Návod, jak přeinstalovat Windows 10

15.2.2022 11:03  | 
Sosej.cz

Kategorie: Software

Přeinstalování operačního systému Windows se stalo v posledních letech velmi triviální záležitostí a podle jednoduchého návodu to zvládnou téměř všichni uživatelé.

Windows je nejrozšířenějším operačním systémem pro počítače a notebooky již řadu let. Existuje několik verzí tohoto systému a vývojáři neustále pracují na jeho vylepšeních, aby splňoval řadu požadavků zákazníků. Někdy se však stane, že váš počítač nechce naběhnout nebo máte podezření, že máte v počítači škodlivý kód. V tomto případě lze vyzkoušet přeinstalovat Windows, resp. obnovit tovární nastavení. Pokud využíváte jednu z nejnovějších verzí Windows 10, existuje několik postupů, jak to udělat. V každém případě je třeba si zálohovat vaše nejdůležitější soubory a dokumenty. Můžete k tomu použít například externí disk nebo úložiště.

Obnovení továrních nastavení Windows 10

Při obnovení továrních nastavení jde v podstatě o přeinstalaci operačního systému Windows 10. Tento krok můžete také využít v případě, kdy chcete prodat váš počítač nebo notebook. Po uskutečnění této varianty se notebook dostane do stavu, jak hned po nainstalování Windows 10. Laicky řečeno, jako byste si jej právě koupili a poprvé spustili.

Uživatelé Windows 10 nepotřebují při obnovení továrních nastavení vytvářet žádné instalační médium, protože vše podstatné je součástí systému.

Na spodní liště zcela vlevo se nachází ikonka Windows. Po kliknutí na ni přejděte v programech níže a pod písmenem „N“ se nacházejí „Nastavení“. Po kliknutí se zobrazí nové okno. Můžete jej zapnout také pomocí kombinace tlačítek WIN + I. Přejděte do části „Aktualizace a zabezpečení“. Dále klikněte na možnost „Obnovení“. Pod sekcí „Obnovit výrobní nastavení tohoto PC“ se nachází tlačítko „Začít“. Jakmile na něj kliknete, spustí se potřebný nástroj. Zobrazí se nové okno, které nabízí dvě možnosti. První možnost je „Ponechat osobní soubory“ a druhá „Odstranit vše“. Je na vás, jestli chcete, aby se udělala záloha vašich souborů automaticky, nebo aby se všechny disky kompletně vyčistily. Jakoukoli z možností si již vyberete, přesto se systém přeinstaluje. Při zvolení „Ponechat osobní soubory“ se uchovají soubory ze všech disků (C:/, D:/ a ostatních). Vše potřebné později naleznete ve složce C:/Windows.old. Složka se však uchovává jen 10 dní, proto byste si měli co nejdříve překopírovat nejdůležitější dokumenty. V dalších krocích vás notebook informuje, co všechno se děje. Také si můžete prohlédnout seznam aplikací, které budou odstraněny. Trvání celého procesu je velmi individuální, ale určitě si na to vyhraďte minimálně hodinu vašeho času.


Přeinstalování Windows 10

Přeinstalování Windows 10 není složité, ale vyžaduje dostatek času. Při tomto procesu budete potřebovat prázdné USB o velikosti alespoň 8GB, jelikož z něj vytvoříme instalační USB s Windows 10 a funkční počítač s Windows 10. Nejprve si stáhněte z webové stránky Microsoftu potřebný nástroj pomocí tlačítka „Stáhnout nástroj“. Začne se stahovat aplikace Media Creation Tool. Následně vložte USB do počítače. Spustíte aplikaci a proklikejte se do bodu, kdy dostanete možnost „Co chcete udělat?“ a klikněte na „Vytvořit instalační médium pro jiný počítač“. Dále vyberte vhodné možnosti v sekci „Výběr jazyka, architektury a vydání“. S největší pravděpodobností je architektura vašeho počítače 64bitová, pokud si však nejste jisti, můžete zvolit možnost „Obě“. V dalším kroku vám aplikace nabídne „Výběr média, které se má použít“, kde zvolíte „USB klíč“. U nabídky „Výběr USB klíče“ si zvolte ten, který jste do počítače nebo notebooku vložili. Nakonec se spustí stahování Windows 10.

Můžete přistoupit k instalaci Windows 10. Připojte USB do počítače nebo notebooku, který chcete přeinstalovat a zapněte jej. U novějších počítačů se instalace spustí automaticky. Pokud se však nepustí, je třeba se dostat do sekce „Boot menu“ nebo BIOSu. Do BIOSu se můžete dostat pomocí klávesy F10 nebo Del (delete). Avšak tato tlačítka je třeba stisknout hned po zapnutí počítače či notebooku. Klávesy můžete mačkat i vícekrát po sobě, abyste měli jistotu, že se dostanete do systému. Pokud se dostanete do rozhraní „Boot menu“ stačí si z možností vybrat připojené USB. V opačném případě se dostanete do BIOSu a tam musíte najít sekci „Boot“ nebo „Save & Exit“. V jedné z nich se nachází možnost „Boot Override“, ve které zvolíte připojené USB.

Následující postup instalace je již jednoduchý. Na začátku zvolíte češtinu jako jazyk, formát času a klávesnici a pokračujete dál. Po klepnutí na „Instalovat“ by se neměla zobrazit výzva o zadání licenčního klíče a automaticky by se měla rozpoznat verze Windows 10. V případě, že se zobrazí je třeba zadat produktový klíč nebo, pokud jej nemáte, klikněte „Nemám kód Product Key“ a zvolte si verzi Windows 10 – Pro nebo Home. Když se dostanete do sekce „O jaký typ instalace máte zájem?“ klikněte na „Vlastní“. Dále si můžete vybrat, kam Windows 10 nainstalujete. Vyberte si tu možnost, kde je nainstalován původní Windows 10. Po kliknutí na „Další“ se zobrazí upozornění, že pokud disk obsahuje předchozí instalaci Windows 10, tak se ta přesune do Windows.old. Je to stejná složka, jako při obnovení továrních nastavení. Automaticky se spustí instalace a už jen počkáte, než se to dokončí.

Společnost Microsoft již aktuálně pracuje na verzi Windows 11. Pokud byste chtěli mít nejnovější verzi operačního systému, můžete si otevřít „Nastavení“ a přejít do kategorie „Aktualizace a zabezpečení“. Následně klikněte na „Windows update“ a zvolte možnost „Vyhledat aktualizace“. Pokud máte novější notebook nebo počítač, budete si moci aktualizovat Windows 10 na Windows 11 zcela zdarma. Microsoft však upozorňuje, že Windows 11 zpřístupňuje postupně, takže si možná budete muset na aktualizaci chvíli počkat. Chcete-li zjistit, zda váš počítač splňuje požadavky, můžete si stáhnout aplikaci, kterou nabízí samotná společnost Microsoft. Po spuštění aplikace PC Health Check tam najdete návod, jak zapnout TPM 2.0 (Trusted Platform Module) v BIOSu. Stačí jej aktivovat a PC Health Check se rozsvítí zeleně, což znamená, že váš počítač bude podporovat Windows 11. Pokud se tak nestane, budete se muset spokojit se starší verzí – Windows 10.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

215

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

179

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

155

Shareware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

112

Freeware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

106

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

104

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

104

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

78

Freeware

uTorrent 3.5.5

Torrent klient na stahování souborů

73

Freeware

další programy »


logo

11453 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 11 dny

TOPlist