Jak napsat pevnou mezeru? Jednoduchá zkratka Word!

4.1.2022 15:06  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Pevná mezera, někdy taktéž nazývaná jakožto tvrdá mezera, se používá ve všech případech, kdy nechcete, aby napsané slovo bylo rozděleno mezi dva řádky. Odtud plyne i její další pojmenování – nedělitelná mezera.

Pevná mezera má využití v desítkách různých případů – od toho, kdy chcete neoddělitelně na PC napsat předložky či spojky až po neoddělitelné vepsání různých titulů a telefonních čísel. Zajímá vás, jak můžete v textovém editoru udělat pevnou mezeru? Tak čtěte dál, přesně tuto informaci totiž pro vás máme přichystánu v tomto článku.

Pevná mezera, jak napsat ve Wordu a dalších často používaných programech?

Nejčastěji se samozřejmě setkáte s potřebou napsat pevnou mezeru ve Wordu. V takovém případě existuje několik způsobů, jak pevnou mezeru vytvořit. Vůbec nejjednodušším způsobem je pak využití ASCII kódu. Konkrétně takováto pevná mezera zkratka Word lze aplikovat, když podržíte levý ALT a na numerické klávesnici vyťukáte číslo 255, následně můžete levý ALT uvolnit. Označené slovo pak nebude odděleno, tj. celé se přesune na nový řádek.

V Microsoft Office Word dále funguje i pevná mezera klávesová zkratka Ctrl + Shift + mezerník. Ostatní užitečné klávesové zkratky poté naleznete zde. Stejným způsobem jako tvrdá mezera ve Wordu pak lze vytvořit nezlomitelná mezera i ve všech dalších softwarových součástech kancelářského balíčku Microsoft Office – to znamená, že naprosto totožným způsobem lze vytvořit pevná mezera PowerPoint či pevná mezera v Excelu.

Co se týče dalších softwarových prográmků, tak kupříkladu pevná mezera Indesign zkratka je realizovatelná pomocí klávesové zkratky CTRL + ALT + X. V současnosti roste popularita online editoru Google Docs, takže je určitě dobré vědět, jak se udělá pevná mezera Google Docs - k tomu můžete využít zmíněný ASCII kód, tedy LEVÝ ALT + 255.


Psaní pevných mezer automaticky

Bohužel neexistuje, žádná snadná možnost, jež by byla implementována přímo ve Wordu, která by umožňovala, Pevná mezera Word automaticky. Avšak automatickou tvorbu pevných mezer lze provést skrze makra ve Wordu. Zde se dozvíte, jak takové makro vytvořit a spustit. A na tomto odkaze si zas můžete stáhnout makro, která zabrání automatickému rozdělování předložek ve Wordu.

Jak na pevnou mezeru v HTML?

Obzvláště pokud vytváříte web, tak se vám bude hodit to, jak se vytvoří pevná mezera HTML. Ta vám totiž umožní daleko estetičtěji formátovat text na stránkách a pomůže tedy s daleko lepším vizuálním zpracováním textu. Konkrétně nedělitelná mezera HTML se provádí vložením “ ” namísto klasické mezery, tudíž výsledek poté vypadá následovně:

  • Toto je klasická mezera.
  • Toto je pevná mezera.

Pevná mezera Macbook

Zatímco všechny výše vyjmenované zkratky fungují ve Windowsech, tak tato sekce je speciálně věnována tomu, jak se vytvoří pevná mezera Mac, tedy jak na tvorbu neoddělitelné mezery v počítačích od Applu. Pevná mezera Word Mac se standardně tvoří pomocí klávesové zkratky Command + mezerník. Chcete-li aby pevná mezera Macbook byla širší, než je její standardní délka, tak k tomuto účelu zmáčkněte klávesovou zkratku Command + Shift + mezerník.

Pevné mezera bez numerické klávesnice

Jak se může napsat pevná mezera na konci řádku, když nemáte k dispozici numerickou klávesnici, případně, když vám vaše klávesnice nefunguje vůbec. Zatímco pevná mezera bez numerické klávesnice se dá napsat i alternativními způsoby (viz Ctrl + Shift + mezerník), tak v případě rozbité klávesnice se neobejdete bez užitečného pomocníka Free Virtual Keyboard, jenž vám umožní dostat virtuální klávesnici (i s numerickými čísly) na obrazovku a pomocí ní tedy pevnou mezeru vytvořit.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné stahování souborů

377871

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Oblíbená akční střílečka - multiplayer hra

253134

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

219038

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizace SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163075

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Vypalování CD a DVD.

146878

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144242

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

137532

Freeware

FreeRapid Downloader 0.9u4

Hromadné stahování souborů

133918

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačítek.

128192

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prohlížení a úprava dat procesů.

121706

Freeware

další programy »

gSyncit 4.1.65

Synchronizace Outlooku a Gmail kalendáře.

147

Trial

DVBViewer 5.3.1

Přehrávání a záznam digitální televize.

147

Demo

Photomatix Pro 5.1.1

Kouzlo s digitálními fotografiemi

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikající program pro hudebníky.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizace souborů.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Instalace software ve vyhrazeném prostoru.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Uživatelské rozhraní pro PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplňek k zařízení Bluetooth.

52

Shareware

DVR Converter 3.0.11.404

Konvertování videa.

31

Trial

JetAudio 8.1.4

Multimediální přehrávač.

31

Shareware

další prodávané »


logo

11388 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 8 hodinami

TOPlist