NEJLEPŠÍ DOS HRY: staré retro hry, které jsme všichni hráli!

31.7.2022 16:25  | 
Sosej.cz

Kategorie: Ostatní

Možná si i vy rádi zavzpomínáte na staré časy, kdy jste hrávali první počítačové hry, proto vám přinášíme ty nejlepší počítačové hry pro MS DOS.

Počítačové hry se začaly vyvíjet spolu s osobními počítači, i když ty první počítače obsahovaly jednodušší operační systémy. Herní průmysl se začal rozvíjet s příchodem operačního systému MS-DOS, který byl vytvořen společností Microsoft. Právě toto období si mnozí z nás pamatují. Při pohledu na některé hry se v nás dosud vynořují nostalgické vzpomínky. Navíc množství novodobých her se inspirovalo právě těmi staršími. Ty hry, které byly nejúspěšnější, se dočkaly i remastrovaných verzí nebo dalších titulů, které přinesly lepší grafiku, zvuky a hratelnost.

Wolfenstein 3D

Nejznámější hra s názvem Wolfenstein je předchůdcem všech stříleček z pohledu první osoby. Příběh této hry, kterou si jistě všichni pamatují, se odehrává v roce 1943. Hráč se během hry stává agentem Blazkowiczem, který byl zajat nacisty a nyní má za úkol odhalit tajný program s názvem Operation Eisenfaust. Během hraní se setkáte s více nepřáteli, psy či mutanty. Úkolem je všechny vyzabíjet a zneškodnit plány nacistů. Hra má 6 epizod, přičemž každá má 8 levelů. Na konci každého levelu vás čeká závěrečný boss, kterého musíte porazit.

Doom

Hru Doom nemusíme fanouškům videoher nijak přibližovat. Hra se stala absolutní legendou mezi hrami, které nabízely pohled z první osoby. Původní hra obsahuje 3 epizody, kde v každé je 9 levelů. Ve hře se hráč dostane do role vojáka, jehož totožnost je neznámá, a tak se nazývá „Doomguy“. Voják byl poslán na planetu Mars poté, co zabil svého důstojníka. Planeta se rázem stane hotovým peklem a hráč musí zabíjet příšery a také sbírat i lepší zbraně či brnění. Postupně se příběh vykresluje a samotný hráč zjišťuje mnohem zajímavější fakta. Na konci epizody vždy čeká nějaký hlavní nepřítel, kterého musí hráč porazit a tím se dostane do další epizody. Hra měla ohromnou úspěšnost, proto se dočkala i pokračování v podobě dalších dílů Doom 2, Doom 3 a nejnovějšího Doom Eternal.

Duke Nukem 3D

Další hrou z pohledu první osoby je hra Duke Nukem. Velmi známá akční hra vás zavede do budoucnosti, kde planetu Zemi napadli vetřelci a sestřelili raketu s Dukem. Úkolem hráče je zabíjet příšerky, získávat různé zbraně a ubránit Zemi před mimozemskou civilizací, přičemž obrovským zpestřením je možnost používat například telefony, záchody, různé vypínače, hydranty nebo si můžete zahrát automaty či kulečník a mnoho dalších věcí,+ se kterými můžete interagovat. I když se to nyní už zdá jako klasika, kterou musí obsahovat téměř každá hra, v 90. letech šlo o skutečnou raritu.


Quake

Hra Quake je další hrou ze žánru FPS (first-person shooter), tedy nabízí pohled z první osoby. Hra nabízí dva módy - Single player a Multiplayer. V režimu pro jednoho hráče musí hráč najít východ z každé úrovně. Cestu mu však ztěžuje spousta monster. Hra je rozdělena do 4 epizod, přičemž každá obsahuje 8 levelů plus jeden tajemný level. Na začátku každé úrovně si hráč může zvolit náročnost hry - snadná, střední, těžká. Na konci každé epizody musí hráč získat magickou runu. Po získání všech 4 run čeká na hráče poslední boss. V režimu multiplayer se více hráčů může připojit na server a zabíjet se mezi sebou. Postupně hra dostala i další tituly Quake 2, Quake 3 a Quake 4.

Prince of Persia

Nezapomenutelná hra Prince of Persia vás vtáhne do příběhu známého prince, který byl hozen do žaláře a musí se odtud dostat a vysvobodit princeznu, která je vězněna zlým Jaffarem. Z pohledu třetí osoby budete muset překonávat různé překážky, pasti a bojovat se strážci. Hra není limitována počtem životů. To znamená, že můžete zemřít kolikrát chcete, ale po každém zabití se vrátíte na začátek levelu. Jediným omezením je, že to musíte stihnout za 60 minut.

Aladdin

Aladdin je klasická plošinovka, ve které hráč musí projít několika levely, aby zvítězil. Hra je inspirována světoznámou pohádkou Aladdin z dílny Disney. Stejně jako se v pohádce Aladdin snažil zachránit princeznu Jasminu, ve hře se o to pokusíte vy, ovládáním postavičky Aladdina. Budete se muset probojovat přes různé nepřátelské Egypťany a Araby, kteří jsou podobní jako v pohádce. Také budete soupeřit proti hadům nebo netopýrům. K dispozici k útočení máte buď meč nebo jablka, která můžete ve hře sbírat a každým hodem se vám utrácejí. Každá úroveň se odehrává v různých oblastech, takže se nemusíte bát, že vás hra přestane bavit kvůli stereotypnosti. Na konci každé úrovně vás čeká bonusová minihra, kterou můžete přeskočit nebo si ji zahrát, a tím si přilepšit.

Ducktales

Hra Ducktales je inspirována dětskou pohádkou Kačerovo. Ve hře musíte pomoci strýci Držgrošovi získat více peněz, než bude mít Hamoun. Získávat peníze lze hned trojí. Prvním možným způsobem je vyzkoušet legendární skok do peněz v trezoru strýce Držgroše a při troše štěstí získáte pěknou sumu. Druhým způsobem je získat peníze pomocí miniher, ve kterých ovládáte tři strýcové synovce, takže máte 3 životy na každou minihru. Tyto minihry tvoří hlavní zisk a musíte se snažit v každé z nich získat poklad. Zábavnou částí je let helikoptérou k minihře, který musíte zvládnout, abyste neztratili čas, protože na minihry máte 30 herních dní. Poslední možností jak získat peníze je investovat je. Tedy koupit na trhu nějaké věci za levně a počkat dokud kurz půjde výše a prodat je. Na tehdejší dobu má hra velmi dobrou grafiku stejně jako zvukovou složku.

Budokan

Budokan je bojová hra, ve které hráč může trénovat a následně bojovat na turnajích nebo proti jinému hráči. Hra se odehrává v japonském prostředí, čemuž nasvědčují i ​​bojové techniky či zbraně. Hráč si může vybrat ze 4 metod, jakými bude bojovat: 1. Bo – klasická japonská dlouhá hůl; 2. Karate – boj bez zbraní; 3. Kendo – japonský šerm využívající dřevěný meč; 4. Nunchaku – zbraň se dvěma krátkými tyčemi, které jsou spojeny řetězem. Předtím, než samotný hráč půjde na turnaj, může si tyto 4 metody natrénovat buď proti instruktorovi, nebo pomocí stínového boje. Zábavná hra nemá žádný poutavý příběh, ale vykreslením bojů se připodobňuje dnešním bojovým hrám jako jsou UFC nebo Tekken.

Street fighter

Další bojová hra je Street fighter. Ve hře si hráč může změřit síly proti soupeřům, kteří jsou buď ovládáni počítačem, nebo druhým hráčem. Souboj začíná v momentě, kdy si hráč zvolí postavu, za kterou chce hrát. Samotný boj sestává ze tří kol, z nichž hráč musí vyhrát alespoň dvě, aby zápas vyhrál. Každé kolo má 30 vteřin. V případě, že ani jeden ze soupeřů nepřijde o celou energii, kolo vyhrává hráč, který má více energie. Street fighter obdržela postupně i další díly, které byly také velmi úspěšné.

Donkey kong

Hra Donkey kong je předchůdcem známé hry Super Mario, jelikož se hráč musí vyhýbat různým padajícím překážkám, lézt po žebřících a zachránit dívku Pauline, kterou unesla obrovská gorila se jménem Donkey Kong. To vše musí stihnout za určitý časový limit, přičemž na začátku hry má 3 životy. Postavička, kterou hráč ovládá, je samotný Mario. Hra je pozoruhodná v tom, že děj je vyprávěn pomocí jednoduchých střihových scén.

Super Mario Bros

Super Mario je snad nejznámější hra všech dob. I když původně nebyla oficiálně dostupná pro MS-DOS, zaslouží si pozornost. Úkolem hráče je přeskákat královstvím hub a zachránit princeznu Peach. Hráči ovládají buď samotného Maria, který se objevil ve hře Donkey Kong. Avšak ve hře je dostupný režim multiplayer, ve kterém druhý hráč ovládá Mariova bratra Luigiho. I když se hra jeví jako stereotypní, obohacují ji různá vylepšení samotného Super Maria. Jelikož jde o jednu z nejprodávanějších her všech dob, není divu, že hra dostala i další tituly.

Pac-man

Žlutá kulička s výřezem, který má připomínat ústa. Hra Pac-man přilákala velké množství fanoušků, přestože v době jejího vyvinutí byly populárnější spíše střílečky. Hráč ovládá zmíněné žluté kolečko, které je uzavřeno v bludišti plném teček, takzvaných pac-dotů. Hra má několik úrovní, přičemž každá končí v momentě, kdy hráč vezme poslední tečku. Celé sbírání pac-dotů stěžují čtyři duchové, kteří se vás snaží chytit. V momentě, kdy vás chytí ztratíte jeden život, ale level můžete dokončit.

Grand theft auto

Každý hráč zná nejúspěšnější sérii akční hry GTA. První část se lišila od nynějších především v pohledu kamery. Hráč viděl celý obraz shora. Přesto hra přilákala spoustu fanoušků, jelikož se hra vyvíjí podle toho, jak samotný hráč chce. Hráč ovládá zločince podsvětí, který v rámci příběhu projde třemi městy (Liberty City, San Andreas, Vice City). V nabídce je plnění klasických misí, které tvoří určitý příběh, nebo se hráč může toulat městem a dělat cokoliv jiného. Zábavná hra, která neurčovala limity, si získala velkou pozornost, i když původně tvůrci smýšleli, že hráč bude ovládat policistu, který se snaží zastavit mafiány. Nakonec se rozhodli, že ovládat zločince bude lákavější a poutavější.

Indiana Jones and the Last Crusade

Hra Indiana Jones a Last Crusade je grafická adventura, ve které hráč musí vyřešit různé hádanky. Zajímavostí je, že každá hádanka má několik možných řešení a je jen na hráči, kterou možnost si vybere. Podle toho se připočítává skóre. Maximální skóre, které může hráč dosáhnout je 800. K tomu však potřebuje najít všechna alternativní řešení hádanek. Samotný děj navazuje na filmovou adaptaci Indiana Jones: Poslední křížová výprava. I když některéprvky, které byly použity ve filmu, nebyly následně zahrnuty do hry.

Dyna Blaster

Poslední hrou je Dyna Blaster. Pointou hry je ukládat bomby tak, abyste rozbili nadbytečné stěny. Pod některými stěnami můžete nalézt různá vylepšení, jako například zvětšení dosahu bomby nebo možnost ukládat více bomb najednou. V každé úrovni musíte najít i modrý portál, který se také ukrývá pod jednou ze stěn. Všechno vám to ztěžují i ​​nepříjemné příšerky, které je postupně obtížnější porazit. I tato hra nabízí hned dva režimy: single player a multiplayer. V single player módu budete muset zachránit uvězněnou princeznu a to tak, že postupně projedete 8 různými světy, kde v každém na vás čeká několik levelů. V multiplayer módu si můžete změřit vaše dovednosti ve hře Dyna Blaster proti jinému hráči.

Určitě jste si našli i vy hru, kterou jste hrávali a pamatujete si ji. Samozřejmě, že ani jedna se nedá porovnat s dnešními hrami. Nicméně, pokud byste měli nostalgickou chvíli, můžete si některé DOS hry zahrát také online, například na webové stránce www.bestoldgames.net. Další možností, jak spustit hry na počítači s novějším operačním systémem, je nainstalovat si DOSbox, který slouží jako nástroj pro spuštění těchto starších her vyvinutých pro MS-DOS.
WhatsApp

Chatovací aplikace do mobilu

376

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

230

Freeware

Seznam filmů 1706080

Tvorba databáze - zhlédnuté filmy

210

Freeware

Cain & Abel 4.9.56

Obnova zapomenutých hesel.

202

Freeware

TESCO Clubcard - Aplikace 3.4.1

Moje Clubcard TESCO do mobilu

201

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

153

Freeware

Nokia Suite 3.8

Synchronizace PC a mobilního telefonu

148

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volání a chatování přes internet

140

Freeware

Facebook Messenger 374.0.0.23.110

Facebook chat do mobilu

133

Freeware

Lidl Plus 14.25.1

Mobilní aplikace pro chytré a levnější nakupování

129

Freeware

další programy »


Nové programy

ELLA malování 2.0

Online kreslení pro děti

Freeware

0 kB

Rules of Survival 1.0

PC Hra o přežití

Shareware

0 kB

OPTIMIK 3.51

Tvorba plánu řezání

Demo

0 kB

Tuning Car Studio 1.0

Tuning automobilů

Freeware

0 kB

PixWords (slovenský) 1.90

Slovní hra s křížovkami do mobilních telefonů

Freeware

0 kB

My Horse and Me 1.0

Simulátor ježdění na koni (PC hra)

Demo

0 kB

Real Guitar Free

Hra na kytaru - simulátor (aplikace)

Freeware

0 kB

Design Home: Lifestyle Game 1.96.091

Interiérový designér (mobilní hra)

Demo

0 kB

Farm Heroes Saga 6.13.1

Mobilná hra s farmárskou tematikou

Demo

0 kB

FocusWriter 1.8.4 64-bit

Jednoduchý minimalistický textový editor

Freeware

0 kB

Google Lens

Rozpoznávání objektů a překlad textu

Freeware

0 kB

Edraw Mind Map 7.3

Tvorba myšlenkových map

Freeware

0 kB

Rusko - český slovník 2.8.9.2

Offline slovník do mobilního telefonu

Shareware

0 kB

Microsoft SwiftKey Keyboard 9.10.10.5

Snadné a rychlé psaní na mobilu (aplikace)

Freeware

0 kB

Taxi Sim 2022 Evolution 1.3.3

Taxi simulátor do mobilu (hra)

Freeware

0 kB

PixWords 2.60

Slovní hra do mobilu

Freeware

0 kB

EasePaint Watermark Remover 1.0

Odstranění nevhodných objektů z fotky/videa

Freeware

0 kB

Zesilovač zvuku 5.2.2

Zvýšení hlasitosti telefonu (aplikace)

Freeware

0 kB

Graph Paper Maker 3.0.1

Program pro tvorbu milimetrového papíru

Demo

0 kB

About You do mobilu 6.71.0

Online nákupní aplikace

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Složenky 2.0

Elektronické vyplňování poštovních poukázek

Freeware

0 kB

Python 3.10.2

Výkonný programovací jazyk.

Freeware

26,9 MB

Nokia Suite 3.8

Synchronizace PC a mobilního telefonu

Freeware

0 kB

Google mapy

Aplikace Google mapy pro Android

Ad-supported

0 kB

3DMark 6

Test výkonu PC - graficky náročné hry

Freeware

584,8 MB

Detwinner 2.03.001

Hledání duplicitních či podobných souborů

Freeware

0 kB

FaceApp 4.5.0.9

Úprava / Vylepšení selfie fotky

Ad-supported

0 kB

Google Chrome 107.0.5304.63

Rychlý internetový prohlížeč

Freeware

84,6 MB

Spotify

Poslouchat hudbu online

Ad-supported

0 kB

Stocard

Aplikace pro věrnostní karty

Freeware

0 kB

Norton Security 20.2.0.19

Profesionální antivir - ochrana zařízení

Trial

0 kB

BitLord 2.4.6-355

Stahování a streamování torrentů

Freeware

0 kB

Waze 4.86.0.6

Nejlepší navigace do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilní aplikace pro chytré a levnější nakupování

Freeware

0 kB

VariCAD Viewer 2022-2.0

Prohlížení, tisk a konverze CAD souborů

Freeware

0 kB

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pro strojní inženýrství

Trial

0 kB

Seznam filmů 1706080

Tvorba databáze - zhlédnuté filmy

Freeware

0 kB

NoRec Extra 4.1.0.9

Normování jídel

Shareware

0 kB

Adobe Photoshop CS5 12.0.4

Editor obrázků a fotek

Trial

0 kB

Safari 5.1.7

Webový prohlížeč od Apple

Freeware

0 kB

další aktualizace »

logo

11549 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 4 dny

Reklama | Kontakty |

TOPlist