Jak zaheslovat složku v PC?

13.12.2021 13:07  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Pakliže si ve svém počítači ukládáte soubory s citlivými informaci, tak je určitě vhodné se porozhlédnout po nějakém jejich zabezpečení.

Nejbezpečněji bude vašim datům bezesporu ve složce, jež bude zaheslována. A právě následující článek je návodem, jak zaheslovat složku v PC. V tomto tutoriálu, jak zaheslovat složku v počítači je přitom myšleno jak na majitele Windowsů, tak i vlastníky počítačů MAC. Tedy nejenom na ně, dokonce vám prozradíme i to, jak zaheslovat složku v mobilu!

Jak zaheslovat složku v PC Windows 7?

Jak zaheslovat složku ve starších, leč stále oblíbených Windowsech 7? Prvně otevřte Průzkumník Windows a vyberte si složku, kterou budete chtít ochránit heslem, a následně klepněte pravým tlačítkem myši na tuto složku. Poté z nabídky vyberte Vlastnosti, přičemž v dialogovém okně, jež se vám na to konto zobrazí, klikněte na kartu Obecné.

Dále ještě zvolte možnost Upřesnit, kde klikněte na Šifrovat obsah pro zabezpečení dat, a svou volbu poté potvrďte tlačítkem OK. Od té doby bude pro přístup do dané složky požadováno vaše uživatelské jméno a heslo pro Windows. Toto je tedy způsob, jak zamknout složku ve Windows 7.

Jak zaheslovat složku ve Windows 10?

Na rozdíl od starších Windows, tak v nové generaci tohoto operačního systému nelze tak jednoduše zamykat systémové složky. Avšak přesto existují dvě elegantní a rychlá řešení, jak zaheslovat složku ve Windows 10. Prvním z nich je vytvoření ZIP souboru z vaší složky - to uděláte snadno kliknutím pravým tlačítkem na složku a následnou volbou Odeslat do → Složka ZIP (komprimovaná). Jak zaheslovat ZIP WIN 10?


Dvakrát klikněte na tento nově komprimovaný soubor a poté vyberte Soubor a Přidat heslo. Pak už jen vyplňte požadované informace a klikněte na Použít, a zašifrovaná složka je na světě. Jde tedy o způsob, jak zaheslovat ZIP, a zároveň na podobné bází funguje i princip toho, jak zaheslovat soubor RAR.

Programy na zaheslování složky Windows 10 a zaheslování souboru WIN 10

Druhým řešením zaheslování složky ve WIN 10 je využití programů, které vám pomohou se zabezpečením souborů uložených ve složkách. Konkrétně ve snaze, jak zazipovat a zaheslovat složku, se vám bude hodit Total Commander, jehož jednou z funkcí je právě možnost zaheslování složky. Výhodou tohoto řešení je i to, že pomocí tohoto známého softwarového programu lze zaheslovat více složek naráz.

Někdy vám ale bude postačit pouze zaheslování jednoho souboru - jak zaheslovat soubor, respektive, jak zašifrovat data, aby se k nim nedostal někdo nepovolaný? K šifrování a dešifrování dat lze použít například šikovný prográmek EncryptOnClick.

Některé aplikace už navíc mají možnost zaheslování souboru přímo integrovánu, typicky kupříkladu kancelářské aplikace. Tudíž odpověď na to, jak zaheslovat PDF, jak zaheslovat soubor v Excelu či jak zaheslovat soubor Word, najdete přímo v aplikaci obvykle při ukládání souboru.

Jak zaheslovat složku v MAC?

Zašifrování složky na počítačích MAC se provádí v systémovém nastavení skrze FileVault. Kde jej najdete? Cesta k němu je skrze Předvolby systému a Zabezpečení a soukromí. Zaheslování složky tak nemusíte příliš řešit, neboť díky šifrování jsou vaše data v bezpečí. Nicméně pokud byste chtěli nějakou “supertajnou” složku přeci jenom ochránit heslem, tak ji přidejte do Disk Utility, kde stačí pouze zvolit typ šifrování (128bitové nebo 256bitové šifrování AES) a přidat ke složce heslo. A samozřejmě vše potvrdit.

Jak zaheslovat složku v mobilu?

Trikem k tomu, jak zaheslovat složku v iPhone je k tomuto účelu použít funkci Čas u obrazovky. Ta je k nalezení v Nastavení. Aby se vybraná složka zaheslovala, tak je potřeba ji přidat do aplikací s omezeným časem pro přístup bez hesla (Limity pro aplikace). Limit nastavte na 1 minutu, což znamená, že už po 60 sekundách bude složka/aplikace bezpodmínečně požadovat heslo.

Uživatelé Androidu mají v tomto daleko více možností - skvělým způsobem, jak zaheslovat složku Android, je kupříkladu k tomu využít appku Files od Googlu.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné stahování souborů

377871

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Oblíbená akční střílečka - multiplayer hra

253136

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

219038

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizace SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163075

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Vypalování CD a DVD.

146878

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144242

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

137532

Freeware

FreeRapid Downloader 0.9u4

Hromadné stahování souborů

133921

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačítek.

128193

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prohlížení a úprava dat procesů.

121706

Freeware

další programy »

DVBViewer 5.3.1

Přehrávání a záznam digitální televize.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizace Outlooku a Gmail kalendáře.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kouzlo s digitálními fotografiemi

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikající program pro hudebníky.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizace souborů.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Instalace software ve vyhrazeném prostoru.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Uživatelské rozhraní pro PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplňek k zařízení Bluetooth.

52

Shareware

Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

Editace MPEG a authoringu DVD.

31

Trial

Nature Illusion Studio 3.60

Editor obrázků.

31

Trial

další prodávané »


logo

11388 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 9 hodinami

TOPlist