SPRÁVCE ÚLOH na PC: Jak spustit a pracovat s ním.

17.3.2022 6:34  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Na první pohled Správce úloh vypadá, jako by jen spojoval všechny programy na jednom místě, ale ve skutečnosti je jeho funkce mnohem více podstatná. Co všechno je třeba o daném nástroji vědět, a kde najdete Správce úloh ve svém počítači?

Správce úloh je výkonným nástrojem nabitý množství užitečných informací. Umožňuje monitorovat systémy, zjišťovat a řešit problémy, a zachází až do podrobných statistik o každém procesu odehrávajícím se v pc. Z uvedených důvodů je užitečné, abyste s ním uměli pracovat a hlavně chápali, co je to Správce úloh .

Jak spustit Správce úloh?

Nejdůležitější krok k tomu, abyste mohli přezkoumat Správce úloh, je logicky, otevřít příslušnou funkci na vašem počítači. Systém Windows nabízí mnoho způsobů, jak otevřít Správce úloh. Vybrali jsme několik nejrychlejších způsobů, které vám pomohou spustit daný nástroj.

 • 1. Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak otevřít Správce úloh, je použít klávesovou zkratku Ctrl+Shift+Esc.
 • 2. Alternativou je i zkratka Ctrl+Alt+Delete, při které vám na obrazovce vyběhne několik možností, ze kterých si vyberete > Správce úloh.
 • 3. Další možností je kliknout na Start, buď přímo na klávesnici nebo najetím myší na ikonu na obrazovce. Následně si v lupě vyhledáte Správce úloh.
 • Funkce správce úloh

  Pokud jste zvládli první krok, mělo by se vám zobrazit malé jednoduché okénko, které vyskočí na obrazovce. Správce úloh vás bude informovat o viditelných aplikacích spuštěných na vaší pracovní ploše, ale také o těch, které probíhají na pozadí. Poskytne vám seznam aplikací, se kterými můžete pracovat. Kurzorem přejděte na vybranou aplikaci a pravým tlačítkem myši rozbalte možnosti, které vám dovolují rychle „Ukončit úlohu“ a aplikaci zavřít.

  Pokud klepnete pravým tlačítkem myši na aplikaci, získáte přehled o dalších možnostech, které vám systém při práci s danou aplikací nabízí.


 • „Přepnout na” - aplikace se přesune na přední část pracovní plochy a bude stále v popředí. Tento krok je užitečná, pokud máte zapnuto více aplikací a nejste si jisti, které okno je přiděleno k aplikaci.
 • „Ukončit úlohu” - povoluje vám aplikaci zavřít. Tento postup je užitečný zejména v případech, kdy aplikace neodpovídá a je nemožné zavřít ji obvyklým způsobem.
 • „Spustit nový úkol” - při tomto kroku vám vyběhne nové okno, kde můžete přímo psát a vytvořit nový úkol, konkrétně zde můžete zadat název programu, složky, dokumentu nebo internetového prostředku a systém Windows jej otevře.
 • „Vždy nahoře” - touto možností povolíte, aby byl Správce úloh nahoře ostatních oken na pracovní ploše.
 • „Otevřít umístění souboru” - otevřete okno Průzkumníka s umístěním souboru.
 • „Vyhledat online” - zjistěte prostřednictvím prohlížeče přesné informace o vašem programu, jaká je jeho funkce, záměr a smysl.
 • „Vlastnosti” - u dané položky můžete upravovat možnosti kompatibility a zobrazit podrobnosti o programu.

 • Pokud je otevřen Správce úloh na spodní liště počítače, dostanete se k němu po rozkliknutí šipky, najdete zde ikonu Správce úloh. Když na ni přejedete myší, získáte přehledné údaje o tom, kolik prostředků CPU (centrální procesorová jednotka) se momentálně používá ve vašem systému. Konkrétně jsou zde rozepsány údaje o využití paměti, disku a sítě. Tímto získáte jednoduchý přehled o využití procesoru počítače. Informace zobrazené zde vás okamžitě informují, zda proces nebo aplikace spotřebovává všechny prostředky CPU nebo paměti, což je váš první klíč k řešení problému.

  Chcete-li zobrazit pokročilejší nástroje Správce úloh, klikněte na „Více podrobnosti,“ které naleznete ve spodní části okna. Zobrazí se vám plné rozhraní Správce úloh s podrobnými informacemi o aplikacích a procesech probíhajících na pozadí. Chcete-li se vrátit zpět, klikněte na „Méně podrobností.“ Pokud jste rozklikli Správce úloh, naleznete zde několik možností. Nyní si projdeme jednotlivá nastavení, která program manažuje.

 • „Procesy” - prvním oknem, které se vám zobrazí po rozkliknutí možnosti „Více podrobnosti.“ Zde naleznete seznam spuštěných aplikací a procesů, které probíhají na pozadí vašeho pc. Najdete zde také podrobnosti o výkonu dané aplikace, informace spojené s procesorem, pamětí, diskem, sítí, GPU (informace o graficko procesoru), ale také spotřebu energie dané aplikace a další informace o využitých zdrojů.
 • „Výkon” - zde naleznete grafy, které v reálném čase zobrazují celkové využití centrální procesorové jednotky, paměti, disku, wi-fi síť a GPU pro váš systém. Naleznete zde i mnoho dalších podrobností o daných nastaveních. Poskytuje vám přehled o tom, jak hardware využívá systém Windows a pokudýkoli používaný software.
 • „Historie aplikace” - informuje vám o tom, kolik CPU a síťových zdrojů aplikace použily pro váš aktuální uživatelský účet, avšak netýká se to tradičních desktopových aplikací, ale nových aplikací z nabídky Store. li>
 • „Spuštění” - zde najdete seznam aplikací, které systém Windows automaticky spustí, když se přihlásíte do svého uživatelského účtu. Při tomto kroku můžete zakázat spouštěcí programy.
 • „Uživatelé” - zde se zobrazují účty, které jsou aktuálně přihlášeny do vašeho pc, a také podrobnosti o tom, kolik zdrojů využívají
 • „Podrobnosti” - jsou zde zaznamenána podrobnější informace o spuštěných procesech v pc.
 • „Služby” - správa systémových služeb a jejich momentální stav.
 • Identifikace problémů ve Správci úloh

  Výše uvedené funkce jsou doplněny o další informace, my si však blíže popíšeme ty, které přímo souvisejí s odstraňováním problémů ve vašem zařízení.

  Výkon - PROCESOR

  Na dané kartě se zobrazuje graf znázorňující využití procesu v reálném čase spolu s podrobnostmi týkajícími se paměti nebo času, kdy byl pc v provozu. Celkové využití procesoru můžete vidět ve spodní části Správce úloh. Na základě grafů můžete zjistit, zda se vyskytl problém s konkrétními jádry v procesoru. Zjistíte to následovně, pokud na jednom jádro procesoru probíhá značná aktivita, zatímco druhé je ploché, zřejmě máte vadný procesor.

  Vytváření sítí

  Tato karta zobrazuje využití aktivních síťových připojení v reálném čase ve vašem pc. Naleznete zde podrobné informace ohledně kapacity sítě, maximální rychlosti a aktuálního stavu. Pomocí této karty můžete zjistit, zda probíhá nějaká podezřelá aktivita, jako je například vysoká spotřeba šířky pásma sítě, když aktivně nestahujete soubor nebo nepřehráváte film, nebo síťová aktivita na adaptérech, které aktivně nepoužíváte, například Bluetooth. Kterýkoli z těchto příznaků může znamenat, že máte na svém počítači malware, nebo že nějaký narušitel získal přístup. V této situaci je obtížné přesně identifikovat, jaká je příčina. Nejlepší provedete, pokud spustíte kontrolu malwaru ve vašem počítači nebo se pokusíte zjistit, který proces může být za to zodpovědný.

  Uživatelé

  V této položce by se vám měl většinou zobrazit jen skutečný vlastník nebo primární uživatel pc/notebooku. V systémech, které umožňují externí připojení nebo má sdílené prostředky, je možné, že karta zobrazí i jiné uživatele. Ujistěte se, že tyto „nevítaných hostů” odpojíte. Špatnou zprávou je, že tímto způsobem může do vašeho PC vniknout i narušitel, proto je nezbytné tento škodlivý software zamezit.

  Věříme, že jsme vám přiblížili Správce úloh a obohatili vás o základní informace, které byste měli znát, pokud chcete identifikovat a řešit správné fungování vašeho počítače, případně se přesvědčit, že vše funguje správně.
  WhatsApp

  Chatovací aplikace do mobilu

  195

  Freeware

  SketchUp 19.3.253

  Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

  194

  Freeware

  Seznam filmů 1706080

  Tvorba databáze - zhlédnuté filmy

  170

  Freeware

  Cain & Abel 4.9.56

  Obnova zapomenutých hesel.

  169

  Freeware

  VLC Media Player 3.0.11

  Multimediální přehrávač

  143

  Freeware

  Skype 8.65.0.78

  Volání a chatování přes internet

  134

  Freeware

  Nokia Suite 3.8

  Synchronizace PC a mobilního telefonu

  133

  Freeware

  Microsoft Office 2016 CZ

  Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

  123

  Trial

  Bakaláři 2020

  Program pro školní administrativu

  112

  Demo

  Recepty doma 4.43

  Elektronická kuchařka plná receptů.

  105

  Freeware

  další programy »


  Nové programy

  OPTIMIK 3.51

  Tvorba plánu řezání

  Demo

  0 kB

  Tuning Car Studio 1.0

  Tuning automobilů

  Freeware

  0 kB

  PixWords (slovenský) 1.90

  Slovní hra s křížovkami do mobilních telefonů

  Freeware

  0 kB

  My Horse and Me 1.0

  Simulátor ježdění na koni (PC hra)

  Demo

  0 kB

  Real Guitar Free

  Hra na kytaru - simulátor (aplikace)

  Freeware

  0 kB

  Design Home: Lifestyle Game 1.96.091

  Interiérový designér (mobilní hra)

  Demo

  0 kB

  Farm Heroes Saga 6.13.1

  Mobilná hra s farmárskou tematikou

  Demo

  0 kB

  FocusWriter 1.8.4 64-bit

  Jednoduchý minimalistický textový editor

  Freeware

  0 kB

  Google Lens

  Rozpoznávání objektů a překlad textu

  Freeware

  0 kB

  Edraw Mind Map 7.3

  Tvorba myšlenkových map

  Freeware

  0 kB

  Rusko - český slovník 2.8.9.2

  Offline slovník do mobilního telefonu

  Shareware

  0 kB

  Microsoft SwiftKey Keyboard 9.10.10.5

  Snadné a rychlé psaní na mobilu (aplikace)

  Freeware

  0 kB

  Taxi Sim 2022 Evolution 1.3.3

  Taxi simulátor do mobilu (hra)

  Freeware

  0 kB

  PixWords 2.60

  Slovní hra do mobilu

  Freeware

  0 kB

  EasePaint Watermark Remover 1.0

  Odstranění nevhodných objektů z fotky/videa

  Freeware

  0 kB

  Zesilovač zvuku 5.2.2

  Zvýšení hlasitosti telefonu (aplikace)

  Freeware

  0 kB

  Graph Paper Maker 3.0.1

  Program pro tvorbu milimetrového papíru

  Demo

  0 kB

  About You do mobilu 6.71.0

  Online nákupní aplikace

  Freeware

  0 kB

  Freeware

  0 kB

  Life360: Najít rodinu a přátelé 23.8.0

  Aplikace pro sdílení polohy

  Freeware

  0 kB

  další nové programy »

  Nové aktualizace

  Python 3.10.2

  Výkonný programovací jazyk.

  Freeware

  26,9 MB

  Nokia Suite 3.8

  Synchronizace PC a mobilního telefonu

  Freeware

  0 kB

  Google mapy

  Aplikace Google mapy pro Android

  Ad-supported

  0 kB

  3DMark 6

  Test výkonu PC - graficky náročné hry

  Freeware

  584,8 MB

  Detwinner 2.03.001

  Hledání duplicitních či podobných souborů

  Freeware

  0 kB

  FaceApp 4.5.0.9

  Úprava / Vylepšení selfie fotky

  Ad-supported

  0 kB

  Google Chrome 107.0.5304.63

  Rychlý internetový prohlížeč

  Freeware

  84,6 MB

  Spotify

  Poslouchat hudbu online

  Ad-supported

  0 kB

  Stocard

  Aplikace pro věrnostní karty

  Freeware

  0 kB

  Norton Security 20.2.0.19

  Profesionální antivir - ochrana zařízení

  Trial

  0 kB

  BitLord 2.4.6-355

  Stahování a streamování torrentů

  Freeware

  0 kB

  Waze 4.86.0.6

  Nejlepší navigace do mobilu

  Freeware

  0 kB

  Lidl Plus 14.25.1

  Mobilní aplikace pro chytré a levnější nakupování

  Freeware

  0 kB

  VariCAD Viewer 2022-2.0

  Prohlížení, tisk a konverze CAD souborů

  Freeware

  0 kB

  VariCAD 2022-2.0

  CAD systém pro strojní inženýrství

  Trial

  0 kB

  Seznam filmů 1706080

  Tvorba databáze - zhlédnuté filmy

  Freeware

  0 kB

  NoRec Extra 4.1.0.9

  Normování jídel

  Shareware

  0 kB

  Adobe Photoshop CS5 12.0.4

  Editor obrázků a fotek

  Trial

  0 kB

  Safari 5.1.7

  Webový prohlížeč od Apple

  Freeware

  0 kB

  Recepty 3.73

  Kniha receptů.

  Freeware

  822 kB

  další aktualizace »

  logo

  11546 programů ke stažení zdarma

  Poslední aktualizace před 10 dny

  Reklama | Kontakty |

  TOPlist