Jak na správné řádkování ve Wordu? Jednoduchý NÁVOD

14.1.2022 11:37  | 
Sosej.cz

Kategorie: Ostatní

Když píšete ve Wordu text, tak je potřeba zvolit jednotné řádkování, aby text vypadal hezky a byl i dobře čitelný. Sjednotit Word řádkování je obzvláště důležité, když do textu kopírujete nezformátované texty z cizích zdrojů - ty totiž mívají vskutku různorodé odsazení a řádkování.

Práce ve Wordu tedy zahrnuje dostatečnou editaci, během níž se zaručeně neobejdete bez MS Word řádkování. Jak na něj? K tomu vám poslouží náš návod, jak na řádkování ve Wordu.

Jaké řádkování zvolit?

Ještě předtím, než se pustíte do samotné úpravy řádkování ve Wordu, tak je potřeba důkladně porozumět tomu, co je řádkování ve Wordu vlastně zač a jaké typy řádkování existují. Řádkování znamená, jak široká bude mezera mezi jednotlivými řádky - tak je tomu v případě standardního řádkování.

Výchozím nastavením je pak velikost řádkování 1,15, avšak existují způsoby, jak upravit řádkování ve Wordu v rozsahu od 1 do 3, a též jak si nastavit vlastní řádkování ve Wordu dle libosti. Nejčastěji se v praxi nicméně používá Word řádkování 1 a 1,5.

Co se týče jednotlivých typů řádkování, tak krom toho standardního, které je charakteristické tím, že všechny řádky jsou od sebe stejně vzdálené, je možné sáhnout i po některém z předdefinovaných řádkování. Standardní řádkování je možné nahradit kupříkladu tím, že si zvolíte dvojité řádkování Word či otevřené řádkování. Samozřejmě je možné si vybrat i možnost, kdy bude text zcela bez řádkování.


Jak ve Wordu udělat řádkování?

Mezery mezi odstavci Word neboli jednoduché řádkování Word se dá změnit snadno a rychle. Jak zmenšit mezery mezi řádku ve Wordu, potažmo jak změnit řádkování ve Wordu, když jsou řádky zas naopak příliš u sebe?

Stačí vám na kartě Domů vybrat možnost Řádkování a vzdálenost odstavců, jež je schovaná pod ikonkou šipky, vedle níž se nacházejí řádky. Následně dostanete možnost ve Wordu nastavení užšího řádkování, tedy například nastavení řádkování 1.0 ve Wordu, případně naopak dostanete možnost mezeru mezi řádky rozšířit, a to až do zmíněného řádkování 3.0.

Pokud by vám nabízený rozsah nestačil, tak není nic snazšího než kliknout na Možnosti řádkování, kde si můžete nastavit vlastní řádkování, tj. mezeru, která bude mezi jednotlivými řádky - takto si lze nastavit vlastní řádkování Word 2016 a řádkování Word 2013.

Jak na pokročilé řádkování ve Wordu?

Zajímá vás, jak udělat dvojité řádkování ve Wordu? Pro tento způsob Word řádkování textu se stačí přepnout do karty Návrh a na ní zvolit Mezery mezi odstavci. Následně je potřeba kurzorem myši najet na možnost dvojitého řádkování, čímž okamžitě dojde ke změně formátování textu. Pokud jste s tímto typem dvojitého řádkování spokojeni, tak svou volbu ještě potvrďte kliknutím levým tlačítkem.

Jak odstranit mezery mezi řádky ve Wordu? Stejným způsobem, jak uděláte dvojité řádkování, akorát s tím rozdílem, že v menu Mezery mezi odstavci vyberte možnost Bez mezer mezi odstavci.

Alternativy Wordu

Word je nejběžněji používaným textovým editorem, avšak texty v něm si žádají pokročilou a mnohdy i náročnou editaci, krom řádkování musíte řešit kupříkladu okraje stránky Word či odsazení prvního řádku Word. Pokud tedy hledáte jednodušší textový editor, tak skvělou volbou může být například RJ TextEd nebo TextPad.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

248

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

163

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

129

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

123

Shareware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

120

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

117

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

109

Freeware

Google Chrome 84.0.4147.125

Internetový prohlížeč od společnosti Google

75

Freeware

365 dní 7.1.0.6

Programy televizí, radií a předpověď počasí.

73

Trial

další programy »


logo

11454 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 14 hodinami

TOPlist