Jak zaheslovat počítač? Zabezpečit je potřeba OS i disk!

14.12.2021 5:46  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Koupili jste si počítač z druhé ruky, na němž nebylo heslo, ale vy se bez něj neobejdete? Případně jste při koupi nového počítače přeskočili možnost přidání bezpečnostního hesla, ale po čase jste zjistili, že jej pro klid duše potřebujete? V obou těchto situacích se vám určitě bude hodit znalost toho, jak zaheslovat počítač, případně jak zaheslovat notebook.

Vytvoření nového hesla Windows 10

Následující postup je léty ověřenou klasikou ve snaze, jak zaheslovat PC Windows 10, a to jak ve verzi Home, tak i Professional. Jak zaheslovat počítač Windows 10? Stačí dodržet těchto pár jednoduchých kroků:

  • Otevřete nabídku Start a zvolte Nastavení.
  • Dále pokračujte na Účty a Možnosti přihlášení.
  • Klikněte na Přidat, následně budete vyzváni k zadání vámi vybraného hesla + si můžete přidat i vlastní nápovědu k heslu.
  • Vše potvrďte volbou Další a Potvrdit (pozor – hesla se musí shodovat).

Výhodou tohoto řešení zaheslování PC je skutečnost, že si takto nenastavíte heslo jenom pro sebe, ale jde i o způsob, jak zaheslovat profily na Windows ostatních uživatelů. Naopak ale nevýhodou je relativní složitost procesu.

Jak změnit stávající heslo, potažmo vytvořit nové?

Existuje ale i jeden opravdu rychlý a snadný způsob. K němu vám stačí stisknout klávesovou zkratku CTRL + ALT + DEL a z nabídky vybrat Změnit heslo. Poté už stačí opět pouze zadat heslo a svou volbu potvrdit. Jak jste už asi pochopili, tak jde nejenom o způsob, jak prvotně zaheslovat PC, ale rovněž, jak změnit heslo na PC. Už tedy víte, jak na zaheslovaný počítač.


TIP: Pro bezpečné ukládání hesel, tedy nejenom toho přístupového do PC, můžete využít bezplatné aplikace Password Manager XP pro správu hesel.

Jak na zaheslování disku?

Logicky bychom možná měli navázat sekcí, jak odblokovat zaheslovaný PC či jak otevřít zaheslovaný počítač, avšak zde bychom se pohybovali po velmi tenkém ledě, neboť takovýto návod by mohl sloužit zlodějům ve snaze odblokovat odcizený počítač. Proto zůstaňme pouze u toho, že máte možnost heslo kdykoliv změnit, případně jej obnovit - resetování hesla účtu Microsoft.

Zpátky však k zabezpečení disku, důležité je totiž zabezpečit nejenom PC, ale i všechny jeho dílčí SW a HW komponenty. Například to, jak zaheslovat složku v PC nebo jak zaheslovat aplikaci na PC se můžete dočíst v našem článku zde. K zabezpečení dat zas slouží integrovaný utilita šifrování disku Windows 10, případně můžete disk zašifrovat pomocí programu VeraCrypt nebo TrueCrypt. Stejně tak existují možnosti, jak zaheslovat přístup na disk, případně jak zaheslovat disk na PC potažmo jeho oddíly.

Jak zaheslovat a uzamknout flash disk / USB?

Jak zaheslovat externí disk, jak zaheslovat flash disk nebo jak zaheslovat USB? I to jsou klíčové bezpečnostní otázky. Abyste si vytvořili uzamykatelný flash disk, tak k tomu lze použít speciální programy umožňují zabezpečení USB.

Ověřený program na uzamčení flash disku je kupříkladu USB Secure, stejně svůj kus práce si odvede i BitLocker flash disk. Díky zaheslování USB tak nebude moci z vašeho PC snadno ukrást žádná data, a zároveň i váš flash disk bude chráněn před tím, aby do jeho obsahu nahlédli nezvaní návštěvníci.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

248

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

163

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

129

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

123

Shareware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

120

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

117

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

109

Freeware

Google Chrome 84.0.4147.125

Internetový prohlížeč od společnosti Google

75

Freeware

365 dní 7.1.0.6

Programy televizí, radií a předpověď počasí.

73

Trial

další programy »


logo

11454 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 12 hodinami

TOPlist