Co to je VPN?

23.2.2020 20:57  | 
Sosej.cz

Kategorie: Software

Co to je VPN? VPN je aplikace, která vám zajistí soukromí, zajistí bezpečí a otevře i blokované stránky. Vaše osobní údaje, e-maily, firemní korespondence a také historie vyhledávání se prostřednictvím VPN stanou pro zbytek virtuálního světa neviditelnými.

VPN zkratka

VPN - zkratka, o které byste měli vědět více, v zájmu vlastního bezpečného surfování po internetu. VPN je anglická zkratka slov Virtual Private Network, tedy virtuální privátní síť:

  • Virtuální - zajišťuje spojení s jakýmkoli počítačem či internetovou stránkou, kdekoli na světě.
  • Private (= soukromá) - komunikace mezi dvěma počítači nebo vámi a webovou stránkou je šifrována a nikdo bez autorizace se tam nedostane.
  • Network (= síť) - VPN využívá síť serverů, které jsou umístěny po celém světě.

Co je to VPN

VPN je služba, s jejíž pomocí je připojení na internet bezpečné a soukromé. Možná si to ani neuvědomujete, ale internet není moc bezpečné místo. Poskytovatel připojení k internetu může vidět vaše osobní údaje. Otevřené veřejné Wi-Fi, ať už v baru, kde sedíte, v hotelích nebo v obchodních domech, jsou sice dnes standardem, ale zároveň i nejnebezpečnějším místem ohledně ochrany osobních údajů. Vaše IP adresa, osobní údaje, historie webových stránek, které jste navštívili, ... Vše je při surfování na internetu otevřené. Opačná strana (počítač, stránky, se kterými komunikujete) a také poskytovatel internetu má přístup k vašim datům. VPN síť vytvoří spojení mezi dvěma počítači, ke kterému nemají přístup neautorizovaní uživatelé. Počítač, se kterým jste spojeni, vás nevidí, ale VPN server, ze kterého se spojení uskutečnilo. Pro bezpečný internet měli byste si své soukromí více chránit a právě to vám může VPN poskytnout. Právě v tom je VPN meaning nebo v našem smyslu VPN - poskytuje uživatelům bezpečí a zajišťuje jim soukromí. Tato síť vytvoří virtuální linku mezi dvěma počítači, ať jsou kdekoliv na světě. V rámci této linky je možné navázat další síťové spojení. Vytvoření VPN sítě zajistí bezpečné spojení mezi firmou a vzdálených firemních zaměstnanců (ekonomů, obchodní cestující, ...). VPN takto umožní přístup k firemní síti i zaměstnancům pracujícím z domu.

Jak funguje VPN?

VPN vám poskytne bezpečnou komunikaci na internetu. Z vašich osobních údajů se dostane druhé straně jen to, co sami budete chtít poskytnout. VPN cs vytvoří bezpečnou připojení do firemních síti a zajistí bezpečnou komunikaci mezi klientem a zákazníkem či firmou. Princip tohoto softwéru je zcela jednoduchý - šifry. Data z počítače jsou prostřednictvím VPN client zašifrovány a odeslány přes poskytovatele internetu na VPN server. Ten data rozšifruje a pošle k cíli (na stránku, se kterou komunikujete). Do tohoto virtuálního spojení se nikdo jiný nedostane, pokud nebude mít autorizaci. VPN připojení zajistí dostatek soukromí každému, kdo ho použije. Naše IP adresa je v bezpečí ... a co ta vaše? K zajištění bezpečného spojení VPN používá protokoly. Protokoly VPN jsou většinou od společnosti Microsoft, která neustále pracuje na jejich vývoji a zlepšování. Můžete si vybrat, který protokol chcete používat - vyberte si ten nejbezpečnější (Open VPN, IKEv2). Takovou VPN ochranu můžete mít i v mobilu. Mobilní zařízení se dnes těší velké oblibě, proto je ideální pokud máte VPN v mobilu.

Na co se VPN používá?

VPN síť nemusíte používat jen na ochranu osobních údajů, její využití je mnohem širší, konkrétně:

 

Změna IP adresy

Na světě je více než 150 VPN serverů. Můžete si vybrat, prostřednictvím kterého se k internetu připojíte. Tvoje, vaše a i moje IP adresa bude pro ostatní uživatele internetu neznámá, stejně jako i místo, kde se právě nacházíte.


Šifrování komunikace

VPN používá 256 bitové šifrování. Pokud se připojíte na otevřené veřejné Wi-Fi, osobní údaje (e-maily, obchodní transakce, hesla, ...) nedokáže nikdo zachytit. Protokoly VPN se o bezpečnou a nikým nerušenou komunikaci postarají i na veřejných prostranstvích. Nemusíte se obávat náhodného či cíleného úniku obsahu vašich zpráv či osobních údajů. Tyto protokoly odesílané zprávy zašifrují a přijaté dešifrují. Mezi nejčastěji používané protokoly VPN patří: PPTP. L2TP / IPSec, OpenVPN, IKEv2 a SSTP.

Stahování souborů

VPN torrent vám umožní stáhnout si i velké soubory (hudba, videohry, filmy, ...) rychle a bez omezení. A co se týče sdílení souborů? Máme dobrou zprávu i pro vás. Pokud se rozhodnete sdílet soubory a nepoužijete VPN, riskujete, že cizí osoby budou znát vaší IP adresu … Nicméně pokud budete obsah sdílet přes síť VPN, vaše anonymita bude zachována.

Vyhněte se zákazům a blokování

V některých zemích jsou určité internetové stránky blokovány. Pokud se v jedné z těchto zemí nacházíte a nemáte přístup k Facebooku, Skype, Gmailu, ... stačí, když se připojíte k serveru VPN v jiné zemi, která tyto stránky neblokuje a můžete začít vesele surfovat na blokovaných url adresách. Takto se můžete dostat i na webové stránky, které se rozhodli majitelé z vlastní iniciativy, či díky zákonům konkrétní země blokovat.

Zajistěte si soukromí

Špehování, ať už správcem sítě, poskytovateli internetových služeb či nadřízenými ve společnosti se dá pomocí sítě VPN stopnout. Připojení na internet přes VPN server udrží vaše surfování na internetu v anonymitě. Nikdo nezjistí, co jste na počítači dělali, které stránky jste navštívili a ani co a zda vůbec jste něco stahovali. Ochrana VPN se určitě vyplatí, pokud se v práci během přestávky nudíte.

Nejlepší VPN, jakou vybrat?

Pokud vám jde na nervy reklama, která na vás číhá všude, kam se pohnete (ve virtuálním světě) zakažte jí to. VPN umožňuje utajit svou opravdovou polohu, místo kde se nacházíte. Díky tomu bude pro prohlížeč stále obtížnější zobrazit vám cílenou reklamu na základě vaší polohy. V závislosti na připojení k serveru VPN se pro internetový svět budete jednou nacházet v jižní Evropě, následně v severní Americe, případně i v Asii. Takto vám poskytne VPN ochranu před nechtěnou reklamou a možná i špatným a nevýhodným nákupem dovolené, kterou (kdybyste reklamu neviděli) nekoupili.

Nord VPN

Nord VPN má viac ako 5.500 serverů v 60 - ti zemích světa, což je nejvíce než konkurence. VPN od Nord je nejlevnější VPN na trhu a také proto má nejvíce uživatelů. Poskytuje maximální možnou bezpečnost, takže můžete klidně surfovat na internetu, posílat či stahovat soubory a také obchodní e-mail a podporuje i živý chat. Nemusíte se obávat o své osobní údaje a pomocí Nord VPN se můžete připojit i přes otevřené / veřejné Wi-Fi kdekoliv se právě nacházíte. Tato aplikace je vhodná, jak pro počítače a notebooky, tak i pro iOS či Android.

Express VPN

Další velmi používanou síť VPN je Express VPN. Rychlost, bezpečí a mnoho serverů (více než 3.000) po celém světě řadí tuto aplikaci k nejlepším ve svém oboru. Jde o placenou VPN služubu, ale bezpečí a ochrana osobních údajů za tu cenu určitě stéjí. Nemusíte hledat VPN Windows, či VPN Mac. Tuto aplikaci lze používat i v PC, noteboocích s operačním systémem Windows, Mac či Linux, prohledávače Chrome a Firefox a mobilních zařízeních - Android a i iOS.

Avast VPN

Avast VPN na rozdíl od předchozích VPN, které používají protokol P2P používá protokol Open SSL. Po zapnutí sítě VPN se vaše komunikace začne šifrovat a vy můžete bezpečně surfovat na internetu, aniž byste po sobě v tomto virtuálním světě zanechali nějakou stopu. Avast je český software, který nabízí vysokou kvalitu za velmi rozumnou cenu.

AVG VPN

Často používáte online platby, bankovnictví, nebo nechcete, aby někdo jiný viděl historii vyhledávání na počítači? Stáhněte si AVG VPN a o své soukromí se již obávat nemusíte. Vaše IP adresa, poloha, sdílení souborů, stahování - to vše zůstane před nežádoucími zvědavci utajeno. Opět se jedná o český software, který se řadí mezi absolutní špičky tohoto oboru.

VPN free

Placené VPN nabízející možnost zkusit si jejich používání na určítý čas zdarma. Teprve později se rozhodnete, zda a která síť VPN vám nejlépe vyhovuje a můžete si ji zaplatit. VPN zdarma (free) můžete mít také, je ale otázkou kolik soukromí vám zajistí. Také se zaměřte na rychlost, abyste při chatování nemuseli čekat delší dobu na odeslání a přijímání zpráv. Pokud tuto službu plánujete používat, může vám vystačit i omezená verze - VPN zdarma. Nebudete muset tak platit za službu, kterou potřebujete použít jen jednou za čas. Počítejte ale s tím, že používají slabší protokol PPTP, mají méně serverů, které využívá více osob, takže datové přenosy budou pomalejší.

VPN připojení

Pokud vás napadla otázka jak si vytvořit VPN, čtěte dále. V první řadě musíte vytvořit profil sítě VPN (pokud máte operační systém Windows VPN, tak je jeho součástí, stačí si jen profil VPN sitě zapnout). Z Microsoft Store si stáhněte aplikaci VPN, kterou chcete používat. Následně klikněte na Start - Nastavení - Síť a internet - Síť VPN - Přidat VPN připojení. Poté vyplňte údaje:

  • Poskytovatel sítě - Windows
  • Název připojení - zadejte výraz (pojmenování připojení VPN) – nechte si ho zapamatovat, abyste ho příště nemuseli hledat, až se zase budete chtít připojit
  • Název nebo adresa serveru - vypište název VPN serveru
  • Typ VPN - zvolte druh připojení. Konkrétně jde o typy VPN připojení, který používá vaše VPN (ta, kterou jste si stáhli jako aplikaci).
  • Typ přihlašovacích údajů - heslo, jméno, příp. certifikát
  • Nakonec klikněte na tlačítko Uložit.

Připojit se k vytvořené síti je už jednoduché: Klikněte na ikonu Síť - vyberte připojení VPN - klikněte na tlačítko Připojit. Pokud to bude nutné, zadáte své přihlašovací údaje. Pokud jste vše udělali správně, podařilo se vám vytvoření a nastavení VPN sítě + jste na ni i připojeni. Odteď je vaše surfování na internetu mnohem, mnohem bezpečnější než dosud!

Bezpečnost na internetu

O bezpečném používání internetu se všude hodně píše, a přesto si málokdo z nás dává pozor. Vybílené účty, odhalení osobních údajů, útoky hackerů, odcizení osobních fotek, které má většina z nás v počítači, ... Dokud se nás to netýká osobně, bezpečnosti mnoho pozornosti nevěnujeme. O svou internetovou bezpečnost a soukromí se obávat nemusíte, pokud používáte VPN připojení. Stačí věnovat této službě pár minut a připojení na internet bude pro vás bezpečné, ať jste kdekoli. Stáhněte si VPN do svých počítačů a mobilních zařízení a otevřené veřejné Wi-Fi sítě pro vás nebudou hrozbou. O vaše soukromí a bezpečnost se postará VPN síť. Komunikace s firmou bude rychlá a také bezpečná díky zajištěnému virtuálnímu spojení mezi počítačem zaměstnance doma a firemní sítí. Nečekejte, až se stanete obětí s prázdnou kreditní kartou. Nečekejte, dokud si někdo zjistí vaše osobní údaje, ... Sáhněte po službě VPN ještě dnes. VPN meaning neboli VPN je jednoduchá služba, která poskytuje uživatelům bezpečí a zajišťuje jim soukromí ve světě internetu.
WhatsApp

Chatovací aplikace do mobilu

195

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

184

Freeware

Cain & Abel 4.9.56

Obnova zapomenutých hesel.

153

Freeware

Seznam filmů 1706080

Tvorba databáze - zhlédnuté filmy

148

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

143

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volání a chatování přes internet

134

Freeware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

123

Trial

Nokia Suite 3.8

Synchronizace PC a mobilního telefonu

117

Freeware

Recepty doma 4.43

Elektronická kuchařka plná receptů.

105

Freeware

Bakaláři 2020

Program pro školní administrativu

100

Demo

další programy »


Nové programy

OPTIMIK 3.51

Tvorba plánu řezání

Demo

0 kB

Tuning Car Studio 1.0

Tuning automobilů

Freeware

0 kB

PixWords (slovenský) 1.90

Slovní hra s křížovkami do mobilních telefonů

Freeware

0 kB

My Horse and Me 1.0

Simulátor ježdění na koni (PC hra)

Demo

0 kB

Real Guitar Free

Hra na kytaru - simulátor (aplikace)

Freeware

0 kB

Design Home: Lifestyle Game 1.96.091

Interiérový designér (mobilní hra)

Demo

0 kB

Farm Heroes Saga 6.13.1

Mobilná hra s farmárskou tematikou

Demo

0 kB

FocusWriter 1.8.4 64-bit

Jednoduchý minimalistický textový editor

Freeware

0 kB

Google Lens

Rozpoznávání objektů a překlad textu

Freeware

0 kB

Edraw Mind Map 7.3

Tvorba myšlenkových map

Freeware

0 kB

Rusko - český slovník 2.8.9.2

Offline slovník do mobilního telefonu

Shareware

0 kB

Microsoft SwiftKey Keyboard 9.10.10.5

Snadné a rychlé psaní na mobilu (aplikace)

Freeware

0 kB

Taxi Sim 2022 Evolution 1.3.3

Taxi simulátor do mobilu (hra)

Freeware

0 kB

PixWords 2.60

Slovní hra do mobilu

Freeware

0 kB

EasePaint Watermark Remover 1.0

Odstranění nevhodných objektů z fotky/videa

Freeware

0 kB

Zesilovač zvuku 5.2.2

Zvýšení hlasitosti telefonu (aplikace)

Freeware

0 kB

Graph Paper Maker 3.0.1

Program pro tvorbu milimetrového papíru

Demo

0 kB

About You do mobilu 6.71.0

Online nákupní aplikace

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Life360: Najít rodinu a přátelé 23.8.0

Aplikace pro sdílení polohy

Freeware

0 kB

další nové programy »

Nové aktualizace

Python 3.10.2

Výkonný programovací jazyk.

Freeware

26,9 MB

Nokia Suite 3.8

Synchronizace PC a mobilního telefonu

Freeware

0 kB

Google mapy

Aplikace Google mapy pro Android

Ad-supported

0 kB

3DMark 6

Test výkonu PC - graficky náročné hry

Freeware

584,8 MB

Detwinner 2.03.001

Hledání duplicitních či podobných souborů

Freeware

0 kB

FaceApp 4.5.0.9

Úprava / Vylepšení selfie fotky

Ad-supported

0 kB

Google Chrome 107.0.5304.63

Rychlý internetový prohlížeč

Freeware

84,6 MB

Spotify

Poslouchat hudbu online

Ad-supported

0 kB

Stocard

Aplikace pro věrnostní karty

Freeware

0 kB

Norton Security 20.2.0.19

Profesionální antivir - ochrana zařízení

Trial

0 kB

BitLord 2.4.6-355

Stahování a streamování torrentů

Freeware

0 kB

Waze 4.86.0.6

Nejlepší navigace do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilní aplikace pro chytré a levnější nakupování

Freeware

0 kB

VariCAD Viewer 2022-2.0

Prohlížení, tisk a konverze CAD souborů

Freeware

0 kB

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pro strojní inženýrství

Trial

0 kB

Seznam filmů 1706080

Tvorba databáze - zhlédnuté filmy

Freeware

0 kB

NoRec Extra 4.1.0.9

Normování jídel

Shareware

0 kB

Adobe Photoshop CS5 12.0.4

Editor obrázků a fotek

Trial

0 kB

Safari 5.1.7

Webový prohlížeč od Apple

Freeware

0 kB

Recepty 3.73

Kniha receptů.

Freeware

822 kB

další aktualizace »

logo

11546 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 10 dny

Reklama | Kontakty |

TOPlist