Nefunguje zvuk na notebooku nebo počítači! Co dělat?

21.2.2022 11:35  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Zvuk na počítači je opravdu důležitý, především při hraní her nebo sledování filmů, kde dotváří estetickou složku. Pokud ovšem nefunguje správně, může to kazit celkový dojem.

Nefunkčnost zvuku na vašem notebooku nebo počítači může být občas velmi nepříjemná. Je však důležité zjistit důvod, proč vám počítač nepřehrává zvuk. Problémů může být několik a navíc se mohou od sebe zásadně lišit. Je rozdíl, zda vám tedy nefungují reproduktory na počítači, nebo vám zvuk nejde například do sluchátek po jejich připojení do notebooku či počítače. Nejprve vyzkoušejte všechny situace, zkuste připojit a odpojit zvuková zařízení, počítač restartovat a zjistěte, kdy vám zvuk (ne)funguje.

Nefungují reproduktory na notebooku

Nejprve si přiblížíme, co dělat v případě, kdy vám notebook nepřehrává zvuk přes zabudované reproduktory.

  • Zkontrolujte si hlasitost – V první řadě zkontrolujte hlasitost na notebooku. Na hlavním panelu (dolní lišta na obrazovce) vpravo se nachází ikonka reproduktoru, klepněte na ni levým tlačítkem myši. Zobrazí se vám malé okno, které zobrazuje hlasitost zvuku. Nastavte si hlasitost tak, jak vám vyhovuje. Novější notebooky již mají ovládání hlasitosti pomocí funkčních klávesových zkratek (F1, F2,...), na kterých se nachází symbol reproduktoru a také s nimi lze regulovat hlasitost zvuku. Někdy je však třeba stisknout na klávesnici pomocnou klávesu Fn a poté klávesu s reproduktorem.
  • Zkontrolujte směšovač hlasitosti – Klepněte levým tlačítkem myši opět na ikonku reproduktoru na hlavním panelu a zvolte „Otevřít směšovač hlasitosti“. Otevře se vám okno, kde vidíte všechny aplikace, které přehrávají zvuk. Zkontrolujte, zda náhodou není při nějaké aplikaci ztišený zvuk.
  • Zkontrolujte výstup reproduktoru – Otevřete „Nastavení zvuku“, ke kterým se dostanete stejným postupem, jako u předchozího bodu. Zobrazí se vám nové okno, kde můžete hned vidět sekci „Výstup“. Zkontrolujte pomocí výběru, zda máte nastaveno „Reproduktory/sluchátka“.
  • Pomozte si tlačítkem „Řešení problémů – Pokud jste zkontrolovali všechny předchozí možnosti a přesto vám nejde zvuk, můžete kliknout na ikonku „Řešení problémů“. Systém začne sám zjišťovat, co nefunguje správně. Po chvíli byste měli obdržet hlášení, v čem může být potenciální problém.
  • Aktualizujte Windows – Někdy se může stát, že vám při řešení problému s nefunkčním zvukem může pomoci právě aktualizace zařízení.
  • Restartujte zvukové služby – Pokud se problém nevyřešil žádným z předchozích tipů, můžete zkusit restartovat zvukové služby. Do vyhledávače na hlavním panelu napište „Služby“ nebo „Services“ a klepněte na první možnost. Otevře se vám nové okno, kde najdete všechny služby, přejděte níže v seznamu a najděte „Windows audio“. Klepněte na tuto možnost pravým tlačítkem myši a zvolte „Obnovit“ nebo „Restart“. Totéž udělejte iu možnosti „Windows Audio Endpoint Builder“

Pokud jste vyzkoušeli všechny možnosti a přesto vám zvuk na notebooku nejde, můžete zkusit obrátit se na nějakého odborníka nebo vyhledat pomoc prostřednictvím autorizovaného servisu.

Nefunguje zvuk přes připojené zařízení

Někdy se může stát, že vám nejde zvuk přes reproduktory nebo sluchátka, která máte připojená k vašemu počítači.


  • Zkontrolujte konektor připojení – Důležitý je připojovací kabel zkontrolujte jej, zda není slabě zastrčený do portu nebo nějak uvolněný. Pokud jste si jisti, že je kabel v pořádku, zkontrolujte, zda zapojujete kabel do správného portu. Většinou se u počítačů používá samostatný konektor na mikrofon a na reproduktory nebo sluchátka. Rozlišit je můžete většinou podle barvy (zelený – reproduktory nebo sluchátka, růžový – mikrofon) nebo symbolu (mikrofon, reproduktor). Notebooky mají většinou jen jeden konektor, proto je třeba si pořídit redukci.
  • Aktualizace ovladačů zvuku – Aktualizace ovladačů může také někdy pomoci. Do vyhledávače na hlavním panelu napište „Správce zařízení“. Otevře se vám okno, kde rozbalte možnost „Ovladače zvuku, videa a her“. Následně najděte název zařízení, které jste připojili, klikněte na název pravým tlačítkem myši a zvolte „Aktualizovat ovladač“. Dále klikněte na možnost „Automaticky vyhledat ovladače“, pokud nějaká aktualizace existuje stáhne se vám a nainstaluje se.

Občas můžete narazit na problém, že vám nejde zvuk z počítače na TV. V tomto případě zkontrolujte, zda jste dobře připojili notebook nebo počítač. Když vám však nefunguje žádná z výše uvedených možností, budete nuceni dát váš notebook nebo počítač do opravy nebo se poradit s technikem. Pokud máte počítač nebo notebook v záruce, doporučujeme přístroj reklamovat.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

215

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

179

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

155

Shareware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

112

Freeware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

106

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

104

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

104

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

78

Freeware

uTorrent 3.5.5

Torrent klient na stahování souborů

73

Freeware

další programy »


logo

11453 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 11 dny

TOPlist