Jak správně udělat defragmentaci disku vašeho počítače?

25.11.2020 14:35  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Trápíte se se zpomaleným počítačem? Možná je zlepšení výkonu vašeho počítače jednodušší než si myslíte. Někdy stačí pouze provést defragmentaci disku. V tomto článku se naučíte, jak si sami vyčistit a defragmentovat disk, abyste byli s jeho výkonem zas spokojeni.

Co je to defragmentace disku?

Pro pochopení tohoto pojmu si nejprve musíme vysvětlit, co je to fragmentace disku. Je to stav, kdy soubory nejsou uloženy na disku v celku, ale rozdělené na malé části - fragmenty. Fragmentace vzniká obvykle při změnách obsahu disků, při hromadném přesouvání, kopírování nebo při mazání dat. Nová data se po takových úpravách neukládají na jedno místo, ale do "děr", které zůstanou po vymazání dat. To pak snižuje výkonnost diskového subsystému počítače. V podstatě je to proto, protože disku trvá déle dostat se k takovým "roztříštěným" částem souborů. K odstranění fragmentace se používá proces nazvaný defragmentace. Fyzickým reorganizována částí souborů za sebou se takto zvýší rychlost zpracování. Význam defragmentace tedy spočívá v tom, že se urychlí přístup k disku a také všechny diskové operace.

Jak defragmentovat disk?

Defragmentace se provádí na klasických HDD discích. SSD disky neobsahují žádné pohyblivé části, k datům přistupují stejně rychle, ať už jsou uloženy společně, nebo ne. Na rovnoměrné ukládání dat zde je nástroj TRIM, který zpomaluje opotřebení paměťových buněk SSD. Defragmentace SSD disku by tedy byla úplně zbytečná, operační systém by se jí neurychlí, akorát by se trochu snížila životnost disku.

Na to, abychom zajistili stálou výkonnost diskových operaci (čtení, zápis a přístupovou dobu) je třeba defragmentovat pevný disk počítače pravidelně, hlavně po výrazném zásahu do obsahu disku. Před defragmentací je vždy dobré provést čištění disku, abychom odstranili nepotřebné soubory a uvolnili tak další místo. Jak tedy defragmentovat pevný disk?

Defragmentace HDD disku se může provádět pomocí různých programů, například pomocí softwaru Defraggler, který je klasickým řešením pro defragmentaci, umožňuje však i kontrolu závažnějších problémů. Podporuje FAT32 a NTFS. Tento program na defragmentaci disku je k dispozici zdarma (free download) na této stránce .

Praktický je také software Ashampoo Magical Defrag , který nahradí klasickou defragmentaci. Tento program provádí defragmentaci vždy v době, kdy s počítačem nepracujete, takže udržuje disky stále uspořádány.

Defragmentace disku v operačním systému Windows

Defragmentaci je třeba provádět hlavně v souborových systémech používaných v Microsoft Windows, jako je FAT, FAT32 a NTFS. V souborových systémech, které jsou používány v unixových operačních systémech (Linux) se fragmentace odstraňuje automaticky operačním systémem. Totéž platí i o operačním systému Apple. Dobrý článek na toto téma si můžete přečíst zde .

Potřebné je tedy vysvětlit si jen defragmentaci disku ve Windows 7, 8 a 10. Postup, jak defragmentovat disk PC je ve všech těchto operačních systémech v podstatě stejný.

Nejprve je vždy dobré disk vyčistit a potom defragmentovat:

  1. Kliknete na Start a do okénka na vyhledávání napíšete "Vyčištění disku"
  2. Když kliknete na kartu "Vyčištění disku", která se vám objeví úplně nahoře, počítač zobrazí výpočet, kolik místa se čištěním bude dát uvolnit - sami můžete vybrat soubory, které chcete trvale odstranit.
  3. Kliknete už jen na tlačítko "OK", počkáte, dokud se provede čištění disku a můžete přejít na defragmentaci.
  4. Do vyhledávacího okénka na startu napíšete tentokrát "Defragmentace" a kliknete na kartu "Defragmentace disku", kterou najdete celkem nahoře v nabídce.
  4. Objeví se vám okno, kde můžete kliknout na možnost "Provést analýzu" - takto zjistíte nakolik je disk fragmentovaný.
   5. Pokud je třeba disk defragmentovat, klikněte na "Defragmentovat disk" a už jen počkejte, dokud počítač defragmentaci vykoná - může to trvat několik minut.

  Defragmentace mobilu

  Jelikož smartphony a tablety používají SSD disky a ne HDD disky, defragmentace mobilů je prakticky zbytečná. Mohla by akorát zkrátit životnost SSD disku, systém však nezrychlí. Když máte pocit, že je váš smartphone pomalý, namísto defragmentace zálohujte soubory a obnovte tovární nastavení, to je určitě efektivnější než zbytečná defragmentace. Také pomůže vyčištění mobilu, odstranění nepotřebných souborů a aplikaci - tipy, jak postupovat naleznete zde.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

207

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

162

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

151

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

137

Shareware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

115

Freeware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

110

Trial

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

98

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

97

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

75

Freeware

uTorrent 3.5.5

Torrent klient na stahování souborů

74

Freeware

další programy »


logo

11453 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 12 dny

TOPlist