Server DNS neodpovídá? Poradíme vám, co dělat!

20.8.2021 10:48  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Jste si jistí, že vaše Wi-Fi 100% funguje, ale vám se přesto nedaří připojit se k webovým stránkám? Na vině bude s největší pravděpodobností neodpovídající server DNS. Co je to DNS a co dělat, když server DNS neodpovídá?

Jedná se zjednodušeně řečeno o funkcionalitu, která zjistí IP adresu daného internetového serveru a tu následně upraví do podoby internetové domény, jíž lze pohodlně zadat do internetového prohlížeče. Když ale server DNS neodpovídá, tak spojení není možné navázat, potažmo se vrací chybná DNS adresa. Chtěli byste se dozvědět více o tom, co je DNS server a DNS protokol? Poté klikněte zde.

Jak diagnostikovat problém s neodpovídajícím DNS serverem?

Co je DNS už víte, nyní se vrhněme do jeho opravy. Před tím, než ji ale zahájíte, tak musíte identifikovat to, zdali je na vině skutečně neodpovídající DNS server. O tom, že server DNS není k dispozici se můžete přesvědčit ve Windows pomocí Diagnostiky sítě - stačí kliknout na ikonku síťového připojení v pravém dolním rohu a zvolit možnost Odstranit potíže. Pokud je chyba skutečně v DNS, obratem se vám o tom zobrazí chybové hlášení.

K analyzování problémů s DNS můžete využít i praktického pomocníka v podobě softwarového nástroje DNS Tool, který vám umožní po spuštění testu najít všechny DNS servery a adresy, a zjistit, kde přesně je závada.

Posledním krokem, než se pustíte do samotné opravy DNS, by mělo být otevření příkazového řádku a vyzkoušení dotazu ping 8.8.8.8, který by v případě problému s DNS měl proběhnout v pořádku. V opačném případě je problém v síti, nikoliv v DNS. Se sledováním přenosů paketů DNS vám může pomoci i program DnsEye.


Vyřešit problém by měla změna DNS adresy

Nejefektivnějším způsobem, jak opravit DNS je ruční změna adresy DNS serveru ve Windows. Jak na ruční nastavení DNS Windows 10?

  • Otevřete Ovládací panely a následně vyberte možnost Centrum síťových připojení a sdílení.
  • Dalším krokem nastavení DNS je výběr možnosti Změnit nastavení adaptéru, kde následně najděte vaše internetové připojení.
  • Klikněte na něj pravým tlačítkem, vyberte Vlastnosti a poté k DNS nastavení zvolte v záložce Sítě - Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4) a pokračujte na Vlastnosti.
  • Zvolte možnost Použít následující adresy serverů DNS, kde jakožto primární DNS vyplňte DNS 8.8.8.8 a jako alternativní server pak 8.8.4.4. Vše potvrďte tlačítkem OK.

Kdybyste tímto postupem nebyli úspěšní ve snaze, jak nastavit DNS, aby opět fungovalo, tak můžete v posledním kroku místo Google DNS zadat adresy OpenDNS - ty jsou 208.67.222.222 pro upřednostňovaný server a 208.67.220.220 pro alternativní DNS server. Případně můžete vyzkoušet i některou ze seznamu veřejných DNS adres.

Zkuste restartovat modem

Chyba DNS může být způsobena i problémy s modemem. Nesprávné může být jak nastavení DHCP, tak pochybení může vzniknout i ve snaze, jak nastavit DNS na routeru - ano, DNS se dá měnit i v samotném routeru, příkladem budiž Starnet nastavení DNS, nicméně pokud vám nepomůže nastavení DNS ve Windows, tak je malá šance, že nastavení DNS na routeru něco změní.

Každopádně za pokus stojí restartování PC a modemu. Při restartu zkuste modem odpojit na chvíli (cca 30 vteřin) i od elektřiny. Jmenovitě vám to může pomoci, když neodpovídá:

  • O2 DNS server
  • Poda DNS server
  • Starnet DNS server
  • Vodafone DNS server

Jaké další příčiny mohou způsobovat, že DNS neodpovídá?

Chyba DNS serveru může být způsobena celou řadou dalších příčin. Co konkrétně se může zapříčinit o to, že DNS neodpovídá? Na vině může být třeba antivirus, jenž vám v rámci ochrany zablokuje přístup k webu. Stejně tak omezení přístupu k webové stránce může způsobit i škodlivý malware.

Dále problém může vznikat v důsledku aktivního připojení k VPN, které má špatné DNS nastavení, případně kvůli vadnému nastavení prohlížeče. Chyba může být i v poškozeném ethernet kabelu nebo za ni může poskytovatel připojení. Avšak ve většině případů je neodpovídající DNS server zapříčiněn špatným nastavením buď ve Windows či v routeru a lze jej snadno opravit pomocí výše uvedeného postupu.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

248

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

163

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

129

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

123

Shareware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

120

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

117

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

109

Freeware

Google Chrome 84.0.4147.125

Internetový prohlížeč od společnosti Google

75

Freeware

365 dní 7.1.0.6

Programy televizí, radií a předpověď počasí.

73

Trial

další programy »


logo

11454 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 13 hodinami

TOPlist