10 TIPŮ: Jak zrychlit pomalý počítač? Zjistěte, co vám pomůže!

25.8.2021 10:27  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Používáním ztrácí každý počítač na výkonu, po čase tedy bude potřeba najít funkční způsob, jak zrychlit počítač. A právě tipy na zrychlení počítače budou obsahem následujícího článku, kde vám poradíme, jak zrychlit PC či jak na zrychlení notebooku zdarma.

Podíváme se jak na bezplatné tipy na zrychlení PC, jež vám pomohou ve snaze, jak zrychlit počítač zadarmo, tak i na to, jak zrychlit notebook nebo PC pomocí výměny důležitých komponent.

K ověření aktuálního výkonu vašeho PC můžete využít náš soubor miniaplikací pro sledování výkonu.

Jak bezplatně zrychlit pomalý počítač?

Nastavte si nejvyšší výkon ve Windows

Nejsnazší způsob, jak zvýšit výkon PC během pár vteřin, je změna plánu napájení na maximální výkon. Tu provedete tak, že si ve Windows zapnete Ovládací panely, kde vyberete Systém a zabezpečení a následně Možnosti napájení. Posledním krokem je v nabídce Výběr zaškrtnout plán nazvaný Vysoký výkon a vše potvrdit. Samozřejmě se ale jedná o zrychlení notebooku Windows 10, které bude mít za následek snížení výdrže baterie - to je daň za vyšší výkon.


Vypněte automatické spouštění programů po startu

Problém s pomalým PC může pomoci vyřešit zakázání programům náročných na výkon se spouštět po zapnutí počítače. Jde i o způsob, jak zrychlit start Windows 10. Jak na jejich vypnutí, aby mohlo dojít ke zrychlení počítače Windows 10? Stačí vám pouze spustit Správce úloh a tam zvolit kartu Po spuštění a následně vybrat program, jenž nechcete nechat automaticky spouštět. Vše potvrdíte kliknutím na Zakázat.

Vyčistěte PC od zbytečných souborů

Zaplníte-li váš pevný disk, tak můžete čekat výraznější pokles výkonnosti PC, a to i z důvodu, že se nemají kam ukládat dočasné soubory. Skvělým způsobem, jak vyčistit a zrychlit notebook a jak vyčistit a zrychlit počítač, je použití některého k tomu určených programů - rozhodně tedy nemusíte trávit dlouhé hodiny tím, že byste mazali soubor po souboru. Známý je především CC Cleaner, jenž vám pomůže se zbavením se nevyužívaných souborů a s optimalizací výkonu. Za vyzkoušení stojí nicméně i zrychlení počítače program Duplicate Cleaner.

Vraťte PC do továrního nastavení

Novější Windows umožňují vrátit počítač do továrního nastavení, aniž byste při tom přišli o vaše důležité soubory. Ve snaze, jak zrychlit notebook Windows 10 a jak zrychlit počítač Windows 10 uvedením do továrního nastavení vám bude stačit provést následující kroky:

  • Klikněte na Start a zvolte Nastavení.
  • Z nabídky vyberte Aktualizace & zabezpečení a následně zvolte Obnovení.
  • V sekci Částečné obnovení počítače, které neovlivní soubory klepněte, klikněte na Spustit.

Aktualizujte Windows

Vývojáři operačních systémů přicházejí neustále s aktualizacemi a vylepšeními, jak zrychlit pomalý počítač. Příčinou pomalejšího chodu vašeho PC či notebooku tedy může být to, že v něm máte zastaralý systém. Nainstalování nejnovější aktualizace Windows vám tedy pomůže zvýšit výkon notebooku.

Vypněte indexaci souborů

Počítač ve volné chvilce, kdy není vytěžován, si třídí soubory v paměti - provádí takzvanou indexaci souborů. To však klade velký důraz na disk i operační paměť, proto se pro zrychlení počítače free vyplatí tuto indexaci vypnout. Zvýšit výkon notebooku pomocí vypnutí indexace souborů lze ve Vlastnostech disku na kartě Obecné. Ke zrychlení PC Windows 7 se nejsnadněji k vlastnostem disku dostanete přes Tento počítač.

Vypněte animace a efekty

Stejně jako bez indexace souborů, tak se při běžném používání počítače obejdete i bez všech animací a efektů, jež jsou defaultně aktivovány a spouštějí se například při každém přepnutí se mezi okny - to ale zbytečně snižuje výkon PC. K jejich vypnutí přejděte do Upravit vzhled a výkon systému Windows a následně vyberte možnost Nastavit s cílem dosažení nejlepšího výkonu.

Co si pořídit pro zrychlení pomalého počítače?

Kupte si rychlejší procesor

Vliv na rychlost počítače má především procesor, jenž se z největší části podílí na výpočetní rychlosti celého PC a zároveň se stará o řízení dalších částí počítače - zjednodušeně řečeno jej můžeme označit za mozek celého PC. Pokud vás tedy zajímá, jak si zrychlit PC koupí nové komponenty, tak nejlepší volbou je určitě pořízení rychlejší procesoru. Při výběru se řiďte zejména frekvencí procesoru - čím je vyšší, tím procesor dokáže zpracovat více výpočtů za sekundu. Ti zkušenější z vás se dokonce mohou vrhnout do přetaktování procesoru - jde o způsob, jak zrychlit procesor.

Investujte do RAM paměti

S navýšením výkonu pomalého počítače vám rozhodně pomůže, když si do něj pořídíte RAM paměť s větší kapacitou. Větší kapacita RAM paměti se totiž postará o rychlejší zapisování a čtení dat a svižnější spouštění programů, což zákonitě povede ke zrychlení PC Windows 10.

Nová grafická karta vám pomůže se zrychlením PC her

Patříte-li mezi fanoušky her a nedostatek výkonu pociťujete především během hraní, tak vás určitě bude zajímat, jak zrychlit PC na hry. Nejefektivnějším způsobem, jak zrychlit hry na PC je pořízení nové grafické karty. Obzvláště v situaci, kdy má vaše PC či notebook pouze integrovanou grafickou kartu - ta často nenabízí dostatečný výkon k hraní nejnovějších titulů. Investovat do lepší grafické karty se vyplatí i v situaci, kdy se vám sekají videa ve vyšším rozlišení.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

248

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

163

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

129

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

123

Shareware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

120

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

117

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

109

Freeware

Google Chrome 84.0.4147.125

Internetový prohlížeč od společnosti Google

75

Freeware

365 dní 7.1.0.6

Programy televizí, radií a předpověď počasí.

73

Trial

další programy »


logo

11454 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 14 hodinami

TOPlist