Jak napsat pevnou mezeru? Jednoduchá zkratka Word!

4.1.2022 15:06  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Pevná mezera, někdy taktéž nazývaná jakožto tvrdá mezera, se používá ve všech případech, kdy nechcete, aby napsané slovo bylo rozděleno mezi dva řádky. Odtud plyne i její další pojmenování – nedělitelná mezera.

Pevná mezera má využití v desítkách různých případů – od toho, kdy chcete neoddělitelně na PC napsat předložky či spojky až po neoddělitelné vepsání různých titulů a telefonních čísel. Zajímá vás, jak můžete v textovém editoru udělat pevnou mezeru? Tak čtěte dál, přesně tuto informaci totiž pro vás máme přichystánu v tomto článku.

Pevná mezera, jak napsat ve Wordu a dalších často používaných programech?

Nejčastěji se samozřejmě setkáte s potřebou napsat pevnou mezeru ve Wordu. V takovém případě existuje několik způsobů, jak pevnou mezeru vytvořit. Vůbec nejjednodušším způsobem je pak využití ASCII kódu. Konkrétně takováto pevná mezera zkratka Word lze aplikovat, když podržíte levý ALT a na numerické klávesnici vyťukáte číslo 255, následně můžete levý ALT uvolnit. Označené slovo pak nebude odděleno, tj. celé se přesune na nový řádek.

V Microsoft Office Word dále funguje i pevná mezera klávesová zkratka Ctrl + Shift + mezerník. Ostatní užitečné klávesové zkratky poté naleznete zde. Stejným způsobem jako tvrdá mezera ve Wordu pak lze vytvořit nezlomitelná mezera i ve všech dalších softwarových součástech kancelářského balíčku Microsoft Office – to znamená, že naprosto totožným způsobem lze vytvořit pevná mezera PowerPoint či pevná mezera v Excelu.

Co se týče dalších softwarových prográmků, tak kupříkladu pevná mezera Indesign zkratka je realizovatelná pomocí klávesové zkratky CTRL + ALT + X. V současnosti roste popularita online editoru Google Docs, takže je určitě dobré vědět, jak se udělá pevná mezera Google Docs - k tomu můžete využít zmíněný ASCII kód, tedy LEVÝ ALT + 255.


Psaní pevných mezer automaticky

Bohužel neexistuje, žádná snadná možnost, jež by byla implementována přímo ve Wordu, která by umožňovala, Pevná mezera Word automaticky. Avšak automatickou tvorbu pevných mezer lze provést skrze makra ve Wordu. Zde se dozvíte, jak takové makro vytvořit a spustit. A na tomto odkaze si zas můžete stáhnout makro, která zabrání automatickému rozdělování předložek ve Wordu.

Jak na pevnou mezeru v HTML?

Obzvláště pokud vytváříte web, tak se vám bude hodit to, jak se vytvoří pevná mezera HTML. Ta vám totiž umožní daleko estetičtěji formátovat text na stránkách a pomůže tedy s daleko lepším vizuálním zpracováním textu. Konkrétně nedělitelná mezera HTML se provádí vložením “ ” namísto klasické mezery, tudíž výsledek poté vypadá následovně:

  • Toto je klasická mezera.
  • Toto je pevná mezera.

Pevná mezera Macbook

Zatímco všechny výše vyjmenované zkratky fungují ve Windowsech, tak tato sekce je speciálně věnována tomu, jak se vytvoří pevná mezera Mac, tedy jak na tvorbu neoddělitelné mezery v počítačích od Applu. Pevná mezera Word Mac se standardně tvoří pomocí klávesové zkratky Command + mezerník. Chcete-li aby pevná mezera Macbook byla širší, než je její standardní délka, tak k tomuto účelu zmáčkněte klávesovou zkratku Command + Shift + mezerník.

Pevné mezera bez numerické klávesnice

Jak se může napsat pevná mezera na konci řádku, když nemáte k dispozici numerickou klávesnici, případně, když vám vaše klávesnice nefunguje vůbec. Zatímco pevná mezera bez numerické klávesnice se dá napsat i alternativními způsoby (viz Ctrl + Shift + mezerník), tak v případě rozbité klávesnice se neobejdete bez užitečného pomocníka Free Virtual Keyboard, jenž vám umožní dostat virtuální klávesnici (i s numerickými čísly) na obrazovku a pomocí ní tedy pevnou mezeru vytvořit.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

248

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

163

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

129

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

123

Shareware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

120

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

117

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

109

Freeware

Google Chrome 84.0.4147.125

Internetový prohlížeč od společnosti Google

75

Freeware

365 dní 7.1.0.6

Programy televizí, radií a předpověď počasí.

73

Trial

další programy »


logo

11454 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 13 hodinami

TOPlist