QLED vs. OLED, která technologie je lepší pro rok 2022?

9.5.2022 14:11  | 
Dominika Ježová

Kategorie: Ostatní

OLED a QLED jsou nejlepší technologie, které aktuálně naleznete na trhu. Při koupi televizoru se budete muset rozhodnout, kterou z těchto dvou možností si vyberete. Pokud nakupujete online, může být tento proces o dost složitější, proto je lepší projít jednotlivé klady a minusy technologií. Následně se můžete rozhodnout v závislosti na vašich potřebách.

Pokud si vybíráte novou televizi, pravděpodobně se během toho seznamujete se spoustou nových výrazů. Patří mezi ně i dvě velmi důležité zkratky: QLED a OLED. Přestože znějí tyto výrazy velmi podobně, pokud se zaměříme na jejich technickou stránku, jedná se o velmi rozdílné funkce, které ovlivňují zážitek při sledování televizoru. QLED a OLED televizory jsou velmi specifické a my se podíváme na jejich největší rozdíly.

Konkrétně si povíme více o konkurenčních zobrazovacích technologiích, než se navzájem liší a jaké jsou jejich jednotlivé plusy a minusy. Poté, co si projdeme jednotlivé informace, můžete se jednodušeji rozhodnout, která tv technologie bude pro vaše potřeby vhodnější a definujeme si rozdíly mezi QLED a OLED.

Co je QLED technologie?

QLED je zkratkou pro Quantum Light-Emitting Diode, což značí, že QLED TV funguje na podobném principu jako běžná LED TV, ale rozdíl je v tom, že používá drobné nanočástice zvané kvantové body pro super nabití jasu a barev. Tato technologie byla představena společností Sony, později technologii začala používat také společnost Samsung a další společnosti, jako Vizio, TCL a jiné značky. QLED TV produkují světlo velmi podobným způsobem jako běžné LED TV. Podsvícení je tvořeno stovkami až tisíci LED diod, které jsou umístěny za LCD panelem.

Co je OLED technologie?

OLED je zkratka pro Organic Light-Emitting Diode. Každý jeden pixel v sadě OLED je malé LED světlo. Je neuvěřitelně tenké a dokáže produkovat světlo i barvu v jediném prvku. Televizory OLED nepotřebují podsvícení, protože každý pixel OLED produkuje své vlastní světlo.


Tato technologie má hned několik výhod. Mezi největší z nich patří vynikající úroveň černé, které lze dosáhnout. Na rozdíl od QLED nebo LED TV, které musí ztlumit podsvícení a blokovat to, co zůstává pro tmavé scény, OLED TV jednoduše vypne pixel. Tímto krokem se nevyzařuje žádné světlo ani barva, takže je téměř stejně tmavý, jako když je vypnutý. Bez podsvícení nebo LCD matice je mnohem jednodušší učinit OLED obrazovku flexibilní. OLED TV vyrábí společnost LG Display a prodává je také společnostem Sony, Philips, Panasonic.

Největší rozdíl mezi QLED A OLED?

QLED využívá pokročilou a velmi odolnou vrtsvu kvantových bodů. Tato vrstva ve spojení se speciální modrou LED diodou vytváří velmi čisté bílé světlo, díky čemuž QLED TV disponuje nejvyšší hodnotou jasu z jiných technologií na trhu. Navíc nabízí rozsáhlou paletu barev a neuvěřitelnou miliardu odstínů. Zážitek ze sledování televize je velkolepý a navozuje pocit, jako byste byli v kině.

Na druhé straně OLED televize využívá k podsvícení pixely, přičemž jedna dioda je ve velikosti jednoho pixelu. Při sledování televizoru se jednotlivé pixely nezávisle na sobě zapínají a vypínají. OLED obrazovky jsou vyrobeny z organického materiálu, který se po nabití elektřinou rozsvítí a bez elektřiny se vypne.

Důvody, pro které investovat do OLED TV:

OLED technologie vyzařuje světlo na rozdíl od QLED, která nemá žádné podsvícení. Každý pixel na obrazovce má svůj vlastní zdroj světla. Diváci jej vnímají jako vynikající kontrast, která vzniká mezi úrovní černé a reprodukcí pohybu. OLED televize je atraktivní volbou hned z několika důvodů:


 1. 1. barevný kontrast - každý pixel má svůj vlastní zdroj světla, vedle černého se může objevit jasně bílý nebo barevný pixel, přičemž neovlivní ten druhý. Vzniká opravdu výjimečný barevný kontrast, ostré detaily a černá barva, díky čemuž je zážitek ze sledování velkolepý.
 2. 2. hluboké odstíny černé - žádné podsvícení neposkytuje hlubší odstíny černé, které by nebyly ovlivněny světlem za obrazem, jako tento typ technologie.
 3. 3. filmová kvalita - ideální pro sledování filmů, a to díky hlubokému černému displeji.
 4. 4. plynulý pohyb na obrazovce - odezva pixelů na OLED je mnohem rychlejší než QLED, což má za výsledek mnohem plynulejší a ostřejší obraz, který je patrný zejména pro sportovní a akční scény.
 5. 5. široké pozorovací úhly - lze dosáhnout relativně dobrého obrazu i při pohledu ze špatné strany.
 6. 6. design - patří k nejtenčím televizorům na světě, ale lze ho dostat jen ve větších velikostech od 48" a výše.

Mezi nejlepší TV s technologií OLED patří: Philips, Panasonic, LG.

Důvody, pro které investovat do QLED TV:

Obě technologie mají své výhody, ale existuje několik, proč se právě QLED TV může stát vaší preferovanou volbou. OLED je relativně novým typem technologie, zatímco QLED je inovací, která je na trhu již léta.


 1. 1. skutečné barvy - okraje jsou osvětleny LCD vrstvou barevného filtru s kvantovými tečkami na obrazovce, což vylepšuje barevý kontrast a vytváří obraz, který působí reálně.
 2. 2. přizpůsobený pro různé podmínky - je navržen pro použití ve všech světelných podmínkách, proto vzniká minimální odraz. Funguje výborně, je-li umístěn v dobře osvětlených místnostech, protože má vyšší světelný výkon.
 3. 3. design - ideální, pokud potřebuje menší úhlopříčku, velikost televizorů začíná na 32".
 4. 4. cena - relativně levnější produkt v porovnání s QLED, ale cenový rozesel se každým dnem zmenšuje.
 5. 5. žádné riziko vyhoření - je vybaven technologií proti spálení.

Mezi nejlepší produkty QLED patří tv značky Samsung a Hisense.

Pro kterou technologii byste se měli rozhodnout?

Pokud chcete sledovat filmy, seriály, případně hrát hry a denně používáte televizi, má smysl investovat do kvalitního zařízení. Vynikají obraz jistě oceníte. Opravdu si projděte všechny pozitiva i negativa daných technologií a zkuste se rozhodnout na základě vašich individuálních potřeb, obě technologie jsou kvalitní, avšak liší se. Pokud budete pořád váhat, můžete se rozhodnout pro prohlídku v obchodě, kde obraz uvidíte na vlastní oči.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné stahování souborů

378958

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Oblíbená akční střílečka - multiplayer hra

254349

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220073

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizace SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163498

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Vypalování CD a DVD.

147400

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144552

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

140254

Freeware

FreeRapid Downloader 0.9u4

Hromadné stahování souborů

135496

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačítek.

130549

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prohlížení a úprava dat procesů.

122695

Freeware

další programy »

gSyncit 4.1.65

Synchronizace Outlooku a Gmail kalendáře.

147

Trial

DVBViewer 5.3.1

Přehrávání a záznam digitální televize.

147

Demo

Photomatix Pro 5.1.1

Kouzlo s digitálními fotografiemi

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikající program pro hudebníky.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizace souborů.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Instalace software ve vyhrazeném prostoru.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Uživatelské rozhraní pro PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplňek k zařízení Bluetooth.

52

Shareware

Reaper 5.12

Editace audio souborů.

31

Shareware

Finale NotePad 2014.4.5030

Notační program pro profesionální práci.

31

Shareware

další prodávané »


logo

11412 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 2 dny

TOPlist