Jak odinstalovat program z počítače?

6.12.2021 9:29  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Mezi základní znalosti, které při práci s počítačem bezesporu využijete, je vědomost toho, jak odinstalovat program, respektive jak odinstalovat aplikaci z PC.

Díky tomu totiž můžete kdykoliv vymazat program, jenž už v počítači nepotřebujete - a to buď z důvodu, že jej již nevyužíváte, či zabírá na disku příliš místa, případně došlo k jeho poškození. Jedná se tedy i o způsob, jak odinstalovat program, který nejde.

Pakliže jste se nyní dostali před vyřešení problému, jak odinstalovat hru z PC, případně jak odinstalovat softwarový program, tak následující článek je ušit přesně vám na míru. Jak v PC odinstalovat programy? Záleží hlavně na tom, jaký operační systém používáte - následující návody jsou určeny pro ty nejběžnější z nich, tedy WIN 10, WIN 7 a MAC OS.

Jak odinstalovat program Windows 10?

Pokud vás zajímá, jak odinstalovat aplikaci Windows 10, tak je to opravdu jednoduché - stejný způsob vám pomůže i při snaze, jak odinstalovat program Windows 8. Ke smazání programu z disku vám stačí provést tyto následující snadné kroky:

  • Klikněte na ikonku START, kterou najdete na liště Windows vlevo dole.
  • Vyberte možnost Nastavení.
  • V Nastavení zvolte hned první z možností, tj. Systém.
  • Přejděte do Aplikace a funkce, kde vyberte program, který chcete smazat, a klikněte na Odinstalovat.

Díky tomuto postupu vymažete opravdu jakoukoliv standardně nainstalovanou aplikaci. Jde tedy například o rychlý způsob, jak odinstalovat Skype, jak odinstalovat Zoom nebo jak odinstalovat Adobe Flash Player.


Ne všechno ale jde tímto způsobem odinstalovat, může tedy klidně nastat situace, kdy v Nastavení nejde odinstalovat program. Typické je to zejména pro aplikace, jež byly v operačním systému již integrovány při jeho zakoupení, případně pro antivirové a další programy starající se o zabezpečení vašeho PC. Ve snaze, jak odinstalovat AVG, jak odinstalovat ESET, jak odinstalovat Avast či jak odinstalovat Microsoft Edge tedy budete muset sáhnout po Uninstalleru, jenž vás dokáže zbavit i systémový aplikací.

Za zmínku rozhodně stojí též skutečnost, že na stejném místě v Nastavení je k nalezení i možnost, jak přeinstalovat program - tu tedy primárně využijte v situaci, kdy je program poškozen a nepotřebujete jej nutně odstranit.

Jak odinstalovat program Windows 7?

Podobně jednoduše se dají softwarové programy, hry a aplikace mazat i ze staršího Windows 7. Konkrétně v případě tohoto operačního systému je postup následující:

  • Klikněte na logo Windows (tlačítko Start) nacházející se vlevo dole na spodní liště.
  • Zvolte možnost Ovládací panely.
  • V závislosti na verzi Windows 7 vyberte buď Odinstalovat program, případně Programy a funkce.
  • Dvojklikem zvolte program, jež chcete odstranit a svou volbu následně ještě potvrďte zvolením možnosti Ano.

Jde navíc nejenom o způsob, jak smazat program z Windows 7, ale skrze Ovládací panely se dají odinstalovávat programy i u starších verzí operačních systémů od Microsoftu (Windows XP apod.).

Jak odinstalovat program z MacBooku?

Ve snaze, jak odinstalovat aplikaci MAC je klíčové to, zdali byla aplikace nainstalována z App Storu, nebo jde o program stažený z internetu. V prvním případě je potřeba k odinstalování programu z App Store spustit Launchpad (najdete jej v dolní liště) a následně dlouze podržet stisknuté levé tlačítko myši na ikonce programu, který chcete smazat. Poté již stačí jen kliknout na křížek nad ikonkou, jenž se nad ní objeví, a svou volbu smazání programu potvrdit.

V případě aplikace stažené z internetu je nutno spustit Finder, který opět naleznete v dolní liště, tentokráte zcela vlevo. Tam stačí vybrat možnost Aplikace a program, který chcete odinstalovat následně přesunout do koše - toť vše.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

248

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

163

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

129

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

123

Shareware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

120

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

117

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

109

Freeware

Google Chrome 84.0.4147.125

Internetový prohlížeč od společnosti Google

75

Freeware

365 dní 7.1.0.6

Programy televizí, radií a předpověď počasí.

73

Trial

další programy »


logo

11454 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 13 hodinami

TOPlist