Jak jednoduše otestovat disk (HDD / SSD) a jak obnovit data z poškozeného disku?

25.11.2021 15:31  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Ukládáte-li si důležitá data na pevný disk, tak je určitě dobré vědět, jak poznat vadný disk a případně jak opravit poškozený HDD, abyste předešli ztrátě těchto dat. V praxi totiž stačí abyste párkrát vynechali pravidelný test životnosti SSD či test HDD a může vám snadno uniknout problém s poškozeným diskem.

Jak otestovat SSD disk, potažmo HDD disk? Kontrola stavu HDD se nejsnadněji provede pomocí kontrola HDD aplikace - dvojici těch nejlepších aplikací na otestování disku jsme si pro vás pak připravili níže.

Takovýto software na kontrolu sektorů HDD představuje navíc nejenom způsob, jak otestovat HDD, případně jak otestovat SSD disk, ale zároveň vám nabízí různé vychytávky - například se jedná o způsob, jak otestovat rychlost disku, jestli se příliš neliší od výrobcem udávané hodnoty.

Program na kontrolu HDD - Jaký bychom vám doporučili?

Vadné sektory na disku či jiné poškození disku nejrychleji objevíte sami pomocí těchto praktických prográmků:

HDDScan

Pakliže hledáte na použití jednoduchý nástroj, který vám rychle umožní najít skryté vady na disku, tak HDDScan je určitě volbou číslo jedna. Tento bezplatný softwarový program totiž dokáže provést diagnostiku vašeho HDD/SSD a zároveň vás okamžitě informovat o všem nestandardním, co se s diskem děje - kontrola HDD vadné sektory, potažmo kontrola disku vadné sektory totiž může opakovaně probíhat v pozadí. Dobrou zprávou je rovněž, že tento program není náročný na výkon počítače a je ke stažení zcela zdarma.


HD Tune

Dalším ze skvělých způsobů, jak poznat vadný SSD disk či jak otestovat externí HDD, je využití aplikace HD Tune. Ta je na rozdíl od HDDScanu určena pro opravdu hloubkový test vašeho disku. Počítat tedy musíte s vyšší časovou náročností, avšak odměnou za trpělivost při použití tohoto programu vám bude zkontrolovaný disk do opravdu posledního detailu. K hloubkové kontrole disku použijte Error scan , pro otestování rychlosti disku zas využijte Benchmark.

Jak opravit poškozený HDD / SSD?

Oprava poškozeného disku se liší dle rozsahu jeho poškození - zatímco drobné chyby lze opravit svépomocí prostřednictvím k tomu určeného softwaru či přímo s dopomocí nástrojů ve Windows, tak oprava HDD s rozsáhlejším poškozením bude nutná svěřit odborníkům, a ani ti vždy neuspějí. Může se tak klidně stát, že vám nakonec nezbude nic jiného než poškozený HDD vyměnit za nový.

Avšak ještě před tím, než se se svým starým diskem nadobro rozloučíte, rozhodně vyzkoušejte některý z programů, jehož doménou je oprava vadných sektorů HDD - kupříkladu aplikaci CheckDrive, která zvládá vyhledávání a opravu chybných sektorů na pevných discích, oprava externího disku s ní nicméně není proveditelná.

Zmíněným nástrojem Windows pro opravu disku je terminálová aplikace CHKDSK. Oprava chyb na disku Windows 10 je díky ní proveditelná prakticky bez námahy. Stačí vám pouze spustit příkazový řádek a do něj vepsat příkaz chkdsk volume: /f, případně chkdsk volume: /r, pokud chcete provést hloubkovější opravu, a na závěr stisknout klávesu enter.

Jak zachránit data z poškozeného disku?

Pakliže selže kontrola a oprava disku HDD, pak přichází na řadu poslední způsob, jak nepřijít o všechno z disku - záchrana dat z poškozeného HDD. Jak dostat data z poškozeného disku? K tomu vám dopomůže obnova dat z poškozeného disku software. Mezi nejlepší softwarové nástroje pro obnovu smazaných dat či dat z poničených disků se řadí Recuva.

Opět zde ale platí, že ne vždy je záchrana dat možná, proto se ztrátě dat snažte vždy předcházet pravidelným zálohováním vašeho HDD / SSD.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné stahování souborů

377871

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Oblíbená akční střílečka - multiplayer hra

253136

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

219038

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizace SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163075

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Vypalování CD a DVD.

146878

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144242

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

137532

Freeware

FreeRapid Downloader 0.9u4

Hromadné stahování souborů

133921

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačítek.

128193

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prohlížení a úprava dat procesů.

121706

Freeware

další programy »

DVBViewer 5.3.1

Přehrávání a záznam digitální televize.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizace Outlooku a Gmail kalendáře.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kouzlo s digitálními fotografiemi

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikající program pro hudebníky.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizace souborů.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Instalace software ve vyhrazeném prostoru.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Uživatelské rozhraní pro PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplňek k zařízení Bluetooth.

52

Shareware

Finale NotePad 2014.4.5030

Notační program pro profesionální práci.

31

Shareware

JetAudio 8.1.4

Multimediální přehrávač.

31

Shareware

další prodávané »


logo

11388 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 9 hodinami

TOPlist