Jak naklonovat disk (HDD)? Je to snadné!

2.11.2021 10:41  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Znalost toho, jak naklonovat disk se vám bude hodit v případě, kdy chcete přenést všechna data z jednoho disku na druhý, bez jejich ztráty na původním disku. Výsledkem klonování tak budou dva naprosto totožné disky.

Avšak obyčejné kopírování souborů po složkách by vám zabralo spoustu času a nikdy byste neměli garanci toho, že jste překopírovali skutečně všechny soubory. Je tedy potřeba znát způsob, jak naklonovat systémový disk, potažmo jak naklonovat HDD na SSD.

Proto vám níže přinášíme jednoduchý návod, jak klonovat pevný disk, který je univerzálním pro všechny běžně prodávané HDD. Pomůže vám tedy v klonování disku Kingston, či se jedná i o způsob, jak klonovat disk Acronis.

Jak klonovat disk ve Windows?

Jak klonovat disk návod začněme tím, co k němu budete potřebovat. Základem je program na klonování disku, který je podporován vaší verzí operačního systému - seznam těch nejlepších programů na klonování disku najdete níže.

Když budete mít úspěšně nainstalovaný software umožňující klonování disku Windows 10, případně starší verze tohoto OS, tak prvním, co je potřeba udělat, je vytvoření image disku Windows 10, neboli česky obrazu disku. Co je to obraz disku?


Jedná se o soubor (případně soubory), v němž jsou uložena všechna data z diskového oddílu. Jakmile máte vytvořený obraz disku, stačí vám jej uložit (na externí médium) a nabootovat jej na zařízení s novým diskem. Tímto způsobem tedy můžete naklonovat disk v případě, kdy druhý disk nemáte fyzicky u sebe, nebo když není kompatibilní s vaším zařízením.

Mnohem jednodušší je, když máte druhý disk u sebe a připojíte ho rovnou k vašemu počítači. V takovém případě většinou stačí v programu zmáčknout dvě tlačítka "Clone disk" a "Select the disk to clone to" - tedy vybrat odkud a kam chcete naklonování disku provést.

Program na klonování disku - Jaký si vybrat?

Dobrou zprávou je, že ve snaze, jak vytvořit klon disku, nemusíte investovat do drahého softwaru, bohatě vám totiž poslouží program na klonování disku zdarma. Které nástroje na klonování disku free se osvědčily nám?

HDClone Free Edition

Tento program zvládá klonovat jak celé disky, tak i jejich jednotlivé oddíly. Zároveň dokáže zachránit i data z poškozených harddisků. Je snadno ovladatelný a uživatelsky přívětivý.

XXCLONE

Ideální pro záchranu dat z počítačů se starými 32bitovými Windows (od Windows 95 až po XP). Umožní vám totiž během chvilky vytvořit samostatně-bootovací klon jejich systémového disku.

Reflect 7

Bezplatné řešení, které je mimo jiné i způsobem, jak klonovat SD kartu a jak klonovat flash disk - dokáže klonovat všechna tato média. Skvělá je zejména rychlost, s níž lze pomocí tohoto programu docílit přímého naklonování disku.

Jak naklonovat HDD na SSD?

Klonování HDD na SSD je nejčastějším důvodem, proč se lidé k naklonování disku uchylují, neboť trendem poslední doby je přechod na mnohem rychlejší SSD disky, a je tedy potřeba na ně přenést všechna data ze starého disku. Pokud vás zajímají všechny rozdíly mezi HDD a SSD, tak ty se dočtete zde.

Samotný proces, jak klonovat disk na SSD se pak nikterak neliší od způsobu, jak klonovat větší disk na menší - zkrátka stačí se řídit postupem uvedeným výše. Jediný problém může nastat ve chvíli klonování menšího disku na větší, což je zrovna při klonování HDD na SSD častý případ, neboť SSD disky mají globálně vzato nižší kapacitu úložiště. V takovém případě se nevyhnete komprimaci souborů disku obrazu.

Důležité: Pokud provádíte klonování disku včetně OS, tak si nechte na disku dostatek volného místa pro jeho instalaci a instalaci důležitých komponent.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

222

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

182

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

162

Shareware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

160

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

147

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

146

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

144

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

123

Freeware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

105

Trial

Opera 76.0 / 4017.123

Rychlý a nezávislý internetový prohlížeč

99

Freeware

další programy »


logo

11453 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 8 dny

TOPlist