Co je PŘÍKAZ PING? Jak udělat PING TEST?

9.7.2020 13:38  | 
Sosej.cz

Kategorie: Ostatní

Stalo se vám, že jste hru prohráli jen kvůli tomu, že Váš počítač reagoval příliš pomalu? Taková věc dokáže člověka vytočit. Zřejmě jste z toho automaticky obviňovali internetové připojení. Co když byl ale problém někde úplně jinde?

Co je to PING?

PING (Packet InterNet Groper) je metoda, pomocí které můžete zjistit nejkratší potřebný čas k odeslání a přijetí malého množství dat. V praxi to znamená dobu, za kterou Váš počítač obdrží odpověď od serveru na druhé straně. Udává se v milisekundách (ms). Optimální hodnota Pingu je do 50 ms. Čím je hodnota nižší, tím je kvalita připojení lepší. Informace o hodnotě Pingu je důležitá hlavně pro hráče multiplayerových počítačových her, pro ně je ideální Ping od 0, do těch 50 ms, přijatelné je však také číslo od 50 do 100.

Vysoký Ping nemusí záviset jen od špatného internetového připojení. Ačkoliv latenci (reakční čas nebo spojení) nejvíce ovlivňuje poskytovatel internetového připojení (protože ten zajišťuje rychlost internetu), problém může být často v hardwaru (nedostatečná kapacita RAM nebo výkon grafické karty). Zastaralý router také dokáže zvýšit hodnotu Pingu a tedy zpomalit reakční čas. Negativní vliv na hodnotu Pingu může mít i malware nebo viry, proto byste na svém počítači měli provádět pravidelné kontroly antivirem. Pokud hrajete hry, platí, že čím jste od serveru dál tím je Ping vyšší a naopak, pokud se připojíte na bližší, hodnota Pingu by se měla snížit - proto je vždy lepší připojit se při hraní na bližší server.

Jak zjistit PING?

Jak zjistíme hodnotu Pingu? Je to jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát. Existuje dokonce více Ping testerů - jestliže Vám vyhovuje jednoduché, laické řešení, je tu Ping test online, pokud se však chcete naučit jak si ho zjistit sami pomocí příkazů ve Windows, dá se tak udělat přes příkazový řádek pomocí příkazu Ping. I tento způsob si zde podrobně vysvětlíme..

Ping se zjišťuje pomocí Ping testu. Pokud si chcete zjednodušit život a mít výsledek hned a zaraz, online test najdete například na této stránce. Jednoduše kliknete na tlačítko "Go" a tato stránka Vám vybere vhodný server pro diagnostiku a kontrolu stavu Vašeho připojení. Velmi jednoduché, že?


Existuje také software, pomocí kterého se provádí Ping test. Aplikace Ping Monitor, která může monitorovat až pět lokálních nebo vzdálených serverů prověřuje spojení mezi dvěma síťovými rozhraními pomocí testování Pingu v nastavených intervalech. To může být pro Vás užitečné, když potřebujete otestovat, zda je váš server online, jaké je jeho zatížení a podobně. Všechny informace následně najdete v přehledném grafu. Tuto bezplatnou aplikaci si můžete stáhnoutzde.

Pokud se ale chcete naučit něco nového a jít více do hloubky problému, určitě použijte Ping tester, ke kterému se dostanete pomocí příkazového řádku ve Vašem počítači. Jelikož většina počítačů používá Windows, vysvětlíme si příkaz Ping v tomto operačním systému.

  • 1. Nejprve spusťte příkazový řádek tak, že stisknete "start" a do vyhledávání napíšete "cmd". Po stisknutí "enter" se nám objeví příkazový řádek.
  • 2. Zadejte příkaz Ping tak, že do příkazového řádku napíšete "ping + název IP adresy" nebo "ping + jméno serveru". Pro lepší pochopení - jméno serveru je obvykle adresa nějaké stránky a IP adresa je umístění počítače v místní síti nebo internetové. Náš příkaz tedy může vypadat buď takto - "ping www.sosej.cz" (pokud používáme jméno serveru), nebo takto - "ping 87.236.194.77" (pokud používáme IP adresu). Co se týče IP adresy, existuje jednoduchá miniaplikace, která slouží ke zjištění Vaší vnitřní i vnější IP adresy, uživatelé si dokonce mohou nastavit zobrazení vytížení sítě, rychlost uploadu a downloadu. Natéto stránce o ní můžete zjistit více a rovnou si ji také stáhnout. Svou IP adresu si také můžete snadno najít na stránce speedtest.net.

Vrátíme se však k příkazu Ping. V příkazovém řádku se Vám nyní zobrazily výstupy příkazu Ping. V tomto řádku vidíme, co příkaz provádí. Zobrazí adresu, kterou jste zadali a vypíše také, kolik dat odesílá. Například:

Pinging Sosej.cz [87.236.194.77] with 32 bytes of data:

V těle výstupu příkaz Ping vypíše, jak dlouho trvalo, než příslušná IP adresa odpověděla. Písmena TTL znamenají počet přeskakování (zařízení na silnici), přes které pakety během přenosu museli projít. Čím je tato hodnota menší, tím méně routerů paket prošel. "Time" zas v milisekundách zaznamenává, kolik trvalo navázání spojení. Například:

Reply from 87.236.194.77: bytes=32 time=38ms TTL=55

Jako poslední si můžete přečíst souhrn, který se na obrazovce vypíše po dokončení operace. Lost packets znamená, že spojení s danou IP adresou je nespolehlivé a během přenosu dochází ke ztrátě dat. V souhrnu také najdete průměrnou dobu trvání spojení. Pokud máte Apple Mac, Ping test děláte trochu jinak. Přehledný návod najdete v tomto videu. I zde však platí, že Ping test si můžete udělat jednoduše online.

Měření PINGU

Nyní je načase naučit se něco o těchto hodnotách Pingu. Čím je Ping menší, tím lépe pro nás - spojení je totiž rychleji. Hodnota od 0 do 50 ms (milisekund) je ideální pro všechny uživatele internetu - dokonce i pro hráče her, kteří mají opravdu vysoké nároky. O něco horší je, když je Ping 50 - 100 ms. Na hraní her, které nejsou velmi náročné, je to ještě přijatelné, při složitějších titulech by však vznikaly problémy. Číslo 100 - 200 ms je už strašákem pro hráče, bez problémů však dokážete odesílat, přijímat soubory a surfovat na internetu. Na videokonference a hraní to už ale nestačí. Hodnota 200 - 1000 ms je téměř nepřijatelná pro všechny uživatele a přinese Vám více nervozity než nějakého užitku. Toto číslo Vás už přinutí neprodleně řešit, v čem by mohl být problém.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

207

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

162

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

151

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

137

Shareware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

115

Freeware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

110

Trial

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

98

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

97

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

75

Freeware

uTorrent 3.5.5

Torrent klient na stahování souborů

74

Freeware

další programy »


logo

11453 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 12 dny

TOPlist