Jak zjistit verzi hardware vašeho počítače?

29.4.2022 12:29  | 
Dominika Ježová

Kategorie: Počítače a hardware

Jak zjistit informace o základní desce vašeho PC? V článku si představíme jednoduchý postup, jak zjistit verzi hardwaru a jiná specifika vašeho počítače.

Nalezení hardwaru vašeho pc může být nutné z mnoha důvodů. Jedním z nich je například zjištění, zda počítač splňuje minimální systémové požadavky, dále při kontrole kompatibility pro aktualizace, nebo při porovnávání vaší verzi počítače s jiným. Hodit se vám může také při nefunkčnosti, kdy specifika o pc mohou pomoci při řešení problému. Případně, pokud počítač používáním zpomalí, můžete zjistit, zda je možné inovovat komponentu nebo kompletně vyměnit zařízení.

Pokud chcete zkontrolovat specifika hardwaru svého pc, jako první si potřebujete být jistý svou verzí Windows, protože tím si usnadníte zjišťování celého postupu. Pokud si nejste jisti, tomuto tématu jsme se věnovali konkrétně v tomto článku - Jak zjistit verzi Windows?

Hardwarová konfigurace poukazuje na podrobnosti a nastavení systémových prostředků konkrétního počítače. Je možné zvýšit výkon hardwaru úpravou konfigurace, která zahrnují i ​​nastavení základní desky.

Jednoduchý postup krok za krokem

Lámete si hlavu nad tím, jak zjistit informace o Windows 10 ?


Bez ohledu na důvod, Windows umožňuje řadu způsobů, jak zkontrolovat specifika zařízení. V této části článku si projdeme postupem, který vám práci usnadní a díky němu budete schopni zkontrolovat hardwarová a softwarová specifika vašeho zařízení. Tento princip můžete použít pro Windows 7,8,10 i 11.

Nastavení PC

Specifika hardwaru lze zjistit prostřednictvím Nastavení. Stránka popisuje základní systémová specifika, jako je procesor, paměť, podrobnosti o instalaci systému Windows. Postup je následující:

 • 1. Prostřednictvím Startu přejděte do „Nastavení,” které symbolizuje ozubené kolečko.
 • 2. Po rozkliknutí přejděte do „Systému.”
 • 3. Klepněte na „Informace.”
 • 4. V části „Specifikace zařízení“ najdete podrobnosti o vašem počítači, jako jsou podrobnosti o procesoru, operačním systému, RAM paměť.
 • 5. Dále si všimněte tabulky „Specifikace Windows“, kde naleznete informace ohledně vašeho aktuálního vydání a verzi Windows, a také podrobné detaily ohledně instalace.

 • Poté, co si projdete jednotlivými kroky, tak pochopíte základní technická specifika vašeho počítače. U každé sekci je možnost kopírovat, která vám umožňuje informace rychle uložit a sdílet s jinými lidmi.

  Správce zařízení

  Obecné informace o hardwaru systému Windows se zobrazí také ve Správci zařízení. Jak otevřít Správce, jsme se učili v článku - zde.

  DirectX

  Diagnostický nástroj DirectX umožňuje zobrazit všechny systémové informace a uložit je do snadno čitelného textového souboru. Chcete-li přejít do programu, postupujte podle následujících kroků a podaří se vám spustit DxDiag.

 • 1. Stiskněte na klávesnici Windows + R.
 • 2. Zobrazí se vám okno „Spuštění.”
 • 3. Do textového pole napište „dxdiag“ a stiskněte „OK.”
 • 4. Po potvrzení operace vám vyskočí tabulka s názvem „Diagnostický nástroj DirectX,” kde najdete podrobnosti o počítači, procesoru, operačním systému a další informace.
 • Msinfo32

  Další možností, jak zkontrolovat pc a zjistit informace o základní desce vašeho typu počítače, můžete prostřednictvím následujícího postupu. Tato pomůcka je předinstalována v systému Windows a umožňuje vám zobrazit specifikace ohledně nainstalovaného hardwaru a softwaru.

 • 1. Stiskněte klávesnici Windows + R.
 • 2. Otevře se vám okno „Spuštění.”
 • 3. Do pole zadejte „msinfo32“ a stiskněte klávesnici Enter.
 • 4. Zobrazí se vám nové okno „Systémové informace,” kde najdete podrobné informace o vašem pc.

 • Věříme, že se vám prostřednictvím postupů, které uvádíme v článku, podařilo zjistit parametry vašeho počítače, odhalit hardware a detailně prozkoumat komponenty v PC, abyste při další práci s ním byli zkušenější.
  Adobe Flash Player 32.0

  Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

  349

  Freeware

  VLC Media Player 3.0.11

  Multimediální přehrávač

  215

  Freeware

  Format Factory 5.6.5.0

  Převod multimediálních souborů

  147

  Freeware

  Total Commander 10.0

  Souborový manažer (správa souborů)

  147

  Shareware

  TeamViewer 15.17.7

  Vzdálené ovládání PC a přístup

  132

  Freeware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulování virtuálních mechanik

  123

  Freeware

  FreeRapid Downloader 0.9u4

  Hromadné stahování souborů

  121

  Freeware

  KMPlayer 4.2.2.48

  Multimediální přehrávač

  121

  Freeware

  WinZIP 25

  Práce s archivy

  120

  Trial

  iTunes 12.3.2

  Kupování hudby a filmů na iTunes

  119

  Freeware

  další programy »


  logo

  11447 programů ke stažení zdarma

  Poslední aktualizace před 20 hodinami

  TOPlist