Jak zapnout / vypnout touchpad na notebooku?

22.12.2021 6:45  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Pořídili jste si k vašemu notebooku externí myš a touchpad tak pro vás ztratil využití? Máte myš k notebooku, ale občas se vám stane, že omylem zavadíte o touchpad a kurzor si tím pádem posunete jinam, než jste zamýšleli? V obou těchto případech se vám bude hodit znalost toho, jak vypnout touchpad.

Avšak nastat může i opačná situace – budete chtít opět začít používat touchpad u vašeho notebooku. I na to jsme samozřejmě mysleli, a proto na dalších řádcích najdete též rady, jak zapnout touchpad na notebooku. Stejně tak jsme se zaměřili na to, jak nastavit citlivost touchpadu, tedy jak přepnout touchpad do režimu, aby vám plně vyhovoval.

Jak vypnout touchpad Windows 10?

Při procesu vypínání touchpadu není klíčové, jaký konkrétní model notebooku vlastníte, vše totiž záleží na operačním systému a jeho verzi. Níže uvedený návod je tedy univerzální radou na to, jak vypnout touchpad na DELL noteboocích, jak vypnout touchpad Lenovo a rovněž na vypnutí touchpadu HP. Přizpůsoben je nejrozšířenější verzi Windows, tedy Windows 10, nicméně jde i o návod, jak vypnout touchpad Windows 8.

Deaktivaci touchpadu je možné provést v Nastavení notebooku. Konkrétně je k vypnutí touchpadu Win 10 provést následující kroky:

  • Klikněte na Start a z rozbaleného menu vyberte možnost Nastavení.
  • Zvolte možnost Zařízení a následně Touchpad.
  • V horní části uvidíte nastavení touchpadu, přepněte jej tedy do stavu Vypnuto.
  • Pokud chcete, aby se touchpad vypínal pouze, když je připojena myš, tak zrušte zatržení volby Při připojení myši nechat touchpad zapnutý.

Jak vypnout touchpad Windows 7? Třeba pomocí šikovného prográmku!

Obdobný proces, jak zrušit touchpad funguje i na starších noteboocích s Windows 7. Pokud by se vám to nicméně nedařilo, tak není nic snazšího než si stáhnout softwarový program, jenž vám umožní pomocí pár kliknutí vypnout touchpad. Jmenovitě doporučit můžeme například Touchpad Blocker, který dělá přesně to, co je v jeho názvu, tj. pomůže vám zablokovat touchpad, abyste předešli komplikacím s jeho neplánovaným zacházením.


Jak zapnout touchpad na notebooku?

Výhodou zapínání touchpadu je opět skutečnost, že u nejnovějších Windows funguje stejně pro modely notebooků od všech výrobců. Opět se tedy bavíme o tom, že uvedený postup je univerzální návod na zapnutí touchpadu Lenovo, zapnutí touchpadu ASUS, či jak zapnout touchpad ACER nebo případně jak zapnout touchpad LENOVO. Ve snaze zapnout touchpad tedy postupujte stejně jako ve výše přiloženém návodu, jak vypnout touchpad Windows 10, akorát s tím rozdílem, že Touchpad v Nastavení přepněte do polohy Zapnuto.

Na noteboocích HP vám celý proces může pomoci urychlit zapnutí touchpadu klávesová zkratka HP. Stačí, když do vyhledávacího pole ve Startu zadáte “myš” a následně v okně Myš – vlastnosti (zde máte i možnost, jak zapnout kurzor na notebooku) přejdete zmáčknutím klávesové zkratky CTRL+TAB do nabídky Nastavení zařízení odkud lze touchpad aktivovat.

Jak si přizpůsobit touchpad?

Jak se dostanete do Nastavení touchpadu jsme si již vysvětlili – odtamtud můžete kupříkladu ovlivnit citlivost touchpadu. Avšak existují i prográmky, které vám pomohou s přizpůsobením a zprovozněním touchpadu. Jedním z nich je kupříkladu Synaptics Touchpad Driver, který může být záchranou, kdy jste sice touchpad zapnuli, avšak ten i přesto nereaguje.

V případě, že jste zvyklí používat, jak touchpad, tak i myš, rozhodně zvažte instalaci softwarové aplikace X-Mouse Button Control, která vám umožní si tlačítka nakonfigurovat tak, aby vám plně vyhovovala - různým kombinacím stisků tlačítek lze totiž nastavit různé akce, například vypnutí monitoru, spouštění aplikace, minimalizaci okna.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

248

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

163

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

129

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

123

Shareware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

120

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

117

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

109

Freeware

Google Chrome 84.0.4147.125

Internetový prohlížeč od společnosti Google

75

Freeware

365 dní 7.1.0.6

Programy televizí, radií a předpověď počasí.

73

Trial

další programy »


logo

11454 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 14 hodinami

TOPlist