Jak na vytvoření obsahu ve Wordu (Microsoft Office)?

3.11.2020 11:13  | 
Sosej.cz

Kategorie: Ostatní

Vytvoření automatického obsahu ve Wordu je zručností, kterou by měl ovládat opravdu každý. Usnadní život Nejen studentům, ale hle všem pracujícím, kteří mají čas od času s Wordem něco do činění. V tomto článku najdete postup, jak automatický obsah ve Wordu vygenerovat a řadu dalších užitečných informací.

Jak vytvořit obsah ve Wordu?

Pokud chceme, aby náš dokument ve Wordu zahrnoval i obsah, musíme si v prvé řadě očíslovat strany a nastavit styly nadpisů. Díky tomu bude Word vědět, z nichž nadpisů má obsah vygenerovat, jakou hierarchii dané nadpisy mají a na které straně se budou nacházet. Pokud nevíte, jak se ve Wordu číslují strany, přehledný návod najdete zde .

Vytvoříme si tedy Word dokument a upravíme ho takzvaným logickým formátováním - formátováním pomocí stylů. Do dokumentu nejprve napíšeme název první kapitoly a kurzorem si ho označíme. Na kartě "Domů" najdeme v rámečku "Styly" a klikneme na "Nadpis 1". Takto pokračujeme i při ostatních kapitolách - všechny označíme jako "Nadpis 1".

U podkapitol postupujeme stejně, označíme je už jen jako "Nadpis 2". Nyní máme vytvořené úrovně nadpisů, díky kterým bude Word schopen vytvořit obsah.

Můžeme tedy přejít k vysvětlení, jak se ve Wordu dělá samotný obsah - styly máme naformátované. Kurzor nastavíme na stranu, kde chceme obsah mít a na kartě "Reference" v rámečku "Obsah" označíme možnost "Vlastní obsah". V okně, které se nám objeví, můžeme ještě formátování upravit a po potvrzení již generování obsahu vykoná MS Word.

Automatický obsah v MS Word

Jak do Wordu vložit automatický obsah? V předchozí části článku jsme si vysvětlovali, jak udělat ve Wordu vlastní obsah. Od automatického se liší tím, že si ho můžeme sami dle potřeby upravit. Pokud však na kartě "Obsah" kliknete na "Automatický obsah", MS Word vám vloží do dokumentu rovnou kompletní obsah, který bude upraven podle základních standardů Wordu.


Pokud ve Word dokumentu, který vytváříme, po vložení obsahu ještě děláme nějaké změny, názvy kapitol mohou popřesouvat na jiné stránky a obsah bude tím pádem neaktuální. Další věcí, kterou tedy potřebujeme vědět je to, jak upravit obsah ve Wordu.

Uděláme to následovně: kurzor si nastavíme tak, aby byl na libovolném místě v obsahu. Na kartě "Reference" klikneme na "Aktualizovat obsah" a už si jen v dialogovém okně vybereme, zda chceme aktualizovat celý obsah, nebo jen čísla stran.

Jak vytvořit obsah ve Wordu 2007, 2010, 2013, 2016

Některé funkce ve Wordu se mohou lišit v závislosti na tom, jakou verzi Wordu máme. Tvorba obsahu však k nim nepatří, tato funkce se při vytváření nových verzí nezměnila. Ať už tedy jdeme vytvářet automatický obsah ve Wordu 2007 nebo 2016, tento návod by měl být vždy stejně užitečný. Pokud by však někomu více vyhovoval videonávod, zde je čtyřminutové video, které vám určitě pomůže. Je sice určeno pro Word 2007, 2010 a 2013, ale jak jsme již zmínili, návody by se lišit neměli. Pokud tedy chcete vědět, jak vytvořit obsah byť ve Wordu 2016, určitě můžete postupovat také podle tohoto videa. V případě, že máte starší verzi Wordu, se kterou nejste spokojeni, na této stránce najdete balíky MS Office 2010, 2013 a 2016, které si můžete nainstalovat do svého počítače.

Správné vytvoření obsahu v bakalářské / diplomové práci

Správný a přehledný obsah je důležitou součástí závěrečné práce už jen proto, že školitelé nebo oponenti si často prolistují obsah jako první. To, jak obsah vypadá a jaké jsou názvy kapitol vytváří první dojem. Třeba proto dbát nejen na to, aby byly názvy kapitol a podkapitol výstižné a srozumitelné, ale i dobře uspořádané. Při vložení obsahu do závěrečné práce určitě třeba myslet na to, že kapitoly by měly být očíslovány. Uděláme to tak, že po vytvoření stylů si označíte název kapitoly a ve skupinovém rámečku "Odstavce" klikneme na ikonku uprostřed (Víceúrovňový seznam). Tam v "Knihovně seznamů" vybereme možnost, která nám k nadpisem jednotlivých úrovní přiřadí čísla (šestá karta v pořadí). Tato funkce kapitoly a podkapitoly označí čísly a práce bude hned působit přehlednější.

V případě, že byste potřebovali více informací o formátování závěrečné práce, na této stránce se dozvíte důležitá fakta, které při psaní jistě oceníte.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné stahování souborů

377840

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Oblíbená akční střílečka - multiplayer hra

253109

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

219014

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizace SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163057

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Vypalování CD a DVD.

146858

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144235

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

137452

Freeware

FreeRapid Downloader 0.9u4

Hromadné stahování souborů

133896

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačítek.

128141

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prohlížení a úprava dat procesů.

121669

Freeware

další programy »

DVBViewer 5.3.1

Přehrávání a záznam digitální televize.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizace Outlooku a Gmail kalendáře.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kouzlo s digitálními fotografiemi

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikající program pro hudebníky.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizace souborů.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Instalace software ve vyhrazeném prostoru.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Uživatelské rozhraní pro PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplňek k zařízení Bluetooth.

52

Shareware

YoWindow 4 Build 63

Animovaný spořič obrazovky s aktuálním počasím.

31

Trial

Reaper 5.12

Editace audio souborů.

31

Shareware

další prodávané »


logo

11384 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 2 dny

TOPlist