Co dělat, když se vám na notebook vylije tekutina?

19.1.2022 15:31  | 
Sosej.cz

Kategorie: Počítače a hardware

Mnozí z vás si jistě při práci na vašem notebooku rádi vychutnáváte kávu nebo jen pijete vodu, a tak možná se i vám stalo, že jste si ho omylem polili.

Stále více lidí využívá k pracovním účelům právě notebook. Všechny své projekty a dokumenty si tak člověk může vzít kamkoli s sebou a pracovat na jejich vylepšení. Mnohdy si ani neuvědomujeme, že u notebooku pijeme vodu nebo jiný nápoj. Bereme to jako samozřejmost. Možná jste však i sami zažili nebo znáte někoho, kdo měl politý notebook vodou, kávou, vínem nebo jinou tekutinou. Pokud se vám tato nepříjemná nehoda stane, není třeba panikařit, zachovejte klid a můžete se inspirovat i našimi radami.

Politá klávesnice u notebooku

Když se vám na klávesnici vylije voda, určitě vám hned napadne, co bude s vašimi dokumenty, které jste v něm měli, v lepším případě, uloženo. Z několika důvodů je v první řadě důležité mít kopie těch nejdůležitějších dokumentů uložené například na webovém úložišti. Samozřejmě, že chcete zjistit, jestli se dostanete i k méně důležitým dokumentům, ale s tím chvíli počkejte, protože byste mohli kvůli vaší unáhlenosti přijít o všechno.

Jak postupovat při politém notebooku:


  • Ujistěte se, že máte suché ruce – Nejdůležitějším bodem je chránit sama sebe. Stále mějte na paměti, že se dotýkáte elektrického zařízení, proto je třeba, abyste měli suché ruce.
  • Ihned notebook vypněte – Pokud dojde ke kontaktu vody s notebookem, je nejlepší notebook okamžitě vypnout prostřednictvím hlavního tlačítka. Můžete tak ochránit vnitřní komponenty notebooku před jejich poškozením.
  • Vytáhněte jej z elektřiny – Někdy pracujete na notebooku, i když jej máte zapojen do zásuvky, to však nemusí mít dobrý dopad na baterii. Druhý krok u vody politého notebooku je odpojit jej z napájení, protože i po jeho vypnutí do něj stále jde elektrický proud.
  • Vyberte baterii – Pokud má váš notebook vyměnitelnou baterii určitě ji vyjměte a vysušte nějakým hadříkem.
  • Vyčistit politou klávesnici – Pokuste se váš notebook a klávesnici co nejvíce otřít. Nepoužívejte při tom vysoušeč, raději si vezměte hadřík, který dostatečně absorbuje vodu.
  • Otočte notebook do tvaru „V“ – Pokud se vám vylila voda na klávesnici notebooku, můžete jej obrátit a postavit do tvaru „V“, aby voda z notebooku vytekla ven sama. Tím zajistíte, aby se voda nedostala k citlivým komponentům.

Nedávejte notebook do rýže

Je třeba si uvědomit, že notebook není mobil. I když si možná myslíte, že by to mohlo pomoci, nebo urychlit sušení, mýlíte se. Malé částečky se vám mohou dostat do chladicího systému nebo USB portů, což může způsobit mnohem větší škody. Proto si raději rýži nechte jako přílohu k dobrému obědu.

Další radou při politém notebooku je nepoužívat žádný vysoušeč. Můžete použít například ventilátor, ovšem i ten postavte do bezpečné vzdálenosti.

Oprava politého notebooku

V první řadě záleží na tom, co se vám na notebook vylilo. Pokud to byla pouze čistá voda, nemuselo by dojít k závažnému poškození, ovšem jen v případě, že nic nezkratovalo. V dané situaci by v podstatě mohlo stačit nechat notebook řádně vysušit a politý notebook bude fungovat bez problémů dál. Pokud se vám však na notebook vylilo víno, pivo nebo jiná lepkavá tekutina, vnitřní komponenty pravděpodobně budou potřebovat pořádné čištění odborníkem. Pokud nemáte s opravou zalitého notebooku zkušenosti, určitě vyhledejte odborníka, a to co nejdříve. Nejlepší je vyhledat autorizovaný servis. Cena opravy se pohybuje od 55 EUR v závislosti na typu notebooku a servisu.

Pokud je váš notebook ještě v záruce využijte ji a svůj politý notebook reklamujte. Je to nejjednodušší řešení a většinou si za to ani nepřiplatíte.

Jak se vyhnout politému notebooku

Nejlepší radou, jak se vyhnout polité klávesnici na notebooku, je nemít v blízkosti žádné jídlo a pití. Pokud však trávíte u notebooku celé dny, můžete vyzkoušet speciální kryt na klávesnici, který může ochránit klávesnici před případným politím tekutinou. Další možností je pořídit si podstavec pod notebook. Ten vám navíc může pomoci i při správném držení těla. Především když u notebooku trávíte většinu svého času.

Tyto řady lze využít v případě, kdy se vám na notebook vylije trochu vody případně menší množství. Výrobci notebooků se stále více snaží zlepšit ochranu proti polití notebooku tekutinou nebo podobným nehodám.
Adobe Flash Player 32.0

Přehrávač (flash) - prohlížeč Firefox + Netscape

215

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediální přehrávač

179

Freeware

Total Commander 10.0

Souborový manažer (správa souborů)

155

Shareware

TeamViewer 15.17.7

Vzdálené ovládání PC a přístup

137

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Převod multimediálních souborů

112

Freeware

Microsoft Office 2016 CZ

Kancelářské programy (Office balík) - Word, Excel, PowerPoint, Outlook.

106

Trial

CCleaner 5.72

Vyčistit a zrychlit PC

104

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulování virtuálních mechanik

104

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelů - 3D návrh interiéru

78

Freeware

uTorrent 3.5.5

Torrent klient na stahování souborů

73

Freeware

další programy »


logo

11453 programů ke stažení zdarma

Poslední aktualizace před 11 dny

TOPlist