Jak napsat uvozovky dole / nahoře na klávesnici?

2.8.2021 14:38  | 
Sosej.cz

Kategorie: Ostatní

Existují různé druhy uvozovek, každý z těchto druhů má přitom jinou klávesovou zkratku. Nejrozšířenější jsou anglické uvozovky, avšak v češtině jsou po za správně zvolené považovány pouze české uvozovky, které se od těch anglických liší tím, že nemají jenom horní uvozovky, nýbrž se jedná o uvozovky dole a nahoře.

Uvozovky dole jsou českým specifikem. Specifické jsou dosti i francouzské uvozovky - u nich nehledejte ani dolní uvozovky ani uvozovky nahoře, jde totiž o boční dvojité uvozovky.

Následující řádky jsou pak věnovány správnému a rychlému psaní uvozovek na klávesnici pomocí klávesových zkratek. Po jejich přečtení tedy budete vědět, jak psát uvozovky na PC. Další užitečné klávesové zkratky najdete zde.

Jak psát uvozovky na klávesnici?

Rychlým a pohodlným způsobem, jak napsat uvozovky na vašem PC jsou tzv. ASCII kódy. Abyste dokázali napsat uvozovky na klávesnici pomocí této metody, tak je ale nutno, aby vaše klávesnice měla numerickou část. Jak se píšou uvozovky na klávesnici pomocí ASCII kódů? Spodní uvozovky napíšete tím, že podržíte ALT a na numerické klávesnici vyťukáte 0132. Pro horní uvozovky je opět nutno držet ALT a tentokráte do numerické klávesnice zadat 0147.

Psaní uvozovek na klávesnici pomocí klávesové zkratky s ASCII kódem je samozřejmě možné i pro další zmíněné druhy uvozovek. Jak se píšou uvozovky, jež se používají zejména v zahraničí?


  • anglické uvozovky: pravé (Alt+0147), levé (Alt+0148)
  • francouzské uvozovky: pravé (Alt+0187), levé (Alt+0171)
  • americké uvozovky: Alt+034, případně Shift + ů

Jak psát uvozovky na MAC klávesnici?

Zatímco většina klávesnic pro PC a notebooky Windows má numerickou klávesnici, a tudíž uvozovky lze na ní psát pomocí výše zmíněné metody, tak samozřejmě existují i klávesnice, které numerickou část nemají, a k psaní uvozovek je potřeba zvolit jiný postup. Absence numerické klávesnice je typická zejména pro notebooky od Applu. Jak tedy napsat uvozovky na klávesnici od MacBooku?

  • české uvozovky: dolní (Alt+Shift+N), horní (Alt+Shift+H)
  • anglické uvozovky: pravé (Alt+Shift+H), levé (Alt+Shift+J)
  • francouzské uvozovky: - pravé (Alt+Shift+9), levé (Alt+Shift+0)
  • americké uvozovky: Shift + ů

Jednoduché uvozovky - Jak na ně?

Zatímco v minulosti se využívaly výhradně dvojité uvozovky, tak modernější variantou jsou uvozovky jednoduché. Ty se totiž začaly využívat tehdy, když je potřeba do textu vložit uvozovky do uvozovek - jejich výskyt je charakteristický zejména pro přímou řeč. Jak se dá ale taková jednoduchá uvozovka napsat na klávesnici?

Jednoduché uvozovky dole na klávesnici se snadno napíší pomocí klávesové zkratky Alt+N, horní jednoduché uvozovky pak zas pomocí zkratky ALT+H. Pakliže chcete dvě horní jednoduché uvozovky, tak nejprve stlačte ALT+H pro vložení levé uvozovky a následně ještě ALT+J, abyste do textu vložili i pravou jednoduchou uvozovku.

Jak psát uvozovky na rozbité klávesnici?

Psaní uvozovek je možné i když nemáte k dispozici klávesnici, nebo ji máte rozbitou - stačí mít pokažené jedno potřebné písmenko a uvozovky už nenapíšete. Jak udělat uvozovky na zničené klávesnici? Stáhněte si program Virtual Keyboard, který je ideálním řešením, jak napsat uvozovky dole, i když nemáte klávesnici, neboť se jedná o virtuální klávesnici, jež se dá ovládat pomocí myši (případně dotyky u dotykových obrazovek).

Psaní uvozovek vám do značné míry usnadní i program Perfect Keyboard Standard Edition, který můžete využít k tomu, že si vložení uvozovek (či jakéhokoliv jiného textu) přehodíte na jinou klávesovou zkratku, než je běžné - výběr klávesové zkratky pro vložení uvozovek tedy bude zcela na vás.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

248

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

163

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

129

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

123

Shareware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

120

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

117

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

109

Freeware

Google Chrome 84.0.4147.125

Internetový prohlížeč od společnosti Google

75

Freeware

365 dní 7.1.0.6

Programy televizí, radií a předpověď počasí.

73

Trial

další programy »


logo

11454 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 13 hodinami

TOPlist