Počítačové viry: Nejznámější druhy PC virů, jak s nimi bojovat?

4.3.2020 21:33  | 
Sosej.cz

Kategorie: Software

Co je to počítačový vir? Zamysleli jste se už nad tím, kolik PC virů na světě může být? Může to být opravdu velké množství a každý z nich se může kdykoliv dostat do vašeho počítače, notebooku, tabletu, mobilního telefonu či herní konzole. Počítačové viry dokážou způsobit ve vašem PC velkou škodu – např. smazat data, zablokovat, ukrást data, … Zbavit se počítačového viru může být nejen časově, ale i finančně náročné a ne vždy se to podaří. Nicméně pojďme se na podívat na to, s jakými druhy virů se můžete setkat.

Druhy počítačových virů

Jistě jste se již setkali s některými výrazy, které souvisejí s druhy / typy virů, konkrétně:

Malware

Malware pronikne do počítače, může v něm napáchat velké množství škod, ale také může nenápadně sbírat soukromé informace. Nejznámější malware je virus Trojský kůň. Na rozdíl od PC viru se sám nešíří. Zákeřnost Trojského koně spočívá v tom, že se tváří jako aplikace či program, který má svou funkci. Tuto funkci může / nemusí provádět, ale jisté je, že obsahuje destrukční program. Program tedy může vypouštět různé viry (poškození programů), sbírat a odesílat informace z vašeho počítače, ničit soubory či přepisovat data na HDD, ... Dále může obsahovat množství dalších typů virů, které zahltí váš počítač.

Phishing

Metoda, pomocí které se snaží cizí osoby získat vaše osobní a soukromé údaje (hesla, rodná čísla, čísla KRED. Karet apod.). Elektronická komunikace se snaží tvářit důvěryhodně a často komunikuje jako oblíbená sociální síť, e-shop, úřad, banka nebo jiný důvěryhodný subjekt.

Scarewere, Ransomware

Tento typ virů se od vás snaží získat peníze. Zablokuje vám počítač nebo jen přístup k některým souborům, případně vám oznámí, že máte virus. Chcete-li počítač znovu používat, vyzve vás abyste zaplatili, což rozhodně nedělejte. Tento virus se vám snaží maximálně omezit fungování s vaším PC, přístup do jednotlivých souborů / složek v počítači, … Cíl viru / útočníka je jednoduchý – zastrašit napadeného a donutit ho, aby zaplatil.


Spyware

Virus, který o vás sbírá informace, aniž byste o tom věděli. Nasbíraná data odešle cizí osobě, které je může použít libovolným způsobem bez vašeho vědomí. S pomocí spyware může jiná osoba získat i kompletní kontrolu nad vaším počítačem.

Jak odstranit vir z PC?

Nejlepší a nejjednodušším řeším je nainstalovat kvalitní antivirový program, který bude chránit váš počítač pře PC viry. Doporučujeme si antivirový program stáhnout vždy při prvotní instalaci počítače, díky tomu můžete předejít spoustě možným problémům v budoucnu. Na trhu je řada výrobců antivirového softwaru, takže určitě nemusíte mít strach, že byste si nevybrali. Většina výrobců nabízí Trial verze, tzn. že máte možnost si antivirus vyzkoušet po určitou dobu zdarma (nejčastěji 30 dnů). Nicméně na trhu se nachází i výrobci, jako je firma AVAST, která svůj antivirový program s názvem Avast Free Antiviru, nabízí úplně zadarmo. Avast dělá velmi kvalitní programy, takže vás nemusí znepokojovat, že program je zadarmo. Dále za Sosej.cz můžeme doporučit ke stažení antivirové programy:


Pokud ještě antivir ve svých zařízeních (PC, tablet, mobil, …) nemáte nebo se vám zdá, že máte v PC vir, tak neváhejte a antivirový program u nás stáhněte zdarma a nechte si zařízení zkontrolovat.

Pamatujte, lepší je být připraven, než překvapen!

Přejeme vám 0 virů ve vašem zařízení!


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné stahování souborů

377894

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Oblíbená akční střílečka - multiplayer hra

253159

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

219064

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizace SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163090

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Vypalování CD a DVD.

146888

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144246

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

137617

Freeware

FreeRapid Downloader 0.9u4

Hromadné stahování souborů

133958

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačítek.

128247

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prohlížení a úprava dat procesů.

121717

Freeware

další programy »

gSyncit 4.1.65

Synchronizace Outlooku a Gmail kalendáře.

147

Trial

DVBViewer 5.3.1

Přehrávání a záznam digitální televize.

147

Demo

Photomatix Pro 5.1.1

Kouzlo s digitálními fotografiemi

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikající program pro hudebníky.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizace souborů.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Instalace software ve vyhrazeném prostoru.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Uživatelské rozhraní pro PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplňek k zařízení Bluetooth.

52

Shareware

Posel smrti 1.0

Skvělá česká hororová adventura

31

Demo

DVR Converter 3.0.11.404

Konvertování videa.

31

Trial

další prodávané »


logo

11388 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 3 dny

TOPlist