MINECRAFT LEKTVARY: Výroba lektvarů, jak na to?

9.3.2022 15:42  | 
Sosej.cz

Kategorie: Ostatní

Příprava lektvarů ve hře Minecraft není vůbec složitá, pokud máte potřebné suroviny a prostředky k jejich výrobě.

Vytváření si vlastního světa od úplných začátků a podle vlastní kreativity vždy fascinovalo nejednoho herního fanouška. Navíc ve hře Minecraft můžete vytvářet pomocí různých ingrediencí množství lektvarů (Potions), které během hraní plně využijete. Lektvary jsou tekutiny s magickou silou. Pomocí nich si můžete ve hře vylepšit nějaké vlastnosti a schopnosti, ale naopak můžete si i „zhoršit“ některé vlastnosti. Vaření lektvarů se může zdát složité, ale v konečném důsledku stačí jen dobře znát systém přípravy.

Potřebné nástroje

K přípravě lektvarů musí mít hráč potřebné nástroje a nádoby. Snad nejdůležitějším nástrojem k tomu, abyste mohli nějaké lektvary vyrábět, je stojan na vaření (Brewing stand). V něm se budou připravovat všechny lektvary. K tomu abyste si mohli vyrobit v crafting table stojan, budete potřebovat jednu důležitou surovinu – Blaze Rod (ohnivá tyčka). Můžete ji najít jen v jiné dimenzi, tzv. Nether. Pokud se do Nethera dostanete, musíte ještě nalézt pevnost (Nether Fortress). Poznáte ji podle Nether cihel, z nichž je postavena. Celý Nether se generuje zcela náhodně, proto její poloha není stejná. Můžete si být jisti, že se nachází v blízkosti cca 100 bloků od portálu v Netheri. V případě, že úspěšně najdete pevnost, stačí už jen zabít moby – Ohniváky (Blazes), z nichž vám vypadne zmiňovaná tyčka.

Do jednoho stojanu můžete dát 3 lahvičky (Glass bottles). Ty jsou dalším nástrojem, které potřebujete, abyste mohli začít s procesem výroby. Důležité je podotknout, že nemusíte zaplnit všechna 3 políčka na lahvičky, abyste vyrobili lektvar. Avšak na spotřebu surovin, které využijete při výrobě, to nemá žádný vliv. To znamená, že stejný počet ingrediencí použijete při výrobě jedné lahvičky s elixírem jako při třech. Kvůli tomu je efektivnější mít ve stojanu všechny 3 lahvičky. Tyto dvě věci potřebujete, abyste byli schopni začít s výrobou nějakého lektvaru.

Proces vytváření lektvarů

Na začátek si musíte pořídit dostatečný zdroj vody, resp. nekonečný zdroj vody, protože právě voda je první surovinou, kterou potřebujete při přípravě lektvarů. V dalším kroku musíte naplnit lahvičky vodou a dát je do stojanu na vaření. V tomto okamžiku můžete začít s přípravou lektvarů, samozřejmě za předpokladu, že máte potřebné suroviny. Celý proces výroby se skládá ze 3 kategorií surovin – 3 kroky výroby.


Suroviny

Do první kategorie surovin patří Nether Warts, které vypadají jako červené houby. Můžete je najít v Nether Fortress (pevnost). Nether Warts rostou na speciálním bloku, který se jmenuje Soul Sand. Pokud vykopete i tyto bloky, budete moci pěstovat hubičky v ledajaké dimenzi. Na žádném jiném bloku tyto houby růst nebudou. Tato surovina sice lektvarům nepřidává žádný speciální efekt či vlastnost, ale bez ní nebudete schopen vytvořit jakýkoli lektvar s pozitivním účinkem. Po jejich zamíchání do lahviček pomocí zmíněného stojanu na vaření vznikne tzv. Awkward potion (Základní lektvar), do kterého můžete přidávat další ingredience. Pro negativní účinek můžete přidat Fermented Spider Eye a tím hned vznikne lektvar oslabení.

Do druhé kategorie spadá hned několik surovin. Dohromady je jich 10 a jsou to: Golden Carrot (Zlatá mrkev), Magma Cream (Lávový krém), Sugar (Cukr), Glistering Melon (Ligotavý meloun), Spider Eye (Pavoučí oko), Ghast Tear (Ghastie oko), Fermented Spider Eye (Fermentované pavoučí oko), Blaze Powder (Blaze prášek), Rabbit's foot (Zaječí tlapka), Pufferfish (Čtyřzubec). Tyto suroviny však nelze kombinovat mezi sebou. Vždy se použije efekt z té suroviny, která byla přidána do vaření jako první. Suroviny z druhé kategorie přidávají lektvarům konkrétní vlastnost.

Poslední kategorií jsou ingredience zaměřené na délku trvání, sílu, účinek nebo aplikaci lektvaru. Patří sem 4 suroviny a každá z nich slouží na jeden efekt. Redstone Dust (Ruditový prášek) slouží k časovému prodloužení účinku konkrétního lektvaru. Nejčastěji je to ze 3 minut na 8 minut. Glowstone Dust (Zářící prášek) zesílí efekt lektvaru ze stupně I. na II., ale sníží délku trvání na polovinu. Fermented Spider Eye (Fermentované pavoučí oko) otočí význam jakéhokoli lektvaru z pozitivního účinku na negativní (z léčivého lektvaru vznikne zraňující, ze zrychlujícího zpomalující,...). V jednom z receptů to neplatí. Při lektvaru nočního vidění přidáním oka vznikne lektvar neviditelnosti. Poslední surovinou je Gun powder (střelný prach), který změní lektvar na Splash Potion. To znamená, že jej budete moci použít tak, že jej po někom hodíte. Tím se aplikuje efekt lektvaru. Stejně jako u surovin druhé kategorie, ani u surovin třetí kategorie nemůže dojít k jejich kombinování. Neplatí to při střelném prachu. Možnost změnit lektvar na házecí máte i při vylepšených lektvarech.

Postup je tedy velmi jednoduchý: surovinu první kategorie přidáte do výroby lektvarů. V dalším kroku aplikujete jednu ze surovin druhé kategorie a na konec můžete přidat surovinu třetí kategorie. Avšak poslední surovinu přidáváte jen na vylepšení lektvaru, takže vyrobený lektvar s nějakým účinkem prakticky můžete použít již po přidání suroviny z druhé kategorie.

Recepty konkrétních lektvarů

1. Potion of Weakness (Elixír oslabení) – Jak jsme již zmínili, do lahvičky s vodou přidáte Fermented Spider Eye, které musíte vycraftit. Elixír pak může oslabit toho, na koho bude použit.

 • Lahvička s vodou → Fermented Spider Eye – Potion of Weaknes
 • Lahvička s vodou → Fermented Spider Eye → Redstone – Potion of Weaknes (prodloužený)

 • 2. Potion of Strength (Elixír síly) – Do Awkward potion (Základní lektvar) přidáte Blaze Powder. Použitím lektvaru síly se zvýší účinek útoku, který bude o 3 body silnější.

 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Blaze Powder – Potion of Strength
 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Blaze Powder → Redstone – Potion of Strength (prodloužený)
 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Blaze Powder → Glowstone Dust – Potion of Strength II

 • 3. Potion of Regeneration (Elixír regenerace) – Opět do klasického základu přidáte Ghast Tear. Po použití se bude vaše zdraví postupně obnovovat přibližně 1 srdíčko za 2,5 vteřiny.

 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Ghast Tear – Potion of Regeneration
 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Ghast Tear → Redstone – Potion of Regeneration (prodloužený)
 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Ghast Tear → Glowstone Dust – Potion of Regeneration II

 • 4. Potion of Swiftness (Elixír rychlosti) – Do základu přidejte Sugar (cukr). Vaše rychlost a délka skoku se zvýší o 20%.

 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Sugar – Potion of Swiftness
 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Sugar → Redstone – Potion of Swiftness (prodloužený)
 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Sugar → Glowstone Dust – Potion of Swiftness II

 • 5. Potion of Healing (Elixír léčení) – Přidáním Glistering Melon do základu vznikne lektvar, který vám okamžitě přidá 2 plná srdíčka.

 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Glistering Melon – Potion of Healing
 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Glistering Melon → Glowstone Dust – Potion of Healing II

 • 6. Potion of Fire Resistance (Elixír odolnosti proti ohni) – Pokud do základu přidáte Magma Cream, vznikne tento elixír. Po použití získáte imunitu proti ohni, lávě a ohnivým útokům na 3 minuty.

 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Magma Cream – Potion of Fire Resistance
 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Magma Cream → Redstone – Potion of Fire Resistance (prodloužený)

 • 7. Potion of Night Vision (Elixír nočního vidění) – Vznikne přidáním Golden Carrot do základu. Po využití lektvaru nočního vidění budete vidět ve tmě stejně jako během dne.

 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Golden Carrot – Potion of Night Vision
 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Golden Carrot → Redstone – Potion of Night Vision (prodloužený)

 • 8. Potion of Invisibility (Elixír neviditelnosti) – Po vyrobení elixíru nočního vidění nebo jeho prodloužené verze, můžete přidat Fermented Spider Eye, a tím vznikne elixír neviditelnosti.

 • Potion of Night Vision → Fermentovaný Spider Eye – Potion of Invisibility
 • Potion of Night Vision → Fermented Spider Eye → Redstone – Potion of Invisibility (prodloužený)

 • 9. Potion of Water Breathing (Elixír na dýchání pod vodou) – Do základu přidáte Pufferfish, tím vznikne lektvar, který vám umožní dýchat pod vodou bez omezení.

 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Pufferfish – Potion of Water Breathing
 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Pufferfish → Redstone – Potion of Water Breathing (prodloužený)

 • 10. Potion of Leaping (Elixír skákání) – Elixír můžete vyrobit tak, že přidáte Rabbit's foot (Zaječí tlapka) do základu. Pokud lektvar využijete budete schopni vyskočit o polovinu bloku výše.

 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Rabbit's foot – Potion of Leaping
 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Rabbit's foot → Redstone – Potion of Leaping (prodloužený)
 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Rabbit's foot → Glowstone Dust – Potion of Leaping II

 • 11. Potion of Poison (Elixír otrávenosti) – Vznikne přidáním Spider Eye do základu. Elixír bude schopen ubírat postupně zdraví po dobu 45 sekund.

 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Spider Eye – Potion of Poison
 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Spider Eye → Redstone – Potion of Poison (prodloužený)
 • Lahvička s vodou → Nether Wart → Spider Eye → Glowstone Dust – Potion of Poison II

 • Poznámka: U receptů schválně nejsou návody s použitímGun Powderu, protože jsme výše v článku zmiňovali, že možnost udělat házecí lektvar máte kdykoliv.

  Elixíry jsou důležitou součástí hry Minecraft, především když jste fanouškem multiplayer módu. Ovšem své využití najdou iv solo módu. Jediný problém je, že získání všech potřebných surovin může být občas velmi náročné a vyžaduje spoustu času stráveného hraním. Během toho však můžete narazit na velmi zajímavé situace.
  WhatsApp

  Chatovací aplikace do mobilu

  384

  Freeware

  TESCO Clubcard - Aplikace 3.4.1

  Moje Clubcard TESCO do mobilu

  235

  Freeware

  SketchUp 19.3.253

  Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

  233

  Freeware

  Cain & Abel 4.9.56

  Obnova zapomenutých hesel.

  218

  Freeware

  Seznam filmů 1706080

  Tvorba databáze - zhlédnuté filmy

  217

  Freeware

  VLC Media Player 3.0.11

  Multimediální přehrávač

  166

  Freeware

  Můj Albert 2.7.1

  Aplikace Albert

  153

  Freeware

  Nokia Suite 3.8

  Synchronizace PC a mobilního telefonu

  148

  Freeware

  Skype 8.65.0.78

  Volání a chatování přes internet

  144

  Freeware

  CCleaner 5.72

  Vyčistit a zrychlit PC

  137

  Freeware

  další programy »


  Nové programy

  ELLA malování 2.0

  Online kreslení pro děti

  Freeware

  0 kB

  Rules of Survival 1.0

  PC Hra o přežití

  Shareware

  0 kB

  OPTIMIK 3.51

  Tvorba plánu řezání

  Demo

  0 kB

  Tuning Car Studio 1.0

  Tuning automobilů

  Freeware

  0 kB

  PixWords (slovenský) 1.90

  Slovní hra s křížovkami do mobilních telefonů

  Freeware

  0 kB

  My Horse and Me 1.0

  Simulátor ježdění na koni (PC hra)

  Demo

  0 kB

  Real Guitar Free

  Hra na kytaru - simulátor (aplikace)

  Freeware

  0 kB

  Design Home: Lifestyle Game 1.96.091

  Interiérový designér (mobilní hra)

  Demo

  0 kB

  Farm Heroes Saga 6.13.1

  Mobilná hra s farmárskou tematikou

  Demo

  0 kB

  FocusWriter 1.8.4 64-bit

  Jednoduchý minimalistický textový editor

  Freeware

  0 kB

  Google Lens

  Rozpoznávání objektů a překlad textu

  Freeware

  0 kB

  Edraw Mind Map 7.3

  Tvorba myšlenkových map

  Freeware

  0 kB

  Rusko - český slovník 2.8.9.2

  Offline slovník do mobilního telefonu

  Shareware

  0 kB

  Microsoft SwiftKey Keyboard 9.10.10.5

  Snadné a rychlé psaní na mobilu (aplikace)

  Freeware

  0 kB

  Taxi Sim 2022 Evolution 1.3.3

  Taxi simulátor do mobilu (hra)

  Freeware

  0 kB

  PixWords 2.60

  Slovní hra do mobilu

  Freeware

  0 kB

  EasePaint Watermark Remover 1.0

  Odstranění nevhodných objektů z fotky/videa

  Freeware

  0 kB

  Zesilovač zvuku 5.2.2

  Zvýšení hlasitosti telefonu (aplikace)

  Freeware

  0 kB

  Graph Paper Maker 3.0.1

  Program pro tvorbu milimetrového papíru

  Demo

  0 kB

  About You do mobilu 6.71.0

  Online nákupní aplikace

  Freeware

  0 kB

  další nové programy »

  Nové aktualizace

  Složenky 2.0

  Elektronické vyplňování poštovních poukázek

  Freeware

  0 kB

  Python 3.10.2

  Výkonný programovací jazyk.

  Freeware

  26,9 MB

  Nokia Suite 3.8

  Synchronizace PC a mobilního telefonu

  Freeware

  0 kB

  Google mapy

  Aplikace Google mapy pro Android

  Ad-supported

  0 kB

  3DMark 6

  Test výkonu PC - graficky náročné hry

  Freeware

  584,8 MB

  Detwinner 2.03.001

  Hledání duplicitních či podobných souborů

  Freeware

  0 kB

  FaceApp 4.5.0.9

  Úprava / Vylepšení selfie fotky

  Ad-supported

  0 kB

  Google Chrome 107.0.5304.63

  Rychlý internetový prohlížeč

  Freeware

  84,6 MB

  Spotify

  Poslouchat hudbu online

  Ad-supported

  0 kB

  Stocard

  Aplikace pro věrnostní karty

  Freeware

  0 kB

  Norton Security 20.2.0.19

  Profesionální antivir - ochrana zařízení

  Trial

  0 kB

  BitLord 2.4.6-355

  Stahování a streamování torrentů

  Freeware

  0 kB

  Waze 4.86.0.6

  Nejlepší navigace do mobilu

  Freeware

  0 kB

  Lidl Plus 14.25.1

  Mobilní aplikace pro chytré a levnější nakupování

  Freeware

  0 kB

  VariCAD Viewer 2022-2.0

  Prohlížení, tisk a konverze CAD souborů

  Freeware

  0 kB

  VariCAD 2022-2.0

  CAD systém pro strojní inženýrství

  Trial

  0 kB

  Seznam filmů 1706080

  Tvorba databáze - zhlédnuté filmy

  Freeware

  0 kB

  NoRec Extra 4.1.0.9

  Normování jídel

  Shareware

  0 kB

  Adobe Photoshop CS5 12.0.4

  Editor obrázků a fotek

  Trial

  0 kB

  Safari 5.1.7

  Webový prohlížeč od Apple

  Freeware

  0 kB

  další aktualizace »

  logo

  11549 programů ke stažení zdarma

  Poslední aktualizace před 2 dny

  Reklama | Kontakty |

  TOPlist