?

Co je to NFC na mobilu je vám už asi zřejmé, avšak jak jej aktivovat? K zapnutí funkce NFC se vydejte do Nastavení, kde zvolte možnost Bezdrátová připojení a sítě, a následně klikněte na Další. Tam už byste měli uvidět přepínatelnou ikonku s nápisem NFC.

K samotnému ověření funkčnosti není potřeba žádná speciální NFC aplikace Android, bohatě vám postačí si funkčnost vyzkoušet s dalším zařízením, případně s čtečkou NFC tagů. Neexistuje totiž prakticky šance, že by se telefon s funkčním NFC s ní úspěšně nepropojil - úspěšnost spárování se pohybuje na hranici 100 %.

Co je NFC u hodinek?

Chytré hodinky NFC a jejich využití je stejné jako v případě NFC mobilních telefonů. I u NFC čipů na chytrých hodinkách lze kdykoliv načíst, pozměnit či doplnit data a sdílet je s dalšími přístroji vybavenými touto technologií. Stejně tak i chytré hodinky dokáží komunikovat se čtečkou NFC tagů - čtečka NFC tagů, co to je? Jde o zařízení umožňující z hodinek nasnímat NFC štítek (nalepený i integrovaný) a přečíst informace z něj.

Mezi nejoblíbenější modely NFC hodinek se pak řadí Apple Watch 6, Garmin vívoactive 4S či Samsung Galaxy Watch 3.

NFC sluchátka

Co znamená NFC u sluchátek? Pokud vidíte u svých bezdrátových sluchátek uvedenu podporu NFC, pak můžete snadno svá sluchátka automaticky spárovat s dalšími NFC zařízeními. Kupříkladu tedy pokud je na vašem smartphonu umístěna NFC nálepka, tak si můžete přednastavit okamžité spárování NFC sluchátek s telefonem a spuštění aplikace pro přehrání vaší oblíbené hudby. I takovéto možnosti dnes technologie NFC nabízí.

Jste hudebními fanoušky a rádi byste si zorganizovali hudbu ve vašem zařízení? Poté určitě vyzkoušejte aplikaci Music Label.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné stahování souborů

377894

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Oblíbená akční střílečka - multiplayer hra

253159

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

219064

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizace SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163088

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Vypalování CD a DVD.

146888

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144246

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

137616

Freeware

FreeRapid Downloader 0.9u4

Hromadné stahování souborů

133958

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačítek.

128247

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prohlížení a úprava dat procesů.

121717

Freeware

další programy »

gSyncit 4.1.65

Synchronizace Outlooku a Gmail kalendáře.

147

Trial

DVBViewer 5.3.1

Přehrávání a záznam digitální televize.

147

Demo

Photomatix Pro 5.1.1

Kouzlo s digitálními fotografiemi

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikající program pro hudebníky.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizace souborů.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Instalace software ve vyhrazeném prostoru.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Uživatelské rozhraní pro PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplňek k zařízení Bluetooth.

52

Shareware

DVR Converter 3.0.11.404

Konvertování videa.

31

Trial

YoWindow 4 Build 63

Animovaný spořič obrazovky s aktuálním počasím.

31

Trial

další prodávané »


logo

11388 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 3 dny

TOPlist