TOP 5 nejlepších CAD programů zdarma

14.2.2022 15:33  | 
Sosej.cz

Kategorie: Software

Přinášíme nejlepší 2D a 3D kreslící programy zcela zdarma, které se využívají zejména v architektuře a strojírenském průmyslu.

CAD software se využívá zejména k projektování ve strojírenství, architektuře, stavebnictví a dalších průmyslových odvětvích. Jedná se o usnadněné modelování prostřednictvím počítače. Uživatelé jej využívají k rýsování ve 2D prostoru a vytváření různých výkresů. Také se využívá i pro výrobu 3D modelů, které se následně tisknou. V téměř všech CAD programech se vaší kreativitě skutečně meze nekladou a můžete si naprojektovat jakýkoli model od základů. Pokud přemýšlíte nad tím, že byste se chtěli naučit pracovat v nějakém CAD programu, nabízíme vám 5 nejlepších CAD programů na trhu, které jsou dostupné zcela zdarma.

1. TinkerCAD

TinkerCAD je online program od společnosti Autodesk (tvůrce AutoCADu), který nabízí vytváření modelů pro 3D tisk. Tento jednoduchý kreslící program je určen pro úplné začátečníky, kteří se chtějí naučit modelovat 3D objekty. Software obsahuje několik základních geometrických tvarů, které můžete na sebe jakkoli umístit dle vlastního uvážení. Pro používání programu není nutná žádná instalace. Stačí se přihlásit pomocí platné e-mailové adresy a můžete začít pracovat. TinkerCAD obsahuje také svůj vlastní cloud, tedy úložný prostor, takže se nemusíte bát, že své vytvořené projekty nedopatřením ztratíte. Program je schopen importovat tvary ve třech formátech: STL, OBJ – pro 3D tvary a SVG – pro 2D tvary. Program exportuje modely ve formátu STL a OBJ připravené pro 3D tisk. TinkerCAD umožňuje sdílet vytváření modelů v reálném čase, což je výhodou pro vzdělávací proces.

2. FreeCAD

Dalším CAD programem je FreeCAD. Tento program je parametrický, což znamená, že se můžete vrátit do jakéhokoli bodu ve vašem návrhu a jednoduše jej upravit nebo změnit jeho parametry, a tím vytvořit jiný model. FreeCAD umožňuje vytvoření 2D modelů, které později můžete převést do 3D a naopak. Program vám nabízí možnost navrhovat reálné objekty jakékoli velikosti. Jelikož se jedna o open-source software, uživatelé si mohou přizpůsobovat svou práci podle sebe a také pracovat na vylepšení softwaru. Program je dostupný pro všechny platformy (Windows, Mac, Linux). I když je FreeCAD jedním z jednodušších programů na kreslení a je určen pro začátečníky, oblíbí si jej i zkušenější CAD uživatelé. FreeCAD si můžete stáhnout na svůj počítač podle operačního systému na jejich oficiální stránce. U tohoto programu je nutná instalace.

3. SketchUp

Program Sketchup je zaměřen především na modelování ve 3D prostoru, ale umožňuje i kreslení ve 2D prostoru. Využijí jej uživatelé z různých průmyslových odvětví, jako například inženýři, architekti nebo designéři videoher. Rozhraní tohoto programu je jednoduché, proto si jej oblíbí i začátečníci, kteří nemají s modelováním zkušenosti. Program nabízí bezplatnou verzi SketchUp Make vhodnou pro osobní a vzdělávací účely, ve které je open-source knihovna modelových sestav a také 3D Warehouse – rozsáhlá kolekce 3D modelů od jiných uživatelů, což usnadňuje práci ve Sketchupu. Pro zkušenější designéry je zde placená verze PRO s různými rozšířeními, která začíná na částce přibližně 9.000 Kč / rok. Uživatelé si ji mohou vyzkoušet na 30 dní zdarma. Software je dostupný pro operační systém Windows a Mac.


4. OpenSCAD

OpenSCAD je bezplatný CAD software s otevřeným zdrojovým kódem zaměřený na vytváření pevných 3D modelů. Tento program je určen pro zkušenější uživatele, kterým více vyhovuje programování. Jedna z klíčových vlastností programu je, že jde o 3D modelář založený na skriptech, který používá svůj vlastní jazyk. To neumožňuje uživatelům snadno interaktivní upravovat svůj model pomocí počítačové myši. Jelikož program vyžaduje větší znalost pohybování se ve zdrojovém kódu, OpenSCAD se nedoporučuje designérům a architektům. Uživatelé jej mohou využít k modelování částí strojů nebo jiných typů mechanických částí. Program je dostupný pro Windows, Mac i Linux. OpenSCAD umožňuje importovat a exportovat formáty STL a OFF, které jsou určeny pro 3D tisk.

5. LibreCAD

Dokud výše uváděné programy nabízely modelování ve 3D, LibreCAD tuto možnost nenabízí. Jedná se o rýsovací program, který umožňuje kreslení jen ve 2D prostoru. Využívají jej však i někteří grafici a architekti. Tento CAD program byl primárně určen pro Linux. Nyní však naleznete také verzi pro Windows. Uživatelé si ho oblíbili, protože práce v něm je velmi jednoduchá i pro začátečníky nebo takzvané občasné uživatele. LibreCAD, jako každý dobrý CAD program, podporuje vkládání, úpravu, vytváření a mazání bloků. Rovněž podporuje vkládání obrázků ve všech formátech (jpg,gif, png, svg, tif, bmp a mnoho dalších). Výhodou programu je, že nabízí také český jazyk, takže se nemusíte bát, že něčemu nebudete rozumět.

Většina aktivních uživatelů využívá při své tvorbě program AutoCAD, který je nejznámějším z prostředí CAD softwarů. I kvůli tomu je tento program zpoplatněn a jeho cena začíná na úrovni 13.500 Kč / rok. Studenti, kteří studují architekturu, design a jiná odvětví, při kterých s projektováním přicházejí do kontaktu, mají během svého studia možnost využívat právě AutoCAD bezplatně. Pro ty z vás, kteří jste jen fanoušky 3D modelování a rádi si něco namodelujete nebo si to chcete jen vyzkoušet, doporučujeme využít jeden z výše uvedených programů, které jsou s AutoCADem velmi podobné a usnadňují práci při modelování.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

215

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

179

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

155

Shareware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

112

Freeware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

106

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

104

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

104

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

78

Freeware

uTorrent 3.5.5

Torrent klient na stahování souborů

73

Freeware

další programy »


logo

11453 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 11 dny

TOPlist