3 jednoduché postupy jak obnovit smazané soubory

17.7.2022 11:49  | 
Dominika Ježová

Kategorie: Počítače a hardware

Pokud jste někdy omylem odstranili soubor nebo vymazali obsah souboru, určitě víte, že to může být neuvěřitelně frustrující. Zejména pokud jste na jeho obsahu pracovali několik dní, týdnů nebo měsíců. Naštěstí lze tuto situaci v mnoha případech napravit a zkažený soubor můžete získat zpět.

Pokud nemůžete najít soubor v počítači nebo jste jej omylem upravili nebo odstranili, můžete jej obnovit ze zálohy, pokud používáte zálohu pro systém Windows. Další možností je obnovit soubor z předchozí verze, přičemž předchozí verze jsou kopie souborů a složek, které systém Windows automaticky ukládá jako součást bodu obnovení.

Zkontrolujte koš

Nejjednodušší způsob, který můžete snadno přehlédnout, je zkontrolovat koš zda se v něm nenachází soubor, který hledáte. Možná zde objevíte právě ten soubor, který jste ztratili. Pokud ano, pak už jen stačí obnovit soubor a pokračovat v jeho úpravě.

Jak obnovit soubory z koše? Existují dva způsoby, jak tak učinit, přičemž oba jsou velmi jednoduché. Soubor můžete přetáhnutím přesunout z koše zpět na plochu a následně s ním už můžete pracovat. Druhou možností je otevřít koš, kliknout na soubor, který chcete obnovit a potvrdit akci tlačítkem „Obnovit.” Pokud soubor nenajdete v koši, jsou další možnosti, jak vrátit smazané soubory. Pokud jste si udělali zálohy, pak starší verzi souboru můžete obnovit prostřednictvím služby obnovy v záloze.

Obnovení odstraněných souborů ze zálohy

Chcete-li obnovit soubor ze zálohy, otevřete „Zálohování a obnovení,” kde najdete možnost obnovení souborů ze zálohy. Otevřete „Start” a vyhledejte „Ovládací panely”, následně přejděte do „Systém a zabezpečení” a po rozkliknutí vyberte položku „Zálohování a obnovení” nebo „Obnovit soubory ze zálohy.” Už jen postupujte podle kroků v průvodci a tímto postupem byste se měli opět dostat k vašim vymazaným souborům.


Obnovení souborů z předchozích verzí

Další možností je obnovení odstraněných souborů a složek nebo jejich vrácení do předchozího původního stavu. Postupujte následovně:

 • 1. Otevřete „Počítač” a přejděte do složky, která dříve obsahovala soubor nebo složku, kterou jste ztratili nebo omylem vymazali.
 • 2. Klepněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte položku „Vlastnosti.”
 • 3. Po rozkliknutí se vám zobrazí podrobnosti o souboru, přičemž nahoře uvidíte pole „Předchozí verze,” ze kterých si můžete vybrat zda chcete soubor „Otevřít” nebo „Obnovit.”
 • 4. Obnovením předchozí verze se vám zobrazí několik dostupných předchozích verzí souborů nebo složek. Seznam bude obsahovat soubory uložené v záloze.
 • Nemáte žádné zálohy?

  Pokud nemáte vytvořeny žádné zálohy a váš soubor se nenachází v koši, možná budete chtít vyzkoušet některý z programů na obnovu souborů, které jsou dostupné buď bezplatně, nebo sáhnete po komerční aplikaci jako Piriform Recuva nebo Stellar Data Recover. Další možností je Disk Drill, nástroj pro obnovu původně navržený pro Mac, nyní také dostupný pro Windows. Tímto způsobem se vám může podařit navrátit trvale smazané soubory.

  Další možnost, kterou jste mohli zapomenout zvážit, je manipulace se souborem před jeho vymazáním. Posílali jste soubor e-mailem? Nevytvořili jste soubor online? Uložili jste kopii v cloudové službě? Pokud ano, je více než pravděpodobné, že tímto způsobem získáte kopii svého souboru zpět. Pokud ne, vyzkoušejte některý z návodů, o kterém jsme psali výše, a před další manipulací se soubory se raději ujistěte, že spustíte zálohy souborů, abyste měli soubor vždy v kopii, pokud by došlo k jeho vymazání.
  Adobe Flash Player 32.0

  Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

  215

  Freeware

  VLC Media Player 3.0.11

  Multimediální přehrávač

  179

  Freeware

  Total Commander 10.0

  Souborový manažer (správa souborů)

  155

  Shareware

  TeamViewer 15.17.7

  Vzdálené ovládání PC a přístup

  137

  Freeware

  Format Factory 5.6.5.0

  Převod multimediálních souborů

  112

  Freeware

  Microsoft Office 2016 CZ

  Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

  106

  Trial

  CCleaner 5.72

  Vyčistit a zrychlit PC

  104

  Freeware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulování virtuálních mechanik

  104

  Freeware

  SketchUp 19.3.253

  Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

  78

  Freeware

  uTorrent 3.5.5

  Torrent klient na stahování souborů

  73

  Freeware

  další programy »


  logo

  11453 programů ke stažení zdarma

  Poslední aktualizace před 11 dny

  TOPlist