Jak spustit nouzový režim na Windows?

31.8.2021 13:30  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Windows nouzový režim je řešením v situaci, kdy se vám nedaří spustit Windows klasickou cestou z důvodu potíží.

Spuštění Windows v nouzovém režimu totiž zapne pouze základní soubory a ovladače, jež jsou nezbytně nutné pro chod operačního systému. Ostatní prvky, které by mohly bránit normálnímu spuštění, zapnuty nebudou. Bránit zapnutí mohou například poškozené zápisy v registrech - ty můžete zkusit opravit pomocí programu Registry Repair.

Pokud ale máte s vašimi Windows problém, jež se vám nepodařilo vyřešit jiným způsobem, pak vás určitě bude zajímat, jak zapnout nouzový režim Windows 10 a taky to, jak se dostat z nouzového režimu Windows 10 a jeho dávnějšího předchůdce Windows 7, abyste opět mohli pokračovat v plnohodnotném používání vašeho PC či notebooku.

Dobrou zprávou je, že způsoby, jak spustit stav nouze Windows 10 a Windows 7 a jak vypnout nouzový režim se neliší napříč všemi výrobci PC a notebooků, tudíž následující řádky jsou například návodem, jak se dostat do nouzového režimu:

  • Lenovo nouzový režim
  • HP nouzový režim
  • Dell nouzový režim

Jak spustit nouzový režim Windows 10?

Windows 10 nouzový režim lze spustit třemi různými způsoby. Jak spustit nouzový režim Windows 10 při startu počítače? Je potřeba jej nejdříve restartovat se stisknutou klávesou Shift a následně z nabídky vybrat Odstranit potíže > Upřesnit možnosti > Nastavení spuštění > Restartovat. Poté dostanete na výběr, jak chcete PC spustit - zde stiskněte klávesu F4 pro nouzový režim Windows 10, případně F5 pro Windows 10 nouzový režim s internetovým připojením.


Další možností, jak zapnout nouzový režim Windows 10, je skrze Nastavení. Konkrétně ve snaze, jak spustit Windows 10 v nouzovém režimu, učiňte následující kroky umožňující nouzové spuštění Windows 10:

  • Klepněte na ikonku Start a zvolte Nastavení.
  • Vyberte Aktualizace a zabezpečení a následně ještě Obnovení.
  • V posledním kroku zvolte možnost Spuštění s upřesněným nastavením a poté Restartovat hned. Zbylý postup už je stejný jako je uvedeno výše.

Poslední tipem na spuštění PC v nouzovém režimu je použití msconfigu. Po spuštění msconfig.exe se přepněte na záložku Spuštění počítače, kde zvolte Bezpečné spuštění. Zaškrtnout můžete i volbu nouzový režim Windows s prací v síti. Následně už stačí jen kliknout na OK a provede se restart do nouzového režimu.

TIP: S opravou poškozených souborů v PC vám může pomoci program CCleaner.

Jak vypnout nouzový režim Windows 10?

Jak se dostat do nouzového režimu Windows 10 je vám již známo, ale jak zrušit nouzový režim? Zrušit nouzový režim je možná snazší, než jste doufali - stačí vám pouze restartovat počítač klasickou cestou a ten se opět zapne v běžném režimu.

Pokud jste narazili na problémy v tom, jak vypnout nouzový režim notebook, tak můžete zkusit ukončit nouzový režim Win 10 i alternativním způsobem:

  • Stiskněte klávesovou zkratku Windows + R a vyhledejte a otevřte msconfig.
  • Zvolte kartu Spuštění počítače.
  • Odškrtněte políčko Bezpečné spuštění v sekci Možnosti spuštění.

Jak spustit nouzový režim Windows 7 a jak vypnout nouzový režim Windows 7?

Ne každý má nainstalované nejnovější Windows, proto vám přinášíme i rychlé shrnutí toho, jak spustit PC v nouzovém režimu, jež je vybaveno Windows 7. Samotný princip se dosti liší od spuštěni nouzového režimu ve Windows 10, neboť se k němu nejčastěji využívá BIOS, zatímco nouzový režim Windows 10 z BIOSu spustíte v minimu případů. Jak spustit Windows v nouzovém režimu na PC, jež má nainstalovány Windows 7? Ve snaze, jak zapnout nouzový režim vám při startu počítače stačí podržet klávesu F8, jež zapne Rozšířené možnosti spuštění, a následně v nabídce vybrat nouzový režim PC, případně nouzový režim s příkazovým řádkem, nebo se sítí, a vše potvrdit Enterem.

Zatímco způsob, jak spustit Windows v nouzovém režimu se liší dle verze operačního systému, tak vypnutí nouzového režimu je stejné pro Windows 7 a pro Win 10 nouzový režim. Spuštění nouzového režimu lze vypnout restartem, případně skrze msconfig (viz výše v sekci Jak vypnout nouzový režim Win 10).
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

248

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

163

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

129

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

123

Shareware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

120

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

117

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

109

Freeware

Google Chrome 84.0.4147.125

Internetový prohlížeč od společnosti Google

75

Freeware

365 dní 7.1.0.6

Programy televizí, radií a předpověď počasí.

73

Trial

další programy »


logo

11454 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 12 hodinami

TOPlist