Nastavení routeru TP-Link, jak na to?

18.3.2022 6:48  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Správně nastavit router od společnosti TP-Link není vůbec složité. V několika základních krocích vám řekneme, jak na to.

Wi-Fi router od společnosti TP-Link používají řada poskytovatelů internetu na Slovensku. Pokud jste využili jejich služby s největší pravděpodobností vám technici nastavili router. Pokud jste si Wi-Fi router zakoupili vy sami v obchodě s elektrotechnikou nebo se vám stalo, že jste si jej omylem zresetovali pomocí tlačítka, a tím se router dostal do továrních nastavení. Nastavit router si víte i vy sami a nemusíte čekat, až vám to přijde opravit někdo z technické podpory.

Postup jak nastavit router

V případě, že jste si koupili nový Wi-Fi router, musíte jej správně připojit. Nejprve musíte připojit kabel od poskytovatele internetu do portu s názvem WAN. Ostatní porty jsou číselně označeny (1, 2, 3,... nebo LAN1, LAN2, LAN3,...). Při prvotní konfiguraci je třeba se připojit k routeru LAN kabelem, který připojíte do jednoho z číselně označených portů a do notebooku nebo počítače.

Domácí Wi-Fi routery se nastavují pomocí webového prohlížeče. Otevřete prohlížeč, který obvykle využíváte, a do pole, kde píšete webovou stránku, zadejte IP adresu routeru. Tu naleznete na spodní nebo zadní straně routeru. Většinou se jedná o jednu z těchto tří možností: 192.168.1.1, 192.168.0.1 nebo 192.168.1.9. V momentě, kdy napíšete adresu do příslušného pole, stisknete ENTER a buď vám vyskočí přihlašovací okno, nebo vás systém přesměruje na stránku, kde budete nuceni zadat přihlašovací údaje. Pokud jste tyto údaje nikdy neměnili, přihlašovací údaje jsou dány od společnosti.

 • Jméno: admin
 • Heslo: admin

 • Tyto údaje si budete moci kdykoli změnit. Po přihlášení se dostanete do nastavení Wi-Fi routeru. Pro rychlé nastavení Wi-Fi routeru můžete na levé straně kliknout „Quick Setup“. Je to rychlý způsob nastavení routeru.


  Quick Setup

  Po klepnutí na tuto možnost musíte klepnout na tlačítko „Next“. Tím spustíte proces nastavení routeru TP-Link. V dalším kroku máte možnost vybrat si způsob, jakým router zjistí připojení k internetu. Doporučujeme zvolit možnost „Auto-Detect“, při které si router automaticky zjistí všechny potřebné informace. Po kliknutí na tlačítko „Next“ chvíli počkáte a zobrazí se vám nabídka „MAC Clone“. V této sekci máte možnost naklonovat MAC adresu. Zvolte možnost „No, I am connected by another computer“. Tlačítkem „Next“ přejdete do další sekce, kde si můžete nastavit více věcí. V první řadě je to „Wireless Radio“. To nechte na „Enable“, jelikož chcete, aby vám router fungoval. Další možnost je název WI-FI sítě, který si můžete změnit např. podle vašeho příjmení. Dále si vyberte region podle toho, kde se nacházíte. V možnosti „Channel“ nechte možnost „Auto“. Také nic neměňte u možností „Mode“ a „Channel Width“. Níže máme nabídku „Wireless Security“, tedy zabezpečení Wi-Fi routeru. Zvolte možnost „WPA/WPA2 – Personal“ a zadejte si vaše heslo na router, které budete používat. Můžete si zvolit jakékoli heslo. Doporučujeme si však dát, složitější heslo, jelikož čím je heslo delší a náročnější, tím je méně dešifrovatelné. Při zadávání hesla můžete použít libovolné znaky, čísla, velká a malá písmena. Doporučuje se dávat si minimálně 12místné heslo, i když systém od vás vyžaduje minimálně 8 znaků. Už jen stačí kliknout na tlačítko „Next“ a poté na „Reboot“, čímž se router restartuje a můžete jej plně využívat.

  Manuální nastavení

  Všechna nastavení, která jste si nastavili pomocí Quick Setupu, můžete kdykoli a libovolně změnit. Na levé straně máte více sekcí, ve kterých najdete nějaká nastavení routeru. Avšak pokud nejste zdatnější v této oblasti, nedoporučujeme to dělat.

  Změna přihlašovacích údajů do konfigurace routeru

  Jak jsme již výše v článku zmiňovali, základní přihlašovací údaje jsou od výroby nastaveny na stejné jméno i heslo. Tyto údaje si můžete změnit. Na levé straně se nachází sekce „System Tools“. Po kliknutí se vám tato možnost rozbalí a přejděte do sekce „Password“. Zobrazí se možnost, kde stačí vyplnit „Old User Name“, jméno, které jste zadali při přihlašování se do systému, „Old Password“, heslo, kterým jste se přihlásili, „New User Name“, „New Passowrd“ a „Confrim New Password“, tedy nové jméno i heslo. Toto heslo slouží k přihlášení se do nastavení routeru. Pokud chcete změnit heslo na WI-FI, dělá se to v sekci Wireless → Wireless Security.

  Pokud jste si koupili router TP-Link M7200 můžete si prohlédnout návod k obsluze. Na více typů Wi-Fi routerů funguje právě výše uvedený postup.
  Adobe Flash Player 32.0

  Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

  215

  Freeware

  VLC Media Player 3.0.11

  Multimediální přehrávač

  179

  Freeware

  Total Commander 10.0

  Souborový manažer (správa souborů)

  155

  Shareware

  TeamViewer 15.17.7

  Vzdálené ovládání PC a přístup

  137

  Freeware

  Format Factory 5.6.5.0

  Převod multimediálních souborů

  112

  Freeware

  Microsoft Office 2016 CZ

  Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

  106

  Trial

  CCleaner 5.72

  Vyčistit a zrychlit PC

  104

  Freeware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulování virtuálních mechanik

  104

  Freeware

  SketchUp 19.3.253

  Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

  78

  Freeware

  uTorrent 3.5.5

  Torrent klient na stahování souborů

  73

  Freeware

  další programy »


  logo

  11453 programů ke stažení zdarma

  Poslední aktualizace před 11 dny

  TOPlist