Jak jednoduše otestovat disk (HDD / SSD) a jak obnovit data z poškozeného disku?

25.11.2021 15:31  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Ukládáte-li si důležitá data na pevný disk, tak je určitě dobré vědět, jak poznat vadný disk a případně jak opravit poškozený HDD, abyste předešli ztrátě těchto dat. V praxi totiž stačí abyste párkrát vynechali pravidelný test životnosti SSD či test HDD a může vám snadno uniknout problém s poškozeným diskem.

Jak otestovat SSD disk, potažmo HDD disk? Kontrola stavu HDD se nejsnadněji provede pomocí kontrola HDD aplikace - dvojici těch nejlepších aplikací na otestování disku jsme si pro vás pak připravili níže.

Takovýto software na kontrolu sektorů HDD představuje navíc nejenom způsob, jak otestovat HDD, případně jak otestovat SSD disk, ale zároveň vám nabízí různé vychytávky - například se jedná o způsob, jak otestovat rychlost disku, jestli se příliš neliší od výrobcem udávané hodnoty.

Program na kontrolu HDD - Jaký bychom vám doporučili?

Vadné sektory na disku či jiné poškození disku nejrychleji objevíte sami pomocí těchto praktických prográmků:

HDDScan

Pakliže hledáte na použití jednoduchý nástroj, který vám rychle umožní najít skryté vady na disku, tak HDDScan je určitě volbou číslo jedna. Tento bezplatný softwarový program totiž dokáže provést diagnostiku vašeho HDD/SSD a zároveň vás okamžitě informovat o všem nestandardním, co se s diskem děje - kontrola HDD vadné sektory, potažmo kontrola disku vadné sektory totiž může opakovaně probíhat v pozadí. Dobrou zprávou je rovněž, že tento program není náročný na výkon počítače a je ke stažení zcela zdarma.


HD Tune

Dalším ze skvělých způsobů, jak poznat vadný SSD disk či jak otestovat externí HDD, je využití aplikace HD Tune. Ta je na rozdíl od HDDScanu určena pro opravdu hloubkový test vašeho disku. Počítat tedy musíte s vyšší časovou náročností, avšak odměnou za trpělivost při použití tohoto programu vám bude zkontrolovaný disk do opravdu posledního detailu. K hloubkové kontrole disku použijte Error scan , pro otestování rychlosti disku zas využijte Benchmark.

Jak opravit poškozený HDD / SSD?

Oprava poškozeného disku se liší dle rozsahu jeho poškození - zatímco drobné chyby lze opravit svépomocí prostřednictvím k tomu určeného softwaru či přímo s dopomocí nástrojů ve Windows, tak oprava HDD s rozsáhlejším poškozením bude nutná svěřit odborníkům, a ani ti vždy neuspějí. Může se tak klidně stát, že vám nakonec nezbude nic jiného než poškozený HDD vyměnit za nový.

Avšak ještě před tím, než se se svým starým diskem nadobro rozloučíte, rozhodně vyzkoušejte některý z programů, jehož doménou je oprava vadných sektorů HDD - kupříkladu aplikaci CheckDrive, která zvládá vyhledávání a opravu chybných sektorů na pevných discích, oprava externího disku s ní nicméně není proveditelná.

Zmíněným nástrojem Windows pro opravu disku je terminálová aplikace CHKDSK. Oprava chyb na disku Windows 10 je díky ní proveditelná prakticky bez námahy. Stačí vám pouze spustit příkazový řádek a do něj vepsat příkaz chkdsk volume: /f, případně chkdsk volume: /r, pokud chcete provést hloubkovější opravu, a na závěr stisknout klávesu enter.

Jak zachránit data z poškozeného disku?

Pakliže selže kontrola a oprava disku HDD, pak přichází na řadu poslední způsob, jak nepřijít o všechno z disku - záchrana dat z poškozeného HDD. Jak dostat data z poškozeného disku? K tomu vám dopomůže obnova dat z poškozeného disku software. Mezi nejlepší softwarové nástroje pro obnovu smazaných dat či dat z poničených disků se řadí Recuva.

(Aktualizováno 2022) Jestliže HDD, SDD nebo jakékoliv jiné paměťové médium utrpělo mechanickou závadu, záchrana dat prostřednictvím software je problematická. Dalším užíváním poškozeného datového média (například instalací software na obnovu dat) pravděpodobně dojde k dalšímu poškození, anebo přímo k přepsání existujících dat. To ztíží, nebo přímo znemožní, případnou obnovu dat v budoucnu. Pro největší jistotu doporučujeme nechat veškeré práce na daném zařízení, vypojit jej z elektrické sítě a kontaktovat profesionály. Ceník obnovy dat z mechanicky poškozených disků zde: https://www.datahelp.cz/cenik-zachrany-dat/harddisk/

Pokud je příčina ztráty dat na softwarové úrovni (nejčastěji způsobené vinou uživatele, pokud jste smazali data, oddíl nebo zformátovali disk), je obnova dat prostřednictvím software možná. Předpokladem je vytvoření 100% bitové kopie disku, kterou až zachraňovat. Další používání disku samotného totiž šanci na úspěšnou záchranu dat snižuje. Bitovou kopii žádný software stažený z internetu není schopen provést za Vás.

Opět zde ale platí, že ne vždy je záchrana dat možná, proto se ztrátě dat snažte vždy předcházet pravidelným zálohováním vašeho HDD / SSD.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

248

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

163

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

129

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

123

Shareware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

120

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

117

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

109

Freeware

Google Chrome 84.0.4147.125

Internetový prohlížeč od společnosti Google

75

Freeware

365 dní 7.1.0.6

Programy televizí, radií a předpověď počasí.

73

Trial

další programy »


logo

11454 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 14 hodinami

TOPlist