TOP 5: Nejlepších programů pro kreslení technických výkresů

27.5.2022 16:42  | 
Dominika Ježová

Kategorie: Software

Jako umělec, designér, technický kreslič nebo ilustrátor, je důležité použít správné nástroje, které vám pomohou dosáhnout výsledků při tvorbě technických výkresů. Cokoli chcete vytvořit, ať už jsou to skeče, nákresy, návrhy nebo síťové diagramy, musíte použít nástroj, který vám usnadní práci a pomůže dosáhnout výsledků.

Programy pro technické kreslení nacházejí uplatnění v mnoha odvětvích. Kromě praktičtějších odvětví, jako jsou strojaři, architekti nebo geodeti, jej využívají také v administrativě nebo v odborných školách. Jak vybrat program pro kreslení výkresů? Projedeme si 5 program, které vám umožní kreslení a tvorbu výkresů. Pomocí těchto bezplatných programů na kreslení stavebních výkresů, můžete vytvářet podrobné technické 2D výkresy nebo inženýrské náčrty.

Jak funguje program pro kreslení stavebních výkresů?

Skicovací software umožňuje uživatelům vytvářet kresby s digitální grafikou. Místo tradičních uměleckých potřeb, jako je tužka a papír, umělci vytvářejí kresby na počítači pomocí digitálních nástrojů, které jim nabízejí řadu možností a dostupných nástrojů, díky kterým vytvoří úžasné výtvory. Tyto kresby obvykle sahají od 2D návrhů až po digitální umělecká díla. Tyto produkty používají ilustrátoři nebo designéři v mnoha odvětvích, jako je automobilový design nebo tradiční stavebnictví. Technický výkres je podrobný diagram nebo plán, který poskytuje informace o tom, jak objekt funguje. Je názornou pomůckou při stavbě nebo opravě objektů nebo budov.

Program na technické nákresy umožňuje:

 • exportovat soubory náčrtů ve 2D nebo ve 3D formátu,
 • umožňuje uživatelům upravovat skicu pomocí různých dostupných nástrojů,
 • vytváření 2D digitálních náčrtů.

 • Následujících 5 programů vám umožní vytvářet profesionálně vypadající technické dokumenty.


  1. SKETCHUP

  Se spoustou funkcí a pokročilých nástrojů patří Sketchup ke známým softwarem na profesionální úrovni, který je oblíbený mezi architekty, interiérovými designéry nebo inženýry. Patří k populárním a uživatelsky oblíbeným nástrojům pro 3D modelování a navrhování. Lze jeho prostřednictvím modelovat množství návrhů, od domů přes stromy až po energeticky úsporné budovy. Pokud používáte webovou platformu, a tedy online verzi programu, Sketchup můžete používat bezplatně.

  SketchUp je intuitivní a výkonný nástroj pro profesionály a kreativce všech druhů. Sada nástrojů v rámci programu zlepšuje pracovní postupy v různých odvětvích včetně architektury, strojírenství, stavebnictví, zpracování dřeva, interiérového designu, filmu a mnoha dalších. Pomocí tohoto bezplatného programu lze detailně modelovat 2D i 3D. Ovládání je velmi jednoduché a rozhraní intuitivní.

  Program SketchUp ke stažení zdarma

  2. FREECAD

  Program FreeCAD je přístupný bezplatně ke stažení a lze jej nainstalovat na všechny platformy. Tento bezplatný kreslící program je vhodný pro uživatele Mac, Windows či Linux. Designový software přináší moderní uživatelské rozhraní a umožňuje kreslení 2D výkresů a vytváření 3D modelů. Pomocí programu FreeCAD můžete vytvářet technické výkresy s použitím řady funkcí, a také simulace ve 2D a 3D. Práce s FreeCAD není náročná na osvojení. Program má několik skvělých nástrojů, které vám usnadňují modelování, přičemž neustále dochází k jeho vylepšování celou komunitou uživatelů.

  Program FreeCAD ke stažení zdarma

  3. QCAD

  Výkonná aplikace, která si získala přízeň uživatelů intuitivním rozhraním. Po stažení bezplatné aplikace vám budou zpřístupněny potřebné nástroje, které vám umožní vytvářet vlastní design plně podle vašich představ. Součástí aplikace je 40 konstrukčních nástrojů, 20 modifikovaných nástrojů, možnost zachycení objektů a mnoho jiného. Pomocí QCAD můžete vytvářet konstrukční prvky na různých úrovních a technické výkresy na míru. Jedná se o aplikaci, která je přístupná veřejně a umožňuje vám používat ji prostřednictvím operačního systému Linux, Mac i Windows. Umožňuje vám kreslit stavební výkresy online, a to včetně interiérů, plánů budovy, schémat, mechanických součástí a podobně.

  Program QCAD ke stažení zdarma

  4. LIBRECAD

  Další z bezplatných CAD softwarů vhodný pro vývoj 2D projektů, který vám umožňuje kreslení výkresů online. Program je dostupný pro Mac, Windows a Linux. Začít pracovat s LibreCAD je velmi jednoduché, nejsou zapotřebí žádné poplatky ani jiné náklady, které by limitovaly vaši práci v něm. Můžete prostřednictvím něj vytvářet přepracované výkresy, 2D projekty nebo 2D výkresy. LibreCAD je funkcemi obsažená aplikace vyvinutá zkušeným týmem a navíc bezplatná. LibreCAD si můžete stáhnout, nainstalovat a distribuovat volně bez placení jakýchkoli poplatků. Jedná se o vyspělou aplikaci s nekolika výhodami. Je dostupná v množství jazyků, které neustále přibývají. Aplikace je otevřena novým úpravám, je denně testována a doplněna o nové nástroje.

  Program LibreCAD ke stažení zdarma

  5. BENTLEY

  Bentley nabízí 4 dostupné aplikace pro modelování a vizualizování technických nákresů, které vám nabízejí věrné zobrazení výkresů. Zdarma tak získáte kvalitní CAD prohlížeč s nástroji, který umožňuje přesné měření vzdáleností a ploch, a také tisk výkresů. Aplikace je vhodná pro modelování, vizualizaci, projektování budov, vytváření stavebního designu a podobně. Je vhodná pro inženýry, konstruktéry, architekty, neboť umožňuje modelování, mapování, návrh, testování, analýzu a návrh. Objevte neomezené možnosti aplikace. Pedagogové a studenti získají plný přístup k aplikacím Bentley, pokud se přihlásí ze své e-mailové adresy instituce nebo nahrát svůj studentský průkaz.

  Program BENTLEY ke stažení zdarma

  Závěr

  Výše zmíněné aplikaci patří k oblíbeným program pro modelování a kreslení výkresů online. Provedou vás základy kreslení a umožní vám vytvořit si návrh podle vašich představ. Můžete zkusit několik aplikací a na základě práce v nich si vybrat tu nejvhodnější pro vás.
  Adobe Flash Player 32.0

  Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

  349

  Freeware

  VLC Media Player 3.0.11

  Multimediální přehrávač

  215

  Freeware

  Format Factory 5.6.5.0

  Převod multimediálních souborů

  147

  Freeware

  Total Commander 10.0

  Souborový manažer (správa souborů)

  147

  Shareware

  TeamViewer 15.17.7

  Vzdálené ovládání PC a přístup

  132

  Freeware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulování virtuálních mechanik

  123

  Freeware

  FreeRapid Downloader 0.9u4

  Hromadné stahování souborů

  121

  Freeware

  KMPlayer 4.2.2.48

  Multimediální přehrávač

  121

  Freeware

  WinZIP 25

  Práce s archivy

  120

  Trial

  iTunes 12.3.2

  Kupování hudby a filmů na iTunes

  119

  Freeware

  další programy »


  logo

  11447 programů ke stažení zdarma

  Poslední aktualizace před 20 hodinami

  TOPlist