Jak jednoduše obnovit systém Windows?

7.5.2022 10:24  | 
Dominika Ježová

Kategorie: Software

Máte problémy se svým systémem Windows? Obnovení systému může vrátit zpět změny systému a opravit vzniklé problémy. V tomto článku si řekneme, jak používat tuto funkci v systému Windows.

Obnovení systému Windows je funkce, kterou můžete použít v nezbytných situacích. Může pomoci opravit určité chyby, vzniklá selhání a jiné problémy s počítačem. Projdeme si postup, který vám objasní, jak danou funkci spustit a používat, když se něco pokazí. Obnovení systému je běžnou funkcí, která funguje téměř stejně v každé verzi Windows. Tyto pokyny můžete použít u verze Windows 7, 8, 9, 10 a 11. Vězte ale, že proces se může lišit minimálními rozdíly v závislosti verzi Windows.

Jak obnovit systém Windows?

Co vlastně obnovení systému představuje? Pokud se ve vašem počítači něco pokazí v důsledku špatného softwaru, například aplikaci nebo ovladač, který jste nainstalovali, může být obtížné opravit vzniklé chyby. Obnovení systému vám umožňuje obnovit systém Windows zpět do dřívějšího stavu a opravit problém bez ztráty souborů. Funkce je ve výchozím nastavení vypnuta, což znamená, že je musíte povolit, pokud ji chcete používat.

Použitím funkce „Obnovení systému” můžete obnovit vaše systémové soubory do původního stavu a zbavit se vzniklých problémů. Funkce může být užitečná pro odstranění škod způsobených nesprávně fungující aplikací nebo aktualizací systému Windows.

Co se stane, když obnovíte systém Windows?

Obnovení systému neodstraní ani nenahradí žádné z vašich osobních souborů. Na druhé straně nespoléhejte se, že tento systém funguje jako záloha . Myslete na zálohování vašich osobních souborů, abyste si pojistili všechna vaše data.


Důležitá informace!

Obnovení systému vám nezaručí odstranění viru nebo jiného škodlivého softwaru, nemůžete se proto spoléhat, že tato funkce vyřeší vzniklý problém s napadeným počítačem. Namísto toho byste se měli spolehnout na jiné formy ochrany, a tím je kvalitní antivirový program.

Postup - krok za krokem

Projdeme si postup, který vám ukáže, jak jednoduše můžete povolit obnovení systému. V některých případech je Obnovení systému výchozí pro systémový disk (C:), avšak v jiných případech není funkce povolena. Pokud chcete být chráněn nástrojem Obnovení systému, měli byste jej zapnout minimálně v souvislosti se systémovým diskem. Ve většině případů je to základ všeho. Na systémové jednotce se nacházejí všechna hlavní data, která potřebujete chránit. Chcete-li zapnout ochranu Obnovení systému pro hlavní nebo jiné jednotky pc, můžete postupovat následovně.


 • 1. Nejprve se ujistěte, že je zapnuta funkce Obnovování systému, abyste ji následně mohli povolit pro konkrétní jednotky.
 • 2. Klikněte na „Start” a do lupy napište „Vytvořit bod obnovení,” a následně položku otevřete. Tímto krokem otevřete dialogové okno pod názvem: „Vlastnosti systému,” ve kterém naleznete různé možnosti sloužící k obnovení systému.
 • 3. Na kartě „Ochrana systému“ v části „Nastavení ochrany“ uvidíte dostupné jednotky na vašem pc a jejich povolení k provádění ochrany. Pokud jsou vypnuty a chcete zapnout ochranu, označte jednu ze seznamu a klikněte na tlačítko „Konfigurovat.” Zkontrolujte si disk C, jedná se o první jednotku, kterou budete chtít pravděpodobně povolit.
 • 4. Po otevření dialogového okna „Ochrana systému,” klikněte na možnost „Zapnout ochranu systému“ a nastavte posuvník na „Maximální využití,“ které definuje množství místa na pevném disku, které má nástroj Obnovování systému využívat a už jen klikněte na povolení: „OK.“
 • 5. Poté, co ukončíte aktuální práci, připomeňme si, že pokud systém Windows vytvoří bod obnovení, tak systém vytvoří bod obnovení na všech jednotkách, které mají povoleno ochranu systému.
 • Jak vytvořit bod obnovení?

  Obnovení systému probíhá automaticky, a to vytvářením bodů obnovení každý týden a při každé významné instalaci aplikace nebo ovladače. Můžete tento postup provést i sami. Přejděte opět do původního nastavení.

 • 1. Otevřete „Start,” a vyhledejte v lupě slovní spojení „Vytvořit bod obnovení.” Klepněte na něj a na kartě „Ochrana systému“ klepněte na tlačítko „Vytvořit…“
 • 2. Do příkazové řádky napište popis, který vám pomůže zapamatovat si, proč jste se rozhodli přistoupit k tomuto kroku a už jen potvrďte kliknutím na „Vytvořit.” Proces proběhne hladce.
 • 3. Vytvoření bodu obnovení může trvat přibližně půl minuty a proces obnovení systému vás bude informovat o svých změnách. Následně můžete aplikaci ukončit, a to kliknutím na „Zavřít.“
 • Jak zvrátit změny a obnovit váš systém do dřívějšího bodu obnovení?

  Nastala nějaká chyba a chtěli byste vrátit a obnovit dřívější nastavení ve vašem počítači? Proces obnovy spustíte prostřednictvím stejné karty.

  Přejděte do: „Vlastnosti systému” → „Ochrana systému” → „Obnovení systému.“

  Uvítací stránka vám nabídne stručný popis procesu. Postupujte kliknutím na tlačítko „Další.” Stránka vám nabídne dostupné body obnovení, chcete-li zobrazit všechny body, vyberte možnost „Zobrazit další body obnovení.“ Následně přejděte do „Vyhledat ovlivněné programy,“ aby nástroj zjistil všechny programy, které budou odinstalovány.

  Důležité! Obnovení systému vám nabídne dva seznamy. V horním seznamu se zobrazí programy, které se odstraní, pokud obnovíte systém Windows do původního bodu obnovení. Spodní seznam zobrazuje programy a ovladače, které může proces obnovit. Někdy je třeba provést úplné přeinstalování, aby ovladače fungovaly správně.

  Pokud jste připraveni k obnovení, klepněte na bod obnovení a přejděte na tlačítko „Další.” Můžete přeskočit skenování, ale vždy je lepší přesvědčit se, které aplikace budou ovlivněny. Program vás vyzve k tomu, abyste potvrdili obnovení, ujistěte se, že vše proběhlo správně a klikněte na „Dokončit.“ Systém vás informuje o tom, že probíhající proces nelze přerušit, klikněte proto na „Ano,” chcete-li pokračovat.

  Systém Windows restartuje počítač a spustí proces obnovy. Proces trvá přibližně 15 minut, je dobré na to myslet předem. Nyní máte prostor pro testování toho, jestli jste vyřešili všechny vzniklé problémy.


  Internet Download Manager 6.36 build 5

  Hromadné stahování souborů

  378958

  Shareware

  Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

  Oblíbená akční střílečka - multiplayer hra

  254349

  Freeware

  Opera Mini 8

  Mobilní verze známého internetového prohlížeče

  220073

  Freeware

  Microsoft Windows XP SP3 CZ

  Aktualizace SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

  163498

  Freeware

  Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

  Vypalování CD a DVD.

  147400

  Trial

  BitLord 2.4.1.297

  Bittorrent klient.

  144552

  Freeware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulování virtuálních mechanik

  140254

  Freeware

  FreeRapid Downloader 0.9u4

  Hromadné stahování souborů

  135496

  Freeware

  Agama Web Buttons 3.1

  Tvorba webových tlačítek.

  130549

  Shareware

  Cheat Engine 7.1

  Prohlížení a úprava dat procesů.

  122695

  Freeware

  další programy »

  DVBViewer 5.3.1

  Přehrávání a záznam digitální televize.

  147

  Demo

  gSyncit 4.1.65

  Synchronizace Outlooku a Gmail kalendáře.

  147

  Trial

  Photomatix Pro 5.1.1

  Kouzlo s digitálními fotografiemi

  115

  Trial

  Guitar PRO 6.1.9 R11686

  Vynikající program pro hudebníky.

  105

  Trial

  GoodSync 9.9.5.8

  Synchronizace souborů.

  84

  Trial

  Sandboxie 5.06

  Instalace software ve vyhrazeném prostoru.

  63

  Shareware

  Spb Mobile Shell 3.5.5

  Uživatelské rozhraní pro PDA.

  52

  Trial

  BlueSoleil 8.0.376.0

  Doplňek k zařízení Bluetooth.

  52

  Shareware

  Nature Illusion Studio 3.60

  Editor obrázků.

  31

  Trial

  Finale NotePad 2014.4.5030

  Notační program pro profesionální práci.

  31

  Shareware

  další prodávané »


  logo

  11412 programů ke stažení zdarma

  Poslední aktualizace před 2 dny

  TOPlist