QLED vs. OLED, která technologie je lepší pro rok 2022?

9.5.2022 14:11  | 
Dominika Ježová

Kategorie: Ostatní

OLED a QLED jsou nejlepší technologie, které aktuálně naleznete na trhu. Při koupi televizoru se budete muset rozhodnout, kterou z těchto dvou možností si vyberete. Pokud nakupujete online, může být tento proces o dost složitější, proto je lepší projít jednotlivé klady a minusy technologií. Následně se můžete rozhodnout v závislosti na vašich potřebách.

Pokud si vybíráte novou televizi, pravděpodobně se během toho seznamujete se spoustou nových výrazů. Patří mezi ně i dvě velmi důležité zkratky: QLED a OLED. Přestože znějí tyto výrazy velmi podobně, pokud se zaměříme na jejich technickou stránku, jedná se o velmi rozdílné funkce, které ovlivňují zážitek při sledování televizoru. QLED a OLED televizory jsou velmi specifické a my se podíváme na jejich největší rozdíly.

Konkrétně si povíme více o konkurenčních zobrazovacích technologiích, než se navzájem liší a jaké jsou jejich jednotlivé plusy a minusy. Poté, co si projdeme jednotlivé informace, můžete se jednodušeji rozhodnout, která tv technologie bude pro vaše potřeby vhodnější a definujeme si rozdíly mezi QLED a OLED.

Co je QLED technologie?

QLED je zkratkou pro Quantum Light-Emitting Diode, což značí, že QLED TV funguje na podobném principu jako běžná LED TV, ale rozdíl je v tom, že používá drobné nanočástice zvané kvantové body pro super nabití jasu a barev. Tato technologie byla představena společností Sony, později technologii začala používat také společnost Samsung a další společnosti, jako Vizio, TCL a jiné značky. QLED TV produkují světlo velmi podobným způsobem jako běžné LED TV. Podsvícení je tvořeno stovkami až tisíci LED diod, které jsou umístěny za LCD panelem.

Co je OLED technologie?

OLED je zkratka pro Organic Light-Emitting Diode. Každý jeden pixel v sadě OLED je malé LED světlo. Je neuvěřitelně tenké a dokáže produkovat světlo i barvu v jediném prvku. Televizory OLED nepotřebují podsvícení, protože každý pixel OLED produkuje své vlastní světlo.


Tato technologie má hned několik výhod. Mezi největší z nich patří vynikající úroveň černé, které lze dosáhnout. Na rozdíl od QLED nebo LED TV, které musí ztlumit podsvícení a blokovat to, co zůstává pro tmavé scény, OLED TV jednoduše vypne pixel. Tímto krokem se nevyzařuje žádné světlo ani barva, takže je téměř stejně tmavý, jako když je vypnutý. Bez podsvícení nebo LCD matice je mnohem jednodušší učinit OLED obrazovku flexibilní. OLED TV vyrábí společnost LG Display a prodává je také společnostem Sony, Philips, Panasonic.

Největší rozdíl mezi QLED A OLED?

QLED využívá pokročilou a velmi odolnou vrtsvu kvantových bodů. Tato vrstva ve spojení se speciální modrou LED diodou vytváří velmi čisté bílé světlo, díky čemuž QLED TV disponuje nejvyšší hodnotou jasu z jiných technologií na trhu. Navíc nabízí rozsáhlou paletu barev a neuvěřitelnou miliardu odstínů. Zážitek ze sledování televize je velkolepý a navozuje pocit, jako byste byli v kině.

Na druhé straně OLED televize využívá k podsvícení pixely, přičemž jedna dioda je ve velikosti jednoho pixelu. Při sledování televizoru se jednotlivé pixely nezávisle na sobě zapínají a vypínají. OLED obrazovky jsou vyrobeny z organického materiálu, který se po nabití elektřinou rozsvítí a bez elektřiny se vypne.

Důvody, pro které investovat do OLED TV:

OLED technologie vyzařuje světlo na rozdíl od QLED, která nemá žádné podsvícení. Každý pixel na obrazovce má svůj vlastní zdroj světla. Diváci jej vnímají jako vynikající kontrast, která vzniká mezi úrovní černé a reprodukcí pohybu. OLED televize je atraktivní volbou hned z několika důvodů:


 1. 1. barevný kontrast - každý pixel má svůj vlastní zdroj světla, vedle černého se může objevit jasně bílý nebo barevný pixel, přičemž neovlivní ten druhý. Vzniká opravdu výjimečný barevný kontrast, ostré detaily a černá barva, díky čemuž je zážitek ze sledování velkolepý.
 2. 2. hluboké odstíny černé - žádné podsvícení neposkytuje hlubší odstíny černé, které by nebyly ovlivněny světlem za obrazem, jako tento typ technologie.
 3. 3. filmová kvalita - ideální pro sledování filmů, a to díky hlubokému černému displeji.
 4. 4. plynulý pohyb na obrazovce - odezva pixelů na OLED je mnohem rychlejší než QLED, což má za výsledek mnohem plynulejší a ostřejší obraz, který je patrný zejména pro sportovní a akční scény.
 5. 5. široké pozorovací úhly - lze dosáhnout relativně dobrého obrazu i při pohledu ze špatné strany.
 6. 6. design - patří k nejtenčím televizorům na světě, ale lze ho dostat jen ve větších velikostech od 48" a výše.

Mezi nejlepší TV s technologií OLED patří: Philips, Panasonic, LG.

Důvody, pro které investovat do QLED TV:

Obě technologie mají své výhody, ale existuje několik, proč se právě QLED TV může stát vaší preferovanou volbou. OLED je relativně novým typem technologie, zatímco QLED je inovací, která je na trhu již léta.


 1. 1. skutečné barvy - okraje jsou osvětleny LCD vrstvou barevného filtru s kvantovými tečkami na obrazovce, což vylepšuje barevý kontrast a vytváří obraz, který působí reálně.
 2. 2. přizpůsobený pro různé podmínky - je navržen pro použití ve všech světelných podmínkách, proto vzniká minimální odraz. Funguje výborně, je-li umístěn v dobře osvětlených místnostech, protože má vyšší světelný výkon.
 3. 3. design - ideální, pokud potřebuje menší úhlopříčku, velikost televizorů začíná na 32".
 4. 4. cena - relativně levnější produkt v porovnání s QLED, ale cenový rozesel se každým dnem zmenšuje.
 5. 5. žádné riziko vyhoření - je vybaven technologií proti spálení.

Mezi nejlepší produkty QLED patří tv značky Samsung a Hisense.

Pro kterou technologii byste se měli rozhodnout?

Pokud chcete sledovat filmy, seriály, případně hrát hry a denně používáte televizi, má smysl investovat do kvalitního zařízení. Vynikají obraz jistě oceníte. Opravdu si projděte všechny pozitiva i negativa daných technologií a zkuste se rozhodnout na základě vašich individuálních potřeb, obě technologie jsou kvalitní, avšak liší se. Pokud budete pořád váhat, můžete se rozhodnout pro prohlídku v obchodě, kde obraz uvidíte na vlastní oči.
VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

273

Freeware

Lidl Plus 14.25.1

Mobilní aplikace pro chytré a levnější nakupování

247

Freeware

WhatsApp

Chatovací aplikace do mobilu

223

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volání a chatování přes internet

215

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

188

Freeware

TESCO Clubcard - Aplikace 3.4.1

Moje Clubcard TESCO do mobilu

158

Freeware

Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

154

Freeware

LibreOffice 7.0.1

Volně dostupný kancelářský balíček

146

Freeware

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pro strojní inženýrství

105

Trial

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

101

Freeware

další programy »


Nové programy

Wikipedia do mobilu

Encyklopedie do telefónu

Freeware

0 kB

Vánoční cukroví recepty 1.0

TOP recepty na vánoční cukroví

Freeware

0 kB

Můj Globus 1.9.3

Aplikace Můj Globus

Freeware

0 kB

BeReal 0.54.1

Sdílení fotografií s přáteli (aplikace)

Freeware

0 kB

Shell ClubSmart 4.9.1

Tankovací karta Shell

Freeware

0 kB

Zvuky přírody do mobilu 3.8.1(71)

Aplikace - zvuky ke stažení

Freeware

0 kB

Pumpdroid 20220303

Cena benzínu a nafty - aplikace

Freeware

0 kB

KB Klíč 3.2.0

Bezpečné přihlašování - internetové bankovnictví

Freeware

0 kB

Spider Solitaire 6.2.1.4035

Oblíbená karetní hra do mobilu

Freeware

0 kB

World of tanks Blitz 9.3.0.973

Hra s tanky do mobilu

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Norton Security 20.2.0.19

Profesionální antivir - ochrana zařízení

Trial

0 kB

BitLord 2.4.6-355

Stahování a streamování torrentů

Freeware

0 kB

Waze 4.86.0.6

Nejlepší navigace do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilní aplikace pro chytré a levnější nakupování

Freeware

0 kB

VariCAD Viewer 2022-2.0

Prohlížení, tisk a konverze CAD souborů

Freeware

0 kB

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pro strojní inženýrství

Trial

0 kB

Seznam filmů 1706080

Tvorba databáze - zhlédnuté filmy

Freeware

0 kB

NoRec Extra 4.1.0.9

Normování jídel

Shareware

0 kB

Adobe Photoshop CS5 12.0.4

Editor obrázků a fotek

Trial

0 kB

Safari 5.1.7

Webový prohlížeč od Apple

Freeware

0 kB

další aktualizace »

logo

11490 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 6 dny

TOPlist