NEJLEPŠÍ DOS HRY: staré retro hry, které jsme všichni hráli!

31.7.2022 16:25  | 
Sosej.cz

Kategorie: Ostatní

Možná si i vy rádi zavzpomínáte na staré časy, kdy jste hrávali první počítačové hry, proto vám přinášíme ty nejlepší počítačové hry pro MS DOS.

Počítačové hry se začaly vyvíjet spolu s osobními počítači, i když ty první počítače obsahovaly jednodušší operační systémy. Herní průmysl se začal rozvíjet s příchodem operačního systému MS-DOS, který byl vytvořen společností Microsoft. Právě toto období si mnozí z nás pamatují. Při pohledu na některé hry se v nás dosud vynořují nostalgické vzpomínky. Navíc množství novodobých her se inspirovalo právě těmi staršími. Ty hry, které byly nejúspěšnější, se dočkaly i remastrovaných verzí nebo dalších titulů, které přinesly lepší grafiku, zvuky a hratelnost.

Wolfenstein 3D

Nejznámější hra s názvem Wolfenstein je předchůdcem všech stříleček z pohledu první osoby. Příběh této hry, kterou si jistě všichni pamatují, se odehrává v roce 1943. Hráč se během hry stává agentem Blazkowiczem, který byl zajat nacisty a nyní má za úkol odhalit tajný program s názvem Operation Eisenfaust. Během hraní se setkáte s více nepřáteli, psy či mutanty. Úkolem je všechny vyzabíjet a zneškodnit plány nacistů. Hra má 6 epizod, přičemž každá má 8 levelů. Na konci každého levelu vás čeká závěrečný boss, kterého musíte porazit.

Doom

Hru Doom nemusíme fanouškům videoher nijak přibližovat. Hra se stala absolutní legendou mezi hrami, které nabízely pohled z první osoby. Původní hra obsahuje 3 epizody, kde v každé je 9 levelů. Ve hře se hráč dostane do role vojáka, jehož totožnost je neznámá, a tak se nazývá „Doomguy“. Voják byl poslán na planetu Mars poté, co zabil svého důstojníka. Planeta se rázem stane hotovým peklem a hráč musí zabíjet příšery a také sbírat i lepší zbraně či brnění. Postupně se příběh vykresluje a samotný hráč zjišťuje mnohem zajímavější fakta. Na konci epizody vždy čeká nějaký hlavní nepřítel, kterého musí hráč porazit a tím se dostane do další epizody. Hra měla ohromnou úspěšnost, proto se dočkala i pokračování v podobě dalších dílů Doom 2, Doom 3 a nejnovějšího Doom Eternal.

Duke Nukem 3D

Další hrou z pohledu první osoby je hra Duke Nukem. Velmi známá akční hra vás zavede do budoucnosti, kde planetu Zemi napadli vetřelci a sestřelili raketu s Dukem. Úkolem hráče je zabíjet příšerky, získávat různé zbraně a ubránit Zemi před mimozemskou civilizací, přičemž obrovským zpestřením je možnost používat například telefony, záchody, různé vypínače, hydranty nebo si můžete zahrát automaty či kulečník a mnoho dalších věcí,+ se kterými můžete interagovat. I když se to nyní už zdá jako klasika, kterou musí obsahovat téměř každá hra, v 90. letech šlo o skutečnou raritu.


Quake

Hra Quake je další hrou ze žánru FPS (first-person shooter), tedy nabízí pohled z první osoby. Hra nabízí dva módy - Single player a Multiplayer. V režimu pro jednoho hráče musí hráč najít východ z každé úrovně. Cestu mu však ztěžuje spousta monster. Hra je rozdělena do 4 epizod, přičemž každá obsahuje 8 levelů plus jeden tajemný level. Na začátku každé úrovně si hráč může zvolit náročnost hry - snadná, střední, těžká. Na konci každé epizody musí hráč získat magickou runu. Po získání všech 4 run čeká na hráče poslední boss. V režimu multiplayer se více hráčů může připojit na server a zabíjet se mezi sebou. Postupně hra dostala i další tituly Quake 2, Quake 3 a Quake 4.

Prince of Persia

Nezapomenutelná hra Prince of Persia vás vtáhne do příběhu známého prince, který byl hozen do žaláře a musí se odtud dostat a vysvobodit princeznu, která je vězněna zlým Jaffarem. Z pohledu třetí osoby budete muset překonávat různé překážky, pasti a bojovat se strážci. Hra není limitována počtem životů. To znamená, že můžete zemřít kolikrát chcete, ale po každém zabití se vrátíte na začátek levelu. Jediným omezením je, že to musíte stihnout za 60 minut.

Aladdin

Aladdin je klasická plošinovka, ve které hráč musí projít několika levely, aby zvítězil. Hra je inspirována světoznámou pohádkou Aladdin z dílny Disney. Stejně jako se v pohádce Aladdin snažil zachránit princeznu Jasminu, ve hře se o to pokusíte vy, ovládáním postavičky Aladdina. Budete se muset probojovat přes různé nepřátelské Egypťany a Araby, kteří jsou podobní jako v pohádce. Také budete soupeřit proti hadům nebo netopýrům. K dispozici k útočení máte buď meč nebo jablka, která můžete ve hře sbírat a každým hodem se vám utrácejí. Každá úroveň se odehrává v různých oblastech, takže se nemusíte bát, že vás hra přestane bavit kvůli stereotypnosti. Na konci každé úrovně vás čeká bonusová minihra, kterou můžete přeskočit nebo si ji zahrát, a tím si přilepšit.

Ducktales

Hra Ducktales je inspirována dětskou pohádkou Kačerovo. Ve hře musíte pomoci strýci Držgrošovi získat více peněz, než bude mít Hamoun. Získávat peníze lze hned trojí. Prvním možným způsobem je vyzkoušet legendární skok do peněz v trezoru strýce Držgroše a při troše štěstí získáte pěknou sumu. Druhým způsobem je získat peníze pomocí miniher, ve kterých ovládáte tři strýcové synovce, takže máte 3 životy na každou minihru. Tyto minihry tvoří hlavní zisk a musíte se snažit v každé z nich získat poklad. Zábavnou částí je let helikoptérou k minihře, který musíte zvládnout, abyste neztratili čas, protože na minihry máte 30 herních dní. Poslední možností jak získat peníze je investovat je. Tedy koupit na trhu nějaké věci za levně a počkat dokud kurz půjde výše a prodat je. Na tehdejší dobu má hra velmi dobrou grafiku stejně jako zvukovou složku.

Budokan

Budokan je bojová hra, ve které hráč může trénovat a následně bojovat na turnajích nebo proti jinému hráči. Hra se odehrává v japonském prostředí, čemuž nasvědčují i ​​bojové techniky či zbraně. Hráč si může vybrat ze 4 metod, jakými bude bojovat: 1. Bo – klasická japonská dlouhá hůl; 2. Karate – boj bez zbraní; 3. Kendo – japonský šerm využívající dřevěný meč; 4. Nunchaku – zbraň se dvěma krátkými tyčemi, které jsou spojeny řetězem. Předtím, než samotný hráč půjde na turnaj, může si tyto 4 metody natrénovat buď proti instruktorovi, nebo pomocí stínového boje. Zábavná hra nemá žádný poutavý příběh, ale vykreslením bojů se připodobňuje dnešním bojovým hrám jako jsou UFC nebo Tekken.

Street fighter

Další bojová hra je Street fighter. Ve hře si hráč může změřit síly proti soupeřům, kteří jsou buď ovládáni počítačem, nebo druhým hráčem. Souboj začíná v momentě, kdy si hráč zvolí postavu, za kterou chce hrát. Samotný boj sestává ze tří kol, z nichž hráč musí vyhrát alespoň dvě, aby zápas vyhrál. Každé kolo má 30 vteřin. V případě, že ani jeden ze soupeřů nepřijde o celou energii, kolo vyhrává hráč, který má více energie. Street fighter obdržela postupně i další díly, které byly také velmi úspěšné.

Donkey kong

Hra Donkey kong je předchůdcem známé hry Super Mario, jelikož se hráč musí vyhýbat různým padajícím překážkám, lézt po žebřících a zachránit dívku Pauline, kterou unesla obrovská gorila se jménem Donkey Kong. To vše musí stihnout za určitý časový limit, přičemž na začátku hry má 3 životy. Postavička, kterou hráč ovládá, je samotný Mario. Hra je pozoruhodná v tom, že děj je vyprávěn pomocí jednoduchých střihových scén.

Super Mario Bros

Super Mario je snad nejznámější hra všech dob. I když původně nebyla oficiálně dostupná pro MS-DOS, zaslouží si pozornost. Úkolem hráče je přeskákat královstvím hub a zachránit princeznu Peach. Hráči ovládají buď samotného Maria, který se objevil ve hře Donkey Kong. Avšak ve hře je dostupný režim multiplayer, ve kterém druhý hráč ovládá Mariova bratra Luigiho. I když se hra jeví jako stereotypní, obohacují ji různá vylepšení samotného Super Maria. Jelikož jde o jednu z nejprodávanějších her všech dob, není divu, že hra dostala i další tituly.

Pac-man

Žlutá kulička s výřezem, který má připomínat ústa. Hra Pac-man přilákala velké množství fanoušků, přestože v době jejího vyvinutí byly populárnější spíše střílečky. Hráč ovládá zmíněné žluté kolečko, které je uzavřeno v bludišti plném teček, takzvaných pac-dotů. Hra má několik úrovní, přičemž každá končí v momentě, kdy hráč vezme poslední tečku. Celé sbírání pac-dotů stěžují čtyři duchové, kteří se vás snaží chytit. V momentě, kdy vás chytí ztratíte jeden život, ale level můžete dokončit.

Grand theft auto

Každý hráč zná nejúspěšnější sérii akční hry GTA. První část se lišila od nynějších především v pohledu kamery. Hráč viděl celý obraz shora. Přesto hra přilákala spoustu fanoušků, jelikož se hra vyvíjí podle toho, jak samotný hráč chce. Hráč ovládá zločince podsvětí, který v rámci příběhu projde třemi městy (Liberty City, San Andreas, Vice City). V nabídce je plnění klasických misí, které tvoří určitý příběh, nebo se hráč může toulat městem a dělat cokoliv jiného. Zábavná hra, která neurčovala limity, si získala velkou pozornost, i když původně tvůrci smýšleli, že hráč bude ovládat policistu, který se snaží zastavit mafiány. Nakonec se rozhodli, že ovládat zločince bude lákavější a poutavější.

Indiana Jones and the Last Crusade

Hra Indiana Jones a Last Crusade je grafická adventura, ve které hráč musí vyřešit různé hádanky. Zajímavostí je, že každá hádanka má několik možných řešení a je jen na hráči, kterou možnost si vybere. Podle toho se připočítává skóre. Maximální skóre, které může hráč dosáhnout je 800. K tomu však potřebuje najít všechna alternativní řešení hádanek. Samotný děj navazuje na filmovou adaptaci Indiana Jones: Poslední křížová výprava. I když některéprvky, které byly použity ve filmu, nebyly následně zahrnuty do hry.

Dyna Blaster

Poslední hrou je Dyna Blaster. Pointou hry je ukládat bomby tak, abyste rozbili nadbytečné stěny. Pod některými stěnami můžete nalézt různá vylepšení, jako například zvětšení dosahu bomby nebo možnost ukládat více bomb najednou. V každé úrovni musíte najít i modrý portál, který se také ukrývá pod jednou ze stěn. Všechno vám to ztěžují i ​​nepříjemné příšerky, které je postupně obtížnější porazit. I tato hra nabízí hned dva režimy: single player a multiplayer. V single player módu budete muset zachránit uvězněnou princeznu a to tak, že postupně projedete 8 různými světy, kde v každém na vás čeká několik levelů. V multiplayer módu si můžete změřit vaše dovednosti ve hře Dyna Blaster proti jinému hráči.

Určitě jste si našli i vy hru, kterou jste hrávali a pamatujete si ji. Samozřejmě, že ani jedna se nedá porovnat s dnešními hrami. Nicméně, pokud byste měli nostalgickou chvíli, můžete si některé DOS hry zahrát také online, například na webové stránce www.bestoldgames.net. Další možností, jak spustit hry na počítači s novějším operačním systémem, je nainstalovat si DOSbox, který slouží jako nástroj pro spuštění těchto starších her vyvinutých pro MS-DOS.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

248

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

163

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

129

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

123

Shareware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

120

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

117

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

109

Freeware

Google Chrome 84.0.4147.125

Internetový prohlížeč od společnosti Google

75

Freeware

365 dní 7.1.0.6

Programy televizí, radií a předpověď počasí.

73

Trial

další programy »


logo

11454 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 10 hodinami

TOPlist