Po zapnutí notebooku ČERNÁ OBRAZOVKA? Co dělat?

7.3.2022 11:17  | 
Dominika Ježová

Kategorie: Počítače a hardware

Každý problém s počítačem je nepříjemný, ale na vrcholu seznamu je jednoznačně mít před sebou černou obrazovku notebooku, se kterou si nevíte rady. Co dělat v případě, že vám na notebooku zbyla černá obrazovka?

Mezi nejčastější případy, kdy se setkáte s černou obrazovkou pc, je v okamžiku, kdy počítač zapnete, ale monitor zůstane kompletně černý. Pokud nejste zrovna technický typ, tato situace vás může nepříjemně zaskočit a určitě ji chcete co nejdříve vyřešit. Pro začátek kousek optimismu, někdy problém vyřešíte opravdu rychle, ale jindy jde o zdlouhavý proces.

Příčinou tohoto jevu mohou být různé, ale dříve, než si popíšeme zdlouhavější řešení, podívejme se na jednoduchý postup, který může být ve vašem případě dostačujícím řešením.

Nepřehlédněte!

Pro někoho zřejmě banalita, ale předtím, než se pustíte do našich tipů na opravu počítače, ujistěte se, že váš monitor funguje správně a nepřidáváte si zbytečnou práci navíc.

  • 1. zkontrolujte zapojení kabelu monitoru a ujistěte se, že pevně sedí ve slotu,
  • 2. probuďte svůj počítač jednoduchým pohybem myši, stisknutím klávesy nebo tlačítka napájení (případně zkratkou Windows + P nebo Ctrl + Alt + Del), může se stát, že je jen v režimu spánku,
  • 3. pokud displej zobrazuje diagnostické informace, je to znamení, že je připojen a schopen zobrazovat obsah.

Tip 1: Rychlá oprava bez zbytečných nervů

Velmi jednoduchý způsob, jak se zbavit tohoto nepříjemného problému je restartovat počítač. Podržte tlačítko startu po dobu přibližně 10 sekund, dokud se počítač nevypne. Potom tlačítko znovu stiskněte, abyste počítač restartovali. Některé menší problémy lze vyřešit tímto jednoduchým restartem. Držíme palce, aby to byl i váš případ.


Tip 2: Užitečná zkratka

Další oprava hotfix, která vám může pomoci probudit černou obrazovku Windows 10. Zkuste tento velmi rychlý způsob. Stiskněte klávesu s logem Windows + Ctrl + Shift + B.

TIP 3: Vyskočila vám černá obrazovka a kurzor myši?

Máme pro vás poslední rychlý typ, který můžete otestovat, dokud vám nevyšly předchozí. Pokud na černé obrazovce notebooku uvidíte kurzor, je to znamení, že musíte restartovat Windows Explorer. Uděláte to následovně. Stisknutím kombinace Ctrl+Alt+Delete nebo Ctrl+Shift+Esc.

Následně otevřete položku „Správce úloh.” Na kartě Procesy vyhledejte „Průzkumníka systému Windows.” Klepněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Restartovat.”

Další příčiny černé obrazovky počítače

Pokud jste zkusili první rychlé tipy a nevyšlo to, ještě nevěšte hlavu. Máme pro vás další rady, jak se zbavit černé obrazovky po zapnutí pc.

1. Externí zařízení mohou někdy způsobovat černou obrazovku pc, proto odpojte všechna externí zařízení a restartujte systém. Pokud se obrazovka znovu rozzáří, zkuste postupně připojit zařízení zpět, abyste dokázali identifikovat vadný hardware. Pokud obrazovka zůstane v režimu spánku, hardware vašeho počítače je v pořádku.

2. Příčinou černé obrazovky může být antivirový program třetích stran. Nejlepší provedete, pokud tyto instalace odstraníte. Postupujte následovně a možná se vám podaří odstranit příčinu černé obrazovky. Zkuste systém v nouzovém režimu. Přejděte na Start → Nastavení → Aplikace (nebo Systém ve starších verzích) → Aplikace a funkce. Zobrazí se vám seznam aplikací nainstalovaných ve vašem systému. Odstraňte všechny volitelné aplikace třetích stran. Počítač restartujte a zjistěte, zda černá obrazovka zmizela. Pokud nenastaly změny, přejděte na další bod.

3. Příčinou mohou být i nedávné instalace! Spusťte systém v nouzovém režimu a odstraňte všechny nedávno přidané instalací. Obnovení systému je předinstalováno na každém pc se systémem Windows, tímto krokem napravíte stav vašeho počítače a dáte jej do původního a funkčního stavu. Pokud se rozhodnete pro tento krok, musíte vědět, že se vám odstraní z pc všechny aplikace a osobní soubory (fotky, videa a podobně), proto je vhodné rozhodnout se pro tuto řadu až v krizovém stavu.< /p>

4. Nová verze Window! Ano, čtete správně, za černou obrazovku může i nová verze Windows. Některé aktualizace systému způsobují, že váš počítač zamrzne a systém Windows se stane nekompatibilní s ovladačem grafické karty. Nelze však odinstalovat povinné aktualizace, proto musíte odstranit volitelné aktualizace. Zkuste to, pokud žádná z předchozích rad nevyšla. Postupujte podle následujících kroků: Spusťte systém v nouzovém režimu.

Přejděte přes toto: Start → Nastavení → Aktualizace a zabezpečení → Windows Update (poté Rozšířené možnosti pro starší počítače) → Zobrazit historii aktualizací → Odinstalovat aktualizace. Začněte s nejnovějšími aktualizacemi a zjistěte, zda byl problém vyřešen.

Co dál, když černá obrazovka stále nezmizela?

Pokud však žádná z rad nepomohla, zřejmě bude třeba obrátit se na technika, který vám pomůže s identifikováním a řešením problému. Například mohl nastat ve vašem počítači elektrický zkrat, který bude nutné opravit nebo problémy s elektronickým napájením. Může jít také o skrytý problém, který je třeba nalézt, proto neváhejte obrátit se na odborníka.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

215

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

179

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

155

Shareware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

112

Freeware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

106

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

104

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

104

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

78

Freeware

uTorrent 3.5.5

Torrent klient na stahování souborů

73

Freeware

další programy »


logo

11453 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 11 dny

TOPlist